Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie lini R/W wyświetlacza graficznego z sterownikiem KS0108

pawel_na_chwile 23 Sty 2013 21:40 1194 1
  • #1 23 Sty 2013 21:40
    pawel_na_chwile
    Poziom 11  

Witam. Dla celów czysto edukacyjnych postanowiłem nauczyć się programować mikrokontrolery rodziny PIC32 w języku C. Jest to dla mnie nowość gdyż już dawno skończyłem szkołę i cały czas programowałem pice serii 12, 16, 18 ale tylko i wyłącznie w asemblerze, ale cóż z postępem technicznym źle, ale bez niego jeszcze gorzej :D . Tak czy siak nie o to chodzi, żeby zacząć ćwiczyć nabytą wiedzę kupiłem z firmy Olimex zestaw fabryczny z procesorkiem PIC32MX440F256H, jednak na płytce jest praktycznie tylko wyprowadzony jeden cały port, a postanowiłem dorobić sobie płytkę z diodami led, wyświetlaczem LCD 2x16, klawiaturą i wyświetlaczem graficznym monochromatycznym opartym na sterowniku KS0108, w wyświetlaczu jest zamontowany generator napięcia ujemnego, co ułatwi mi robotę. O ile z wyświetlaczem LCD 2x16 dużo pracowałem, to z graficznym nigdy, będzie to mój pierwszy raz, i tu mam pytanie odnośnie połączenia, co do linii R/W o ile w zwykłym wyświetlaczu alfanumerycznym zawsze podłączałem linię R/W do masy to patrząc na schematy podłączeń linii R/W w wyświetlaczu graficznym zawsze tą linię podłącza się pod mikrokontroler, zastanawiam się czy pisząc program obsługi wyświetlacza graficznego jest konieczność odczytywania jakichś danych z niego i przez to linię R/W łączy się z mikrokontrolerem, czy też można olać to podłączenie i podpiąć ją do masy, ustawiając wyświetlacz tylko na zapis bez możliwości odczytu. Proszę o wyjaśnienie tego tematu, jest to dla mnie ważne gdyż procesor pracuje z standardem 3,3V a wyświetlacze na 5V, Zawsze w takiej sytuacji łącze mikrokontroler z zwykłym 2x16 linie sterujące i danych przez bramki AND, co zapewnia dotrzymanie napięć dla wyświetlacza, ale uniemożliwia odczyt danych z rejestrów wyświetlacza można tylko zapisywać, i właśnie w mojej płytce chciałem zastosować to rozwiązanie, ale to inny temat, nie będę tego opisywał, a przy graficznym jeżeli konieczne jest podłączenie R/W pod procesor to mój stary sprawdzony sposób pójdzie do kosza.

• #2 31 Sty 2013 10:55
    pawel_na_chwile
    Poziom 11  

Po przeprowadzeniu testów wyświetlacza graficznego z mikrokontrolerem PIC16F877, udzielam odpowiedzi na zadane pytanie. Można obsłużyć wyświetlacz graficzny z tym sterownikiem, przy zwartej linii RW do masy i komunikacji jednostronnej, polegającej na zapisie do wyświetlacza, bez odczytu danych. W kodzie programu należy pomiędzy kolejnymi paczkami danych wysyłanych na linie wyświetlacza zastosować opóźnienie 1ms, i układ działa. To rozwiązanie nieznacznie zmniejsza ilość linii potrzebnych do sterownia wyświetlaczem, jednak trochę komplikuje kod obsługi wyświetlacza przez mikrokontroler.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo