Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dziwne parametry baterii - FCC 15x wyższe od oczekiwanego

pit1972 30 Jan 2013 15:28 2115 13
    pit1972
    Level 10  
    Witam!

Jestem laikiem, proszę o pomoc. Przekopałem z 20 tematów o bateriach, ale żaden nie rozwiązał problemu.

Mam 2 identyczne baterie do notebooka Arima W651Di , u nas sprzedawane jako Califonia Access. Arima do były ODM dla HP i dla Gateway'a.

Wiek baterii: jedna 4 lata, druga 2 lata. Ilość ładowań < 100 każda.

Model: W35044LB-SP
    Li-Ion
    Pojemność: 4400mAh
    napięcie: 11.1V

Stan: naładowana 100%:
    DC: 48840 mWh
    FCC: 726916 mWh (!!!!!)
    CC: 726917 mWh (!!!!!)

Objawy identyczne na obu bateriach, monitorowane BatteryMon: przez 30 min. brak spadku naładowania (!), kolejne 5 min. spadek o 1%, po 35 min. od początku testu nagły spadek o 95%. Na pozostałych 5% bateria chodzi jeszcze przynajmniej 25 min.
    Wykresy w załączniku, stan : prawie rozładowana.

O ile DC jest akceptowalne, to FCC i CC jest absurdalne.

Napięcia takie jak widać w załącznikach, spadek po 40 min. o ok. 2V.

Co ciekawe, po wyładowaniu baterii do prawie 0, napięcie na stykach 11.13V (druga - 11,30V).

Bateria nr 1 chodzi ok 1h17min pod mały obciążeniem, nr 2 - 40 min.

Co jest? Przeprogramować układ bo źle pokazuje? Nie wiem co do ogniw, w końcu napięcie jest OK, są troche zużyte, ale nie rozwalałem baterii, żeby mierzyć pojemności i napięcia poszczególnych sekcji i ogniw (no i nie wiem czy jest tam jakiś EEPROM czy FlashROM).
    Nowa bateria trzymała ok. 3h.

Proszę o poradę. Dziwne parametry baterii - FCC 15x wyższe od oczekiwanego
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Wymień ogniwa na nowe, wykonaj kalibrację baterii i jeśli licznik ładowań jest niski to bateria znowu będzie działała prawidłowo.
    pit1972
    Level 10  
    OK, dzięki za odpowiedź.

Czy mam się spodziewać, że po wymianie ogniw (wszystkie?) i kalibracji, FCC i CC wrócą do normalnych wartości? Właśnie one mnie martwią. Czy elektronika baterii skoryguje swój błąd bez jej resetowania?

Jest sens mierzyć pojemność każdej z sekcji ogniw i szukać tych najbardziej uwalonych (wymiana). Nie chcę wymieniać dobrych ogniw, zwłaszcza w tej baterii co trzyma ponad godzinę. A może z 2 baterii zrobić 1 dobrą na podstawie pomiarów?

Pozdrawiam,
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Warunek że ilość cykli ładowania jest niewielka. Wtedy będzie jak napisałem.
    pit1972
    Level 10  
    Ogniwa wymienione poprawnie.
    Laptop baterię widzi, ładuje, formuje, BatteryMon pokazuje zmianę FCC i CC. Pokazuje napięcie ładowania, ok. 12V.
    Brak napięcia na złączu baterii, poprzednio, przed wymianą ogniw było ponad 11V (bateria 11.1V 4400mAh).
    Co jest? Sterownik zablokowany?
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    podaj na piny - i + 12 volt, w ten sposób obudzisz kontroler.
    pit1972
    Level 10  
    Bateria po wymianie ogniw była w notebooku i pokazywało, że ładuje, więc 12V zostało podane.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Jaki kontroler jest w baterii, bo chyba nie pisałeś.
    pit1972
    Level 10  
    Przelutowałem jeszcze raz i.... napięcie się pojawiło... . Co ciekawe, kolejność podłączania przewodów taka sama jak poprzednio, zrobiłem dokładnie to samo.
    FCC i CC pokazuje jakieś totalne bzdury, będę formował baterię. Czy po formowaniu pojawi się Design Capacity (teraz 0)?
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    No raczej nie, ale kalibracja jest wskazana.
    pit1972
    Level 10  
    Kalibruję, Design Capacity pokazało 48840mWh :-), czyli prawidłowo. Za to FCC nadal szaleje.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Czy ogniwa wymieniłeś na całkiem nowe? Czy też są to jakieś używki ? Bo wtedy tłumaczyłoby ti dziwne zachowanie baterii.
    pit1972
    Level 10  
    Wyjęte z nowej baterii. W zasadzie to, że % naładowania szaleje (ładuje się do 7% przez 2h, a potem nagle do 100% w 2 sek, rozładowanie odwrotnie - 2,5h jest na 100%, a potem nagle do 7%, z 7 do 0% schodzi w 30 min.) mi nie przeszkadza, ale jakby coś z tym zrobić to by było dobrze.
    Jakbym zresetował wkład to pewnie by było wszystko OK, a tak jest jak jest.
    Wiesław Rzepka

Level 32  
    Jest to możliwe.