Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor IBM(czarny), Type/Model:6556-43N przetwornica

Wojtek 24 lata 06 Lut 2005 19:51 1458 7
  • #1 06 Lut 2005 19:51
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Witam serdecznie. Mam problem z tym monitorem. Mam do wymiany dwa elementy. Zdjęcie pierwszego załączam w pliku element.jpg. Wygląda mi na rezystor bezpiecznikowy lub coś podobnego. Według oznaczenia powinien mieć 0.1 Ohm, w rzeczywistości jednak nie przewodzi wcale. Pracował szeregowo w gałęzi zasilania drenu (+ ok. 308V) tranzystora IRFIBC40G, z wbudowaną diodą 3V1Z. Tranzystor mam oczywiście do wymiany, bo ma przebicie między drenem a źródłem, rzędu 16 Ohm. Co to za element?
    Moje drugie pytanie dotyczy diody Zenera. Napięcie z układu MC44603P sterujące tym tranzystorem, doprowadzone jest do jego bramki. Równolegle do tej gałęzi i do masy włączony jest rezystor, a obok niego dioda Zenera. Dioda ma przebicie. Ok. 2,3 Ohma. Ma tylko trzy oznaczenia. Pierwsze to na 100% cyfra 8. Drugie wygląda na "I". Nie bardzo przypomina cyfrę 1, ale moge sie mylić. Trzeci znak nie wiem co przypomina, bo dioda lekko się podtopiła. Cyfry są obrócone o 90 stopni. Po jej wylutowaniu między masą a zasilaniem bramki, voltomierz z peak-hold pokazuje mi w piku 6,89 Volta. Czy to zwykła dioda Zenera 8V1?
    Dziękuję za pomoc.

0 7
  • Pomocny post
    #2 06 Lut 2005 19:58
    Dareks
    Poziom 19  

Jest to rezystor zabezpieczjacy o wartości 0.1 oma, odnośnie dody Zenera to
    (o ile mnie pamięć nie myli ) to powinna być na 8,2V

0
  • #3 06 Lut 2005 20:01
    Danieloos
    Poziom 25  

Nie ma diody 8,1V jest 7,5V i potem 8,2V. A rezystor potwierdzam 0,1Ω

0
  • Pomocny post
    #4 07 Lut 2005 07:01
    dariuszm2
    Poziom 34  

Cześć.
    Schemat do tego to sony CPD G200.
    Jak Ci padła przetwornica to Zwróć uwagę na HOT-a (BU2527AX, regulator J449, elektrolity w +B i po pierwotnej stronie przetwornicy.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #5 07 Lut 2005 08:41
    KL
    Poziom 23  

Dioda Zenera 18V.
    Sprawdź układ scalony przetwornicy, prawdopodobnie do wymiany.

0
  • #6 07 Lut 2005 10:56
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Witam raz jeszcze. Nie znam za bardzo "języka" elektroników. Czy sprawdzić HOT-a to znaczy tranzystor w przetwornicy? Tam pracuje IRFIBC40G i już wiem, że nie działa. A napięcie B+, to rozumiem to, które zasila poprzez tranzystor trafopowielacz? (w telewizorach 21 cali wynosi 130V).
    Rzeczywiście "siedzą" obydwa. I J449 i zaraz za nim P5NA80FI. Jedyny BU, który mam w tym monitorze, to BU4525AX zasilający cewki odchylania poziomego. Ten tranzystor jest sprawny.
    Postanowiłem wymienić kondensatory wokół układu scalonego i na całej trasie z tymi dwoma tranzystorami i w obwodzie cewek.
    Pozdrawiam. Zobacze co wyjdzie.

0
  • Pomocny post
    #7 07 Lut 2005 11:58
    dariuszm2
    Poziom 34  

Cześć.
    HOT to właśnie tranzystor od cewek.
    Ale dlaczego siedzi tam BU45... - czy ten Monitor to nie P72?
    Z układów które Podajesz wygląda mi właśnie na niego i w P72 siedzi BU2527 AX.
    + B to główne zasilanie (najbardziej obciążona gałąź) - czasami przy znacznym obciążeniu (przywieraniu) - pada właśnie przetwornica.
    Przy naprawie przetwornicy Uważaj na wartości rezystorów (najlepiej sprawdzić czy nie zmieniły wartości), oczywiście spalone rzeczy i elektrolity do wymiany i na początek uruchomienia proponuję to zrobić na żarówce.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 13 Lis 2005 22:22
    Wojtek 24 lata
    Poziom 25  

Zostałem zobowiązany do zamknięcia kilku postów i udzielenia ostatecznej odpowiedzi na temat usterki jakiej były poświęcone. W tym monitorze wymieniłem tranzystory sterujace trafopowielaczem, kondensatory, diodę 12V zenera bowiem była pęknieta. Monitor należy do mojego kuzyna, który do dziś nie kupił trafopowielacza do niego (64zł netto). Montując żarówkę 60W między te 2 tranzystory w obwód zasilania trafopowielacza monitor startuje na 2-3 sekundy po czym dioda migająca dioda sygnalizuje częstością błysków o rodzaju uszkodzenia. Żarówka zapala się po czym wszystko gaśnie. Nie mam nawet skąd podstawić uzywanego trafa więc nic nie jestem w stanie dodatkowo stwierdzić. Prawdopodobnie monitor zostanie rozebrany na części albowiem sprzęt mimo wszystko tanieje z roku na rok. Dziekuję za zainteresowanie postem. Temat zamknięty.

0