Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obraz partycji systemowej w uszkodzonym dysku - jaki program?

marcin-44 13 Gru 2012 16:14 12363 30
 • #1 13 Gru 2012 16:14
  marcin-44
  Poziom 10  

  Witam! Mam następujący problem. Mój dysk twardy w laptopie ma już parę latek (ponad 5 lat) i wiem, że jest uszkodzony (3 bad sektory, chyba na partycji systemowej), w związku z czym kwalifikuje się do wymiany w najbliższym czasie. Mimo to jak na razie funkcjonuje w miarę normalnie. Ostatnio jednak chciałem zrobić obraz partycji systemowej - zarówno w Paragonie jak i Macrium Reflect wywalało błąd odczytu (zapewne z wyżej wymienionego powodu), co uniemożliwiało dokończenie obrazu. W związku z tym mam pytanie: czy jest jakiś program, którym dałoby się zrobić ten obraz, a przy tym żeby później z tego obrazu dało się przywrócić partycję z systemem na nowym dysku?

 • #2 14 Gru 2012 08:05
  akajarz
  Poziom 22  

  Tak, Norton Ghost ma opcję, która umożliwia ignorowanie takich błędów. spokojnie udawało mi się zrobić kopię dysku z uszkodzonymi sektorami.
  Jeżeli masz te uszkodzone sektory zaznaczone jako "bad" i nie ma na nich danych to program nie powinien się wykrzaczyć.

 • #3 14 Gru 2012 10:43
  linuks
  Spec od komputerów

  Darmowy fsarchiver lub jeżeli chcesz obraz 1:1 ddrescue

 • #4 14 Gru 2012 13:15
  marcin-44
  Poziom 10  

  @akajarz: Wielkie dzięki! Na pewno sprawdzę (choć słyszałem, że niezbyt dobrze radzi on sobie z Vistą). Sektory faktycznie są oznaczone jako "bad" w HD Tune, czy nie ma na nich danych, to nie wiem.

  @linuks: Czy fsarchiver i ddrescue dadzą radę zrobić obraz z uszkodzonymi sektorami i później przywrócić ten obraz? Jeśli tak, który byłby lepszy (skuteczniejszy, pewniejszy, łatwiejszy do obsługi)?

  Słyszałem jeszcze o Clonezilli - ponoć dobrym programie. Może ktoś wie, czy poradzi sobie on z obrazem partycji systemowej w mojej sytuacji?

 • #5 14 Gru 2012 13:21
  linuks
  Spec od komputerów

  Clonezilla to graficzna nakładka na dd. Nie polecam. Za dużo opcji do ustawiania i można się pomylić niechcący. W fsarchiver to jest jedno polecenie do kopiowania i jedno do odtwarzania i fsarchiver poradzi sobie na pewno w takiej sytuacji i jest łatwiejszy w obsłudze. Jak potrzeba to mogę po kolei napisać co robić. Pobrać trzeba
  http://www.digitalincursion.net/partedmagic/old/08.09.2012/pmagic_2012_08_09.iso
  Wypalić CD i wystartować z tego CD komputer. Wszystko robi się z tego liveCD.
  Pozdrawiam
  Fsarchiver używam i nie zawiódł nigdy.

 • #6 14 Gru 2012 17:06
  marcin-44
  Poziom 10  

  Linuks, dzięki! Na pewno przetestuję ten program też. Dzisiaj nie za bardzo mam czas się tym zająć, ale możesz napisać, co po kolei robić - na pewno będę pewniejszy, że wszystko zrobiłem dobrze. Gdyby Ci się "rzucił" pod rękę jakiś poradnik w sieci, też będę wdzięczny :)

  Cytat:
  Fsarchiver używam i nie zawiódł nigdy.

  Rozumiem, że podczas przywracania obrazu też nie było problemów? Nie chciałbym, żeby mnie zawiódł po wymianie dysku. W razie czego mam wprawdzie dwa obrazy tej partycji zrobione Macrium Reflect i Paragonem, ale one były robione jakieś 1-2 lata temu. Od tego czasu sporo się zmieniło, było trochę doinstalowanych programów, zaktualizowałem Vistę do SP2, więc wolałbym mieć jakiś "świeży" obraz.

 • #7 14 Gru 2012 17:11
  linuks
  Spec od komputerów

  Oczywiście ,że nie było problemów przy przywracaniu :)
  Chyba na elektrodzie jest przykład użycia fsarchiver bo nawet filmiki robiłem i wstawiałem. Jak znajdę to dam linka.

 • #9 17 Gru 2012 00:48
  marcin-44
  Poziom 10  

  Linuks, zrobiłem obraz partycji tym programem (50 GB robił w prawie 5 godzin - koszmar ;)). Pojawiły się jednak 3 błędy w podsumowaniu (regfiles=3). Mógłbyś napisać, co to oznacza? Czy będzie to miało później znaczenie przy przywracaniu obrazu?

  Poniżej wyniki z fsarchivera:

  Obraz partycji systemowej w uszkodzonym dysku - jaki program?

 • #10 17 Gru 2012 08:49
  linuks
  Spec od komputerów

  Witam
  Fakt bardzo długo trwało. Nie zostały zapisane 3 pliki. Prawdopodobnie są uszkodzone. Nie powinno to mieć wpływu bo jeżeli fsarchiver ich nie odczytał to windows też ich nie odczytuje. Zrobiłem przy okazji kopię partycji windows7 (partycja 20GB zajęte ok 10 GB) i trwało to ok 15-20 minut.
  Obraz partycji systemowej w uszkodzonym dysku - jaki program? Obraz partycji systemowej w uszkodzonym dysku - jaki program? Obraz partycji systemowej w uszkodzonym dysku - jaki program?
  Trudno mi powiedzieć dlaczego u Ciebie tyle trwało. Prawdopodobnie dysk jest w nie najlepszej kondycji.
  Możesz zrobić dla pewności kopię programem partimage. Czas podobny wykonania.


  Odtwarzanie z kopi trwa znacznie szybciej bo ok 5 minut.


  Pozdrawiam
  Podaj SMART dysku dla pewności.

 • #11 17 Gru 2012 13:28
  marcin-44
  Poziom 10  

  Wrzucam wyniki niedawnego skanowania programem HD Tune:

  Obraz partycji systemowej w uszkodzonym dysku - jaki program?

  Cytat:
  Możesz zrobić dla pewności kopię programem partimage. Czas podobny wykonania.

  Może też zrobię, chociaż czas robienia obrazu odstrasza. A co powiedziałbyś o Norton Ghoście? Masz jakieś doświadczenia z tym programem w takich sytuacjach? Kiedyś robiłem nim obraz dysku i robił go dużo szybciej.

  Mógłbyś także napisać, co i w jakiej kolejności należałoby zrobić podczas przywracania obrazu zrobionego fsarchiver na nowym dysku? Kopię MBR też zrobiłem. Tj. mam powiedzmy czysty nowy dysk 750 GB. Wstępnie planuję podzielić go na trzy partycje (jedna 60 GB na system i programy + dwie na dane). Obraz partycji systemowej, kopię MBR i osobno wszystkie dane mam zapisane na dysku zewnętrznym. Rozumiem, że najpierw należałoby sformatować dysk, później podzielić na partycje, następnie przywrócić obraz partycji systemowej? Co i jakimi programami należałoby zrobić, żeby otrzymać sformatowany i podzielony na partycje dysk, tak żeby dało się przywrócić obraz partycji systemowej ze zrobionego wczoraj backupu?

 • #12 18 Gru 2012 10:05
  linuks
  Spec od komputerów

  Dysk uszkodzony. Do wymiany.Nic mu jeż nie pomoże. Ghost jest płatny i też nie zrobi kopi uszkodzonego dysku. Kopia robiła się b długo bo dysk uszkodzony co po SMART widać
  Kolejność na nowy dysk. Najpierw przywracasz MBR. Potem formatujesz partycje. Na końcu przywracasz system z kopi zrobionej fsarchiverem. Jeżeli potrzeba to mogę filmik zamieścić z przywracania na nowy czysty dysk 750 GB.
  Pozdrawiam

 • #13 18 Gru 2012 15:11
  marcin-44
  Poziom 10  

  Norton Ghosta mam w dystrybucji Hiren's Boot CD, ale skoro piszesz, że nie da rady, to nie będę nim robił. Czyli co, zostaje w takiej sytuacji tylko partimage? Czy w przypadku tego programu można spodziewać się lepszych wyników niż w fsarchiverze?

  Filmiku nie musisz zamieszczać, ale będę bardzo wdzięczny, jakbyś napisał, jakimi programami i (ewentualnie) jakimi poleceniami należy sformatować nowy dysk, przywrócić MBR i podzielić na partycje. Nigdy tego nie robiłem i jestem kompletnie zielony w tych tematach.

 • #14 18 Gru 2012 15:23
  linuks
  Spec od komputerów

  Zakładamy ,że kopię MBR masz na dysku zewnętrznym (plik mbr ) i kopię partycji systemowej też i plik się nazywa kopia.fsa. System był na partycji sda1.
  Uruchamiasz komputer z partedmagic z nowym dyskiem montujesz dysk zewnętrzny ( powinien się zamontować jako /media/sdb1 ) i wpisujesz polecenie w terminal
  dd if=/media/sdb1/mbr of=dev/sda bs=512 count=1
  Potem wpisujesz gparted i formatujesz partycje.
  Przywracasz system poleceniem
  fsarchiver -v restfs /media/sdb1/kopia.fsa id=0,dest=/dev/sda1
  Uważaj żeby nie pomylić. Między 0 i dest nie ma spacji tylko przecinek jest.
  System się przywróci i powinien wystartować. Na nieprzydzielonym miejscu możesz utworzyć partycje w gparted lub w windowsie.
  Pozdrawiam
  Drugiej kopi nie rób na razie bo czasu szkoda. Zawsze możesz zrobić drugą kopię jak będzie potrzeba.

 • #15 18 Gru 2012 18:15
  marcin-44
  Poziom 10  

  Dzięki! Teraz już będę wiedział, co i jak :)
  Co do montowania partycji, to taka drobna uwaga z mojej strony. U mnie, gdy robiłem obraz fsarchiverem, po uruchomieniu gparted wszystkie partycje były już zamontowane (zarówno te z dysku w laptopie, jak i dysk zewnętrzny USB). Musiałem wręcz odmontować partycję systemową. Korzystałem z PartedMagic zawartej w Hiren'sBoot CD 15.1. Nie wiem, czy to tylko tak u mnie, czy raczej powszechna rzecz...

  Cytat:
  Drugiej kopi nie rób na razie bo czasu szkoda. Zawsze możesz zrobić drugą kopię jak będzie potrzeba.

  Tylko czy do tego momentu nie pojawi się więcej uszkodzeń na dysku? Nie lepiej z tego powodu zrobić ją jak najszybciej?

 • #16 18 Gru 2012 19:59
  linuks
  Spec od komputerów

  To używasz tego dysku ? To oczywiście rób drugą kopię. W hirensie jest dużo różnego śmiecia. Partedmagic domyślnie nie montuje partycji.
  http://www.digitalincursion.net/partedmagic/old/08.09.2012/pmagic_2012_08_09.iso
  Pozdrawiam
  Jeżeli masz duży dysk USB i nie szkoda miejsca to możesz zrobić kopię systemowej partycji przez ddrescue
  ddrescue --force /dev/sda1 /media/sdb1/kopiasda1ddrescue
  Kopia zajmie tyle miejsca co cała partycje systemowa bo to kopia 1:1

 • #17 18 Gru 2012 21:03
  marcin-44
  Poziom 10  

  Ano używam, bo innego jeszcze nie mam (dopiero zamierzam kupić). Przy czym jak na razie nie zauważyłem żadnych poważniejszych dolegliwości związanych z uszkodzeniami na dysku (poza pojawiającymi się czasem krótkimi przestojami podczas korzystania z niektórych programów).

  Cytat:
  W hirensie jest dużo różnego śmiecia. Partedmagic domyślnie nie montuje partycji.

  Czyli według Ciebie powinienem jeszcze raz zrobić obraz tej partycji, korzystając z oryginalnego narzędzia?

  Cytat:
  Jeżeli masz duży dysk USB i nie szkoda miejsca to możesz zrobić kopię systemowej partycji przez ddrescue

  Mam coś około 70 GB wolnego na dysku zewnętrznym. Więc dwie kopie mogą się nie zmieścić. Zależy mi przede wszystkim na tym, żeby było jak najmniej błędów w obrazie i jak największe prawdopodobieństwo odtworzenia później systemu z tej kopii. Co więc lepiej wybrać: partimage czy ddrescue?

 • Pomocny post
  #18 18 Gru 2012 21:24
  linuks
  Spec od komputerów

  Partimage spróbuj. Spróbuj oryginalnym partedmagic bo nie wiem czy hirens nie ma wpływu na czas robienia kopi. Zawieszenia to typowe objawy przy uszkodzonym dysku.

 • #19 19 Gru 2012 02:33
  marcin-44
  Poziom 10  

  OK., w wolnej chwili postaram się zrobić jeszcze obraz przez Partimage. Zobaczę, co wyjdzie i zdam relację.
  Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za pomoc :)

 • #20 26 Gru 2012 16:54
  marcin-44
  Poziom 10  

  Linuks, kilkakrotnie próbowałem zrobić obraz za pomocą Partimage i niestety za każdym razem pojawia się problem, którego nie potrafię rozwiązać. Po kilkudziesięciu sekundach robienia obrazu program totalnie zawiesza się, tak że nie mogę nawet ruszyć kursorem i konieczny jest twardy restart komputera. Ma to najprawdopodobniej związek ze zbyt małą ilością wolnej przestrzeni ("Available space for image"), przy czym nie mam pojęcia, o jaką przestrzeń chodzi. Na dysku USB, gdzie próbuję zapisać obraz, mam - tak jak pisałem - ok. 70 GB wolnego (obraz nie powinien więcej zająć niż 50 GB).

  Tak wygląda okno programu po zawieszeniu się:

  Obraz partycji systemowej w uszkodzonym dysku - jaki program?

  Na początku robienia obrazu program pokazuje ilość "Available space for image" nieco ponad 200 MB. Ta liczba szybko maleje i program zawiesza się zawsze, gdy dostępne jest nieco ponad 100 MB. Tak się dzieje w przypadku załadowania Parted Magic do RAM-u. Gdy korzystam z niego z płyty, program zawiesza się, gdy ilość dostępnej pamięci zmaleje do ok. zera.

  Mógłbyś sprawdzić moją ścieżkę do pliku, w którym chcę zapisać obraz? Obraz (partycja sda2) próbuję zapisać na dysku zewnętrznym (sdb1) w katalogu "system" pod nazwą "partycjasyst".

  PS. Ściągnąłem polecaną przez Ciebie wersję Parted Magic i także tutaj montowanie wszystkich partycji na ogół przebiega domyślnie (widoczne kłódki przy partycjach). Na ogół, gdyż tylko ostatnio dwa razy (na w sumie ok. 7 prób) zdarzyło mi się, że żadna partycja nie była zamontowana i sam musiałem montować.

 • #21 26 Gru 2012 17:23
  linuks
  Spec od komputerów

  Pokaż w gparted jak jest zamontowany dysk zewnętrzny.
  Prawdopodobnie ścieżka będzie /media/sdb1/system/partycjasyst
  Tylko dysk zewnętrzny ma być zamontowany. Partycja systemowa (sda2 ) odmontowana.
  Pozdrawiam

 • #22 26 Gru 2012 17:59
  marcin-44
  Poziom 10  

  Jest kłódka przy tym dysku, a po pokazaniu właściwości dysku jest informacja "mounted". Robię dokładnie tak, jak piszesz - dysk zewnętrzny jest zamontowany, a partycja systemowa odmontowana. Inaczej zresztą nie da się zrobić obrazu - Partimage pokazuje wówczas błąd. Ścieżkę, którą podałeś, też próbowałem. Też wywala błąd - program każe wybrać inną ścieżkę. Wypróbowałem zresztą wiele różnych kombinacji ścieżek, rozpoczęcie tworzenia obrazu jest możliwe tylko wtedy, gdy na początku ścieżki jest "/mnt".

  Moim zdaniem albo coś ze ścieżką jest nie tak, albo program potrzebuje pamięci z innego źródła niż dysk twardy (RAM-u mam 512 MB, na partycji systemowej jest ok. 3 GB wolnego). Ostatnio przyszło mi do głowy, czy czasem nie trzeba odznaczyć funkcji "sprawdzanie przed zapisaniem obrazu" - może on najpierw tworzy obraz, korzystając z pamięci komputera, a dopiero potem zapisuje na zewnętrznym nośniku?

 • #23 26 Gru 2012 18:02
  linuks
  Spec od komputerów

  linuks napisał:
  Pokaż w gparted jak jest zamontowany dysk zewnętrzny.

  Nie ma co gdybać tylko trzeba wpisać właściwą ścieżkę. Pokaż fotkę z gparted z sdb1 to napiszę jaką ścieżkę wpisać. Przecież tam jest punkt montowania pokazany.
  Pliki tymczasowe partimage są zapisywane na tym samym nośniku co kopia i max 10 MB zajmują.

 • #24 26 Gru 2012 19:52
  marcin-44
  Poziom 10  

  Chyba miałeś rację. Sprawdziłem podaną przez Ciebie ścieżkę i wszystko działa tak, jak powinno. Widać nie wypróbowałem wcześniej tej kombinacji ;)

  Poniżej zdjęcie gparted po zamontowaniu partycji sdb1:

  Obraz partycji systemowej w uszkodzonym dysku - jaki program?

  Przy okazji: rozumiem, że żeby otrzymać obraz w jednym pliku, niepokawałkowany, należy zaznaczyć automatyczny podział obrazu?

 • #25 26 Gru 2012 20:32
  linuks
  Spec od komputerów

  Jak wyłączysz podział pliku wynikowego to będzie w jednym kawałku. Takie rozwiązanie nie jest praktyczne w przypadku gdy plik wynikowy jest większy niż pojemność DVD.
  Pozdrawiam

 • #26 26 Gru 2012 21:55
  marcin-44
  Poziom 10  

  Cytat:
  Takie rozwiązanie nie jest praktyczne w przypadku gdy plik wynikowy jest większy niż pojemność DVD.

  Obraz i tak będę trzymał na dysku zewnętrznym, a nie na DVD. A nie lubię mieć plików w kilkunastu kawałkach.

 • #27 27 Gru 2012 14:56
  marcin-44
  Poziom 10  

  Niestety, chyba nici z Partimage. Program po pewnym czasie wywala błąd, że nie może odczytać bloku. Jedyne, co można zrobić, to nacisnąć "cancel" i anulować działanie programu.

  Pozostaje chyba jeszcze tylko ddrescue, chyba że znasz jeszcze jakieś inne programy przydatne w takich sytuacjach.

 • #28 27 Gru 2012 15:09
  linuks
  Spec od komputerów

  Ddrescue też błąd wej/wyjścia zasygnalizuje prawdopodobnie. Spróbować można. Zawsze jest lepiej mieć jeszcze jedną kopię oprócz tej fsarchiverem robionej. Kopia będzie się długo robić ze względu na stan dysku. Lepiej po zakupie nowego dysku odtworzyć na nowym MBR i kopię zrobioną fsarchiverem a tego dysku nie katować. W razie potrzeby można próbować robić kopię ponownie.
  Pozdrawiam

 • #29 27 Gru 2012 16:30
  marcin-44
  Poziom 10  

  A jeszcze jakbyś wiedział, jak poradzić sobie z czymś takim: po "zabawie" z Partimage zduplikował mi się folder "System" - w taki sposób, że z dwóch folderów mam dostęp do tych samych danych. W Eksploratorze Windows wygląda to tak jak na poniższym screenie:

  Obraz partycji systemowej w uszkodzonym dysku - jaki program?

  W jaki sposób pozbyć się tego duplikatu foldera, bez ryzyka skasowania danych (m.in. zgromadzonych tam obrazów partycji)?

 • #30 27 Gru 2012 17:06
  linuks
  Spec od komputerów

  Montuje obraz systemu zrobiony fsarchiverem. Najlepiej to zgraj ten obraz dla bezpieczeństwa na DVD. Masz tylko jedną kopię systemu i niewiele trzeba aby ją przypadkowo uszkodzić. Jak się pozbyć duplikatu nie wiem bo windowsa nie używam.
  Pozdrawiam

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME