logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Clatronic CTV225MST. Ekran pozostaje ciemny. Czy to uszkodzenie trafa?

biniu 08 Lut 2005 21:10 1589 14
REKLAMA
  • #1 1210974
    biniu
    Poziom 19  
    Posty: 435
    Pomógł: 3
    Ocena: 58
    Witam.
    Przetwornica dała za dużo przez co uszkodzone były tranzystory 2SD1555 i włączający 105V i jego opornik. Po wymianie katoda kineskopu świeci jednak na ekranie ciemno. Regulacja screnem nic nie daje. Napięcia na płytkę kineskopu dochodzą 12V sygnałów RBG, 195V na wzmacniacz wizyjny na katody 140V. Jednak ekran ciemny. Czy jest to uszkodzenie trafa??
  • REKLAMA
  • #2 1211077
    Zdzisław Osmulski
    Poziom 30  
    Posty: 1302
    Pomógł: 138
    Ocena: 14
    Rozumiem że żarzenie kineskopu jest.195V byłoby dobre ale nie piszesz ile jest US2.W jakich granicach się zmienia.
  • REKLAMA
  • #3 1211089
    adamij
    Poziom 17  
    Posty: 232
    Pomógł: 13
    Ocena: 7
    sprawdź odchyl.V,pewnie scalak do wymiany.A swoja drogą to Us2 powinno się zmieniać od 100 do 350-400V.
  • #4 1211168
    biniu
    Poziom 19  
    Posty: 435
    Pomógł: 3
    Ocena: 58
    Us2 jest w granicach 100 -430V
  • #5 1211374
    andreuss
    Poziom 19  
    Posty: 260
    Pomógł: 29
    Ocena: 29
    Sprawdż czy jest w/n najlepiej sondą, jak nie masz to ściągnij "przyssawkę" z kineskopu i zbliż do wypr.
    wkrętak o dobrej izolacji, sprawdź czy jest przeskok iskry.
    Jesteś pewien fachowości swojej porady <zdzich42>
  • REKLAMA
  • #6 1211415
    zgodny
    Poziom 19  
    Posty: 292
    Pomógł: 28
    Ocena: 26
    czy jest fonia? działa pilot?sprawdz zasilanie zenerki 33V....
  • REKLAMA
  • #7 1211445
    tel12
    Poziom 16  
    Posty: 256
    Ocena: 15
    Sprawdź jak wygląda ekran po podwyższeniu napięcia U2. Czy jest pozioma kreska?
  • #8 1212815
    biniu
    Poziom 19  
    Posty: 435
    Pomógł: 3
    Ocena: 58
    Telewizor nie jest u mnie dlatego po dzisiejszym sprawdzeniu uaktualniam dane.
    Napięcie U2 jest w granicach 160V - 660V. Na zmienianie U2 ekran nie reaguje jest całkowicie ciemny. Na płycie znajduje się przełącznik pionu po przełączniu którego pojawia się poziomea kreska na ekranie. Pion jest na układzie LA 7830.
  • #9 1212917
    Rychozol
    Poziom 26  
    Posty: 1009
    Pomógł: 67
    Ocena: 29
    andreuss napisał:
    Sprawdż czy jest w/n najlepiej sondą, jak nie masz to ściągnij "przyssawkę" z kineskopu i zbliż do wypr.
    wkrętak o dobrej izolacji, sprawdź czy jest przeskok iskry.


    Robiłeś tak juz kiedyś?

    Izolacja wkrętaka może nie wytrzymać 25kV. Lubisz elektrowstrząsy?
    Inni mogą nie lubić.
  • #10 1213280
    p.k
    Poziom 15  
    Posty: 216
    Pomógł: 7
    uszkodzone masz tranzystory od startu startuje wysokie a nie startuje procesor
  • #11 1218103
    andreuss
    Poziom 19  
    Posty: 260
    Pomógł: 29
    Ocena: 29
    Rychozol - robiłem to nie raz, wkrętakiem o b.dobrej izolacji mam tu na myśli wkrętak z "widoczną przerwą izolacyjną" tzn.wkrętak ok.40 cm dł. (cały izolowany) z rękojeścią ok.15cm długości, (przeźroczysty) a należy trzymac go tylko za końcówkę tj. około. 2 cm. i do tego z dużą ostrożnością. Nawet używając fabrycznej sondy w/n ta czynność nie należy do bezpiecznych-dlatego nie powinni jej wykonywać amatorzy. Poza tym sam nie jestem zwolennikiem tego typu metod, ale czasami to koniecznośc -gdy się nie ma odp. przyrządu. Odnośnie uwagi od >zdzich42< to jestem pewien swojej wiedzy na temat napraw TV i innych sprzętów, ponieważ naprawiam już od kilkunastu lat i to z dobrym efektem końcowym.
  • #12 1218426
    Rychozol
    Poziom 26  
    Posty: 1009
    Pomógł: 67
    Ocena: 29
    Nie mając czym zmierzyć WN lepiej nie kombinować z takimi metodami. Aby sprawdzić czy jest wysokie można sprawdzić obecność G2 lub żarzenia.
  • #13 1224709
    biniu
    Poziom 19  
    Posty: 435
    Pomógł: 3
    Ocena: 58
    Witam.
    Wysokie chyba jest. A TV zaczoł walić na katodzie pięknymi niebieskimi iskrami.
  • #14 1225808
    Rychozol
    Poziom 26  
    Posty: 1009
    Pomógł: 67
    Ocena: 29
    A te iskry to są w środku w szyjce, czy gdzies na zewnątrz? Jak w szyjce świeci na niebiesko to kineskop do wymiany (zaciągnął powietrze).
  • #15 1225865
    biniu
    Poziom 19  
    Posty: 435
    Pomógł: 3
    Ocena: 58
    W środku szyjki kineskopu. Słowem mówiąc płyta na części reszta na śmietnik

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Clatronic CTV225MST po uszkodzeniu tranzystorów 2SD1555 i elementów zasilania, wymieniono uszkodzone części. Pomimo obecności napięć na kineskopie (12V sygnałów RGB, 195V na wzmacniacz wizyjny, 140V na katody) ekran pozostaje ciemny, a regulacja screnu nie przynosi efektu. Napięcie U2 (wysokie napięcie) waha się od 160V do 660V, jednak zmiana tego napięcia nie powoduje pojawienia się obrazu, jedynie po przełączeniu pionu na układzie LA7830 pojawia się pozioma kreska. Obecność wysokiego napięcia potwierdzono także przez iskrzenie na katodzie kineskopu, które występuje wewnątrz szyjki kineskopu, co wskazuje na uszkodzenie kineskopu i konieczność jego wymiany. Wskazano, że dalsza naprawa jest nieopłacalna, a płyta główna nadaje się jedynie na części zamienne. Zalecenia obejmowały sprawdzenie napięć US2 (100-430V), obecności wysokiego napięcia i stanu układu odchylania pionowego (LA7830). Metody pomiaru wysokiego napięcia wymagały ostrożności ze względu na ryzyko porażenia.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA