Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epson emp-x3 - Wysoka jasność i niskie obroty - jak to zrobić ?

25 Lis 2012 12:17 2007 5
 • Poziom 21  
  Witam wczoraj osadziłem w swoim x3 palnik MH 70W 4000k i ogólnie święci jaśniej niż xenon :) ale jedną rzecz chciałbym zmienić, jakie kable zamienić żeby wentylatory przy dużej jasności kręciły się jak przy małej jasności a przy małej jasności kręciły się jak przy dużej jasność ?
 • Poziom 13  
  kabelkami tego nie zrobisz trzeba by przeprogramować. co raczej jest niemożliwe.
 • Poziom 11  
  rado90 napisał:
  kabelkami tego nie zrobisz trzeba by przeprogramować. co raczej jest niemożliwe.

  i troszkę bez sensu, podpowiem że wentylatory pewnie są sterowane termistorem.
 • Poziom 13  
  Witam

  1.Najprościej zastosować rezystor w szereg z przedziału 10-50 ohm 1-2w na czerwonym przewodzie który idzie do wentylatora, to zmniejszy napięcie a co za tym idzie obroty wentylatora.

  2.Rozwiązanie bardziej zaawansowane wymagające większej wiedzy oraz schematu wysterować układ zasilający wentylatory oraz zablokować sygnał o prędkości wentylatorów co da nam pełną kontrole nad wentylatorami.

  Przyklad z projektora sanyo Z4
  Epson emp-x3 - Wysoka jasność i niskie obroty - jak to zrobić ?

  Jeśli wybierzesz wersję prostszą to po takim zabiegu należy jeden z wentylatorów (najlepiej najcichszy) zostawić tak jak jest oryginalnie i z niego wyciągnąć sygnał informujący o obrotach (żółty przewód) i połączyć go z pozostałymi żółtymi przewodami od wentylatorów na płycie , tak żeby płyta myślała że wszystkie wentylatory pracują normalnie, jeśli zrobisz to prawidłowo to wystarczy że jeden wentylator pracuje normalnie(obraca się ) i wysyła sygnał na każde wejście wentylatora (żółty przewód) i projektor nie będzie zgłaszał błędu.
 • Poziom 21  
  Czyli że wszystkie wentylatory w X3 wysyłają identyczny sygnał do płyty głównej ? Dziwne mi się to wydaje bo one raczej nie pracują na identycznych obrotach...
 • Poziom 13  
  Witam
  Nie wysyłają identycznych sygnałów bo nie taka jest ich rola , chodzi o to że w programie projektora jest zapisana wartość minimalna obrotów wentylatora, więc jeśli wentylator się nie obraca to nie ma odpowiedniego sygnału PWM i płyta zawsze zgłosi błąd więc należy prawidłowy sygnał PWM wysłać na wszystkie wejścia na płycie .