Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux ew1170c - woda w włączniku

Amster1 29 Jan 2013 15:19 2130 4
 • #1
  Amster1
  Level 12  
  Witam, mam problem z pralką jak w temacie. Pralka ma już sporo lat i niedawno pod koniec ostatniego wirowania poszedł dym i wyrzuciło bezpieczniki. Przejrzałem całą pralkę sądząc, że to silnik, grzałka itd.
  Ściągnięty schemat, wszystko co się dało pomierzone, wyglądało na sprawne. Przy sprawdzaniu każdej wtyczki znalazłem jedną lekko nadpaloną od włącznika - uznałem, że po wielu latach pracy pralki to normalne, więc skręciłem z powrotem.
  Wczoraj znów taka sama sytuacja. Tym razem szybko rozkręciłem pokrywę - dym z przełącznika zasilania. Na stykach była woda. Na wtyczce obok trochę mniej.
  Wody na bębnie właściwie niewiele można powiedzieć, że to krople, a nie jakiś duży wyciek.
  Znalazłem luźne odpowietrzenie. Myślę, że pralka rozrzuca krople wody po obudowie.
  Przejrzałem forum w poszukaniu rozwiązania i znalazłem tylko wpisy o uszczelnianiu samego bębna oraz o tym, aby nie uszczelniać tego silikonem, bo się nie trzyma gumy i że butapren nie wytrzymuje dużej temperatury. Poza tym potrzebna była by duża warstwa.
  Ktoś używał uszczelniacza dekarskiego na bęben. Nie wiem czy to będzie się trzymało podczas drgań czy zaraz wyrwie razem z tą rurą podczas wirowania?  Zna ktoś jakiś dobry klej do takiego zastosowania, albo jakieś rozsądne rozwiązanie?

  Electrolux ew1170c - woda w włączniku
 • #2
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Amster1 wrote:
  butapren nie wytrzymuje dużej temperatury.
  To dlaczego jest fabrycznie stosowany w pralkach od kilkudziesięciu lat? Spokojnie możesz go użyć.
 • #3
  Amster1
  Level 12  
  Nie znam sposobu klejenia pralek, ale przypuszczam, że chodzi o klejenie obudów bębnów, a nie gumowych drgających połączeń bez dodatkowych opasek mechanicznych. W karcie charakterystyki kleju temperatura wrzenia to 77-137*C. Jak przypuszczam, to te temperatury dotyczą tylko stanu zanim wyschnie?
  Poza tym ciężko nakładać "cienką warstwę" i dociskać powierzchnie w takim miejscu jak na zdjęciu zaznaczone strzałką, bo całość jest dookoła luźna.
  W ostateczności naleje dookoła tego kleju i zostawię na dwa dni do wyschnięcia, ale może są jakieś lepsze sposoby.
 • Helpful post
  #4
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Amster1 wrote:
  gumowych drgających połączeń bez dodatkowych opasek mechanicznych.
  Właśnie takie połączenia od lat były robione fabrycznie na butapren.
  Amster1 wrote:
  ciężko nakładać "cienką warstwę" i dociskać powierzchnie
  Instrukcja zamieszczona na kleju tutaj nie działa. Wyjmujesz węża, nakładasz klej (im gęściejszy, tym lepszy) w rowek, w którym potem jest ściana zbiornika, wkładasz węża do zbiornika i zostawiasz do jutra.
 • #5
  Amster1
  Level 12  
  Pomogło. Kilka zł, 3 doby schnięcia, dwa prania, trzyma się dość mocno i zero kropli. Tylko zastanawiam się nad wymianą włącznika lub zamianą z tym co jest obok, bo się zacina. Możliwe, że od wody i zwarć, albo po prostu się wyrobił.

  Tak czy inaczej przyczyna usunięta.
  Dzięki pomoc.