Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki przenośne 3x10W.

23 Gru 2012 20:32 5928 26
  • Poziom 10  
    Witam!

Chciałbym zrobić zestaw przenośny.Przenośne rozumiem że można wsadzić wszystko w jedno pudło ,złapać z rączkę (taką jak np. są we wzmacniaczach gitarowych) i iść gdzieś ze znajomymi na "mini impreze" :D
    Nie interesują mnie zestawy komputerowe przerobione na akumulator czy coś podobnego, bo zrobiłem właśnie coś takiego ,ale nie zadowala mnie ten zestaw.
    Mam już jeden głośnik 10 W 4 Ohm, ale do tego bym chciał jeszcze 2 głośniki.
    Znalazłem pięć do wyboru które uważam za godne uwagi,może też byście coś polecili,chciałbym wydać maksymalnie za jeden 40 zł. :)

1. Monacor SP-8/4SQ
    2. Monacor SP-10/4
    3. Visaton FR10F-4
    4. Visaton FR10HM-4
    5. Visaton FR87-4

Wzmacniacz do stereo będzie na TDA 2005 na płytce Jabel J-215.
    Wzmacniacz do mono będzie na TDA 2003 na płytce AVT .
    Przedwzmacniacze,na razie tylko mikrofonowy j-072, ale myślałem też nad przedwzmacniaczem z regulacjami np.j-042,ale słyszałem że szumi TDA 1524A który jest w tym układzie.I czy takiego typu przedwzmacniacz jest mi potrzebny czy wystarczy zwykły potencjometr?
    Zasilanie to akumulator 12V 7Ah.
    Czy mogę podłączyć przedwzmacniacz mikrofonowy do dwóch wzmacniaczy tak,aby były pod jedno zasilanie?
    Do tego chciałbym jeszcze mieć jakiś wtyk gdzie mógłbym podłączyć AVT 2743/1 "Super efekt dyskotekowy" Taki dodatek do szkoły :D
    Dokładnie to bym z tym przedwzmacniaczem mikrofonowym chciał zrobić tak ,że by można np. mówić coś ,ale przy tym nie odłączając Mp3 od zestawu.
    Mam nadzieję że zrozumieliście to co napisałem :D
    Dziękuje i czekam na odpowiedzi :)
  • Poziom 10  
    A i jeszcze,głośniki chyba były by najlepsze o impedancji 4 Ohm czy 8 Ohm, które by dłużej grały i lepiej brzmiały,bo te wszystkie co znalazłem to są 4 Ohm.
  • Poziom 20  
    Czasem wystarczy potencjometr, choć moim zdaniem przedwzmacniacz jest najlepszy. Możesz w ogóle nie dawać przedwzmacniacza i wzmocnieniem sterujesz z urządzenia, które daje sygnał. Przedwzmacniacz jest jedynie po to, abyś mógł sterować głośnością zestawu niezależnie od źródła sygnału. Jeśli go nie ma, sterujesz jedynie na źródle. Też działa dobrze, i takie konstrukcje stosowałem.
    Jeśli chodzi o głośniki, to do takich konstrukcji, z tymi kostkami pewnie lepsze będą 4 Ohm- Przynajmniej większą moc uzyskasz na takich.

P.s. Przedwzmacniacz mikrofonowy da się bez problemu "wmiksować" do tego układu- Nawet ciekawe rozwiązanie. Tylko jak to ma być stosowane w plenerze, to głośniczki 10W to trochę mało...

Wesołych Świąt;)
  • Poziom 10  
    Aha,dzięki,ale czy będę mógł podłączyć przedwzmacniacz mikrofonowy do dwóch naraz wzmacniaczy?
    A z tych głośników to ja chyba wezmę Monacor sp-10/4.producent podaje 25 W max. 15 W RMS i grają od 80 Hz do ? (chyba 20000 Hz ). Dobra zastosuje na pewno potencjometr.
    Będą stosowane jako głośniki do szkoły i na dwór .:D
    Wesołych świąt :)
  • Poziom 10  
    Czy mogę zrobić na zasilanie z akumulatora i z sieci? np.jak bym podłączył do kabli od aku kable od ładowarki do akumulatora?

A co do stroboskopu,to myślałem nad dwoma,tymi błyskowymi i LED-owymi.

Z błyskowych to myślałem o:
    Jabel J-023
    Jabel J-111
    AVT1435 B
    lub taki samochodowy,skuterowy od razu pod 12V
    z dwoma palnikami
    http://allegro.pl/stroboskop-profesjonalny-policyjny-stroboskopy-i2840792191.html#tabsAnchor

Z LED-owych:
    AVT2748/1 B
    AVT2743/1 B

I teraz który z palnikiem będzie lepszy ,a który będzie lepszy z LED-ami?
    A te z palnikiem są pod 230V chyba,czy mogę je dać na 12V?
  • Poziom 10  
    Halo,ktoś pomoże z wyborem?
  • Poziom 20  
    Zasilanie z akumulatora i sieci, czemu by nie? Musiałbyś zrobić układ, który będzie Cię informował o niskim napięciu akumulatora, wtedy musisz podłączyć ładowanie. Układ będzie grał i ładował akumulator. Gdy napięcie na akumulatorze osiągnie pożądaną wartość, to rozłączy ładowanie, a układ będzie pobierał prąd z sieci(do czasu odłączenia zasilacza). Tak by to ładowanie miało działać. Musiałbyś się zgłębić w to.

Myślę, że nie powinno być problemu z podłączeniem przedwzmacniacza do dwóch wzmacniaczy.

Co do stroboskopu, to naprawdę co wybierzesz, to będzie działało i ok. Bierz pierwszy lepszy... Ja jeśli miałbym wybierać, to pewnie wziąłbym z palnikiem(ale nie ten samochodowy, nie widzi mi się) Bo wydaje mi się, że jest efektywniejszy od ledowego. Za to ledowy by Ci podziałał dłużej.

Co do głośników, to nie podpowiem, bo nie słyszałem tych, co wymieniłeś, ale mi by tam brakowało głośniczków wysoko tonowych no i te, które wymieniłeś mogłyby zejść trochę poniżej tych 100Hz.

Od siebie powiem, że przez pewien okres czasu miałem TDA7377 połączony z jakimiś głośnikami dwudrożnymi (takimi samochodowymi, 16cm, komplet za 50zł kupiłem) i to grało naprawdę ciekawie, choć głośniki markowe nie były.
    I jeszcze trochę mnie dziwi, że idziesz na łatwiznę z tymi kitami. Podejrzeć schematy ok, ale nie lepiej samemu kupić elementy i wytrawić płytki? To chyba nawet byłoby taniej.
  • Poziom 10  
    To się zagłębie w to zasilanie :D

Ale ja właśnie chce stroboskop LED i z palnikiem,mój kolega ma ten samochodowy i ładnie działa ale ma tylko jedną żarówkę bo druga się potłukła,więc nie wiem jak działa z dwoma,
    czyli wziąć J-23?
    Ale z tego co o nim przeczytałem to jest pod 230V. Bym musiał jakiś znowu układ brać żeby był na 12V ?

A co do LED,to chyba będzie lepszy ten "superefekt dyskotekowy" bo ma więcej funkcji,ale nie wiem czy jest sens dla tych 4 funkcji go brać, i wydać jakoś o 20 zł więcej.
    Więc nie wiem bo i tak chcę użyć 8 paneli. P.S. on będzie miał pomieszane kolory diod,tak żeby niebyły obok siebie i mam dwa sposoby rozmieszczenia.
    1.Na jednej płytce(4x4) 4 kolory ,jeden kolor 2x2.
    2.Na jednej płytce jeden kolor.
    po prostu nie chcę żeby było mało kolorów :D
    A w tym "superefekcie" dają jeszcze 16 diod superjasnych czerwonych.
    Więc może dlatego jest droższy + te 4 funkcje :D

Głośniki, ten który mnie najbardziej zainteresował (SP-10/4) ma moc max 25 W, RMS 15 W i gra od 80 Hz do chyba 20 kHz. Jak by były do 18 kHz to by też było dobrze. :D
    Mnie nie interesuje 2x30 W , no chyba że by były dobre,tanie głośniki to może bym zrobił zamiast 1x10 W ,bo już mam kit j-215 (2x10) ,ale sam nie wiem.
    Płytki sam nie zrobię, bo nie umiem, ja dopiero miesiąc temu lutowałem pierwszą płytkę :D i na razie nic po za tym.Jedynie bym sobie kupił,płytkę,elementy.
  • Poziom 20  
    No jeśli potrzebujesz to wszystko zasilać z tego akumulatora, to weź te stroboskopy, które są do tego napięcia przystosowane i te, które Tobie się widzą. Mi osobiście ten efekt nie przypadł do gustu, więc nie wiem co będzie ciekawsze. Tylko ja nie wiem, czy Ci prądu wystarczy jak podłączysz te wszystkie odbiorniki do jednego akumulatora;D

A widzisz, nie zrobisz, bo nie umiesz... Ja też miałem swój pierwszy raz i jakoś wyszło rewelacyjnie od razu. Nie umiesz, dlatego powinieneś próbować robić powoli. Bez praktyki się nie nauczysz. Chociaż te mniej skomplikowane...
  • Poziom 10  
    Akumulator 12V 7 Ah.
    tylko mi chodzi jeszcze o to, bo chcę żeby je można było podłączyć i odłączyć ,na jakiś wtyk ,coś takiego :D

Dodano po 10 [minuty]:

Coś takiego?
    To się chyba nazywa zasilacz buforowy.
    http://arlisklep.pl/pl/p/AVT26281-B-Ladowarka-akumulatorow-olowiowych-12V/6457
    http://arlisklep.pl/pl/p/AVT2309-B-Ladowarka-akumulatorow-zelowych-bufor/6463
    A tu wskaźnik napięcia
    http://arlisklep.pl/pl/p/J-075-Wskaznik-napiecia-akumulatora-/7478
  • Poziom 38  
    Owocowy co Ty gadasz z tym "układem ładowania akumulatora " ? Stworzenie wskaźnika naładowania jest proste ale już samo ładowanie nie. No chyba ze ładował by prostownikiem. Układ o którym mówisz jest b.trudny do stworzenia
  • Poziom 20  
    MrDoimer napisał:
    Owocowy co Ty gadasz z tym "układem ładowania akumulatora " ? Stworzenie wskaźnika naładowania jest proste ale już samo ładowanie nie. No chyba ze ładował by prostownikiem. Układ o którym mówisz jest b.trudny do stworzenia

Wiem o tym, ale przedstawiłem swoją wizję. Zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji, ale może jest gdzieś w sieci jakiś gotowy układ?
  • Poziom 38  
    owocowy89 napisał:
    Wiem o tym, ale przedstawiłem swoją wizję.
    Rozumiem ale to jak mówiłem jest trudne do stworzenia.
    owocowy89 napisał:
    ale może jest gdzieś w sieci jakiś gotowy układ?

Układ jest jedynie do wskazywania naładowania aku. chociaż i tak lepiej kupić gotowy.
    adaskosz.. napisał:
    ale czy mogę ją sobie podłączyć do akumulatora,on się będzie ładował a muzyka grała ?

Tak jak najbardziej możesz ale musiałbyś w jakiś b.prosty sposób zabezpieczyć aby to co idzie z ładowarki nie przechodziło do wzmacniacza tylko do samego akumulatora.
    Czyli coś takiego :
    Wzmacniacz-------------AKUMULATOR------- ŁADOWARKA
    .................................ZABEZPIECZENIE.........................
    Forma mini wizualizacji :D
    Zabezpieczenie polega na tym że akumulator daje zasilanie do wzmacniacza, ładowarka do akumulatora i nigdzie więcej (czyli nie do wzmacniacza )
  • Poziom 10  
    Ale teraz chodzi o ten wzmacniacz do głośników ?
    Czy muszę jakiś nowy kupić ?

Dodano po 4 [godziny] 37 [minuty]:

Dobra odpuszczę sobie z tym, mam wieże w domu :D to mi nie będzie potrzebne. A jak coś będę chciał sprawdzić czy działa czy coś ,to przynajmniej sieci w domu nie zepsuje :D
  • Poziom 10  
    Dzisiaj znalazłem dwa głośniki od mikrowieży Schneider ml 3 ls.
    Czy ktoś ma te głośniki i wie jaka jest ich moc?
    Wrzucam zdjęcia, przy okazji wrzucam też tego głośnika 10 W:-)
    Głośniki przenośne 3x10W. Głośniki przenośne 3x10W. Głośniki przenośne 3x10W. Głośniki przenośne 3x10W.
  • Poziom 20  
    MrDoimer napisał:
    owocowy89 napisał:

Teoretycznie mam pewną wizję, która mogłaby się sprawdzić(proste i spełnia zamierzone zadanie). Stan naładowania akumulatora też można dość prosto zrobić... Musiałbym to jednak sprawdzić w praktyce.
  • Poziom 10  
    Dobra, ja sobie odpuszczam z tym ładowaniem i graniem naraz.
  • Poziom 38  
    owocowy89 napisał:
    MrDoimer napisał:
    owocowy89 napisał:

Teoretycznie mam pewną wizję, która mogłaby się sprawdzić(proste i spełnia zamierzone zadanie). Stan naładowania akumulatora też można dość prosto zrobić... Musiałbym to jednak sprawdzić w praktyce.

Jestem baaaardzo ciekawy jak byś zrobił to o czym pisałeś.
  • Poziom 38  
    adaskosz.. napisał:
    A co myślicie o Podwajaczu mocy?
    Na przykład taki:
    http://arlisklep.pl/pl/p/AVT755-B-Podwajacz-mocy-audio/6500

Nie miałem styczności z takim podwajaczem ale i tak musisz zrobić/kupić wzmacniacz na kostce np. TDA XXXX .A później możesz to zastosować. Ale jak mówię nie miałem styczności jesZcze z takim podwajaczem. Chociaż i tak wzmacniacz to podstawa.
  • Poziom 10  
    Kolega chyba nie zrozumiał, ja już mam wzmacniacz j-215,przedwzmacniacz mikrofonowy j-72 i głośniki (nie będę zamawiał nowych) mam 2x 5W +10W. Więc, nie kupuję już żadnego dodatkowego wzmacniacza, bo rezygnuję z tych głośników. Z tego co patrzę co mi zostało do kupienia to akumulator, ładowarka, jakieś kable i stroboskopy. Więc, teraz muszę dobrze polutować przedwzmacniacz i jakieś zasilanie 12v do sieci, jak najtańsze i sprawdzać jak działa. W końcu udało mi się rozkręcić głośniki od mikrowieży. Tyle gąbki tam jest a głośniki 5w 4 ohm. Wrzucam zdjęcia: Głośniki przenośne 3x10W. Głośniki przenośne 3x10W.
  • Poziom 10  
    Eee... to nie chce :)
    Ale najbardziej mnie zdziwiło to że głośnik 5 W jest większy od 10 W.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    A jak przetwornik jest większy to znaczy że jest głośniejszy i ma lepsze brzmienie niż np. mniejsze głośniki tej samej mocy?
  • Użytkownik usunął konto