logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Po wymianie diodek w 330 klawis"3"zamienił sie na

@rti 13 Lut 2005 23:55 977 13
REKLAMA
  • #1 1226517
    @rti
    Poziom 21  
    Posty: 875
    Pomógł: 1
    Ocena: 42
    Tak jak w opsie. Didoki kolega zmienił w 3330 i sie mu klawisze podmieniły. Wie ktoś jaka tego jest przyczyna?? JA już dużo fonów robiłem ale takie czary mary mnie jeszcze nie dopadły. Za pomoc bardzo dziękuje.
  • REKLAMA
  • #2 1226539
    habrozaurus
    Warunkowo odblokowany
    Posty: 2823
    Pomógł: 167
    Ocena: 59
    Ja na sam początek proponowałbym wykąpanie telefonu, i wygrzanie.
  • #3 1226597
    vymiathatch
    Poziom 31  
    Posty: 1830
    Pomógł: 142
    Ocena: 114
    wez napisz porzadnie o co biega bo nie nadazam za twoim tokiem myslenia
  • REKLAMA
  • #4 1227908
    @rti
    Poziom 21  
    Posty: 875
    Pomógł: 1
    Ocena: 42
    Dokładnie pisze:D:D Jest telefon marki nokia a model to 3330. W tym telefonie mój kolega wymienił sobie diodki z zielonych na niebieskie. Po ich wymianie ma dwa klawisze # a nie ma klawisza 3. Poprostu zamiast 3 jest # ;]
  • #5 1227942
    Komar_wladek
    Poziom 19  
    Posty: 314
    Pomógł: 17
    Ocena: 8
    Na 100% zrobił jakieś zwarcie. Poszukaj i usuń
  • #6 1227944
    budzik88
    Poziom 18  
    Posty: 354
    Pomógł: 20
    Ocena: 12
    Pewnie sie cos zwarlo niech obejzy plytje a napewno znajdzie jakies niedoskonalosci swojej pracy
  • #7 1228148
    @rti
    Poziom 21  
    Posty: 875
    Pomógł: 1
    Ocena: 42
    Już wszystko gra. Samo od siebie zaczęło działać i klawisze wróciły na swoje przypisane pozycje :-) dziekuje wszystkim za pomoc;]
  • REKLAMA
  • #8 1228273
    przekrent
    Poziom 32  
    Posty: 1853
    Pomógł: 167
    Ocena: 94
    Jak samo wróciło, to tylko czekać aż coś się zacznie znowu pier**lić...
  • #9 1246598
    @rti
    Poziom 21  
    Posty: 875
    Pomógł: 1
    Ocena: 42
    Mi to tam nie zależy fon nie jest mój zadzialał pojechał i ja narazie nie wrócił że coś sie pieprzy więc mysle ze poprostu gdzieś było jakieś mikrozwarcie które samo puściło jak fona wygrzałem ;]
  • #10 1246814
    Przemyslaw
    Poziom 28  
    Posty: 1510
    Pomógł: 43
    Ocena: 66
    No zwarcie napewno bylo i tez bym sie obawial, ze to sie moze powtorzyc. Kumpel niechlujnie wymienil prawa dolna diode klawiatury (patrzac na telefon jak do uzycia). Jest tam z boku taki podwojny rezystorek o wartosci bodajze 2x1k. Koles musial go zapaprac cyna lub jakims innym syfem i stad miales te problemy. Moze bedzie OK ale nie koniecznie...
  • #11 1247292
    Neostar
    Poziom 17  
    Posty: 332
    Pomógł: 13
    Ocena: 8
    przemo mówi dobrze sam kiedyś zapaćkałem cyną ten rezystor ale wtedy padł cały rzad klawiszy a nie tylko jeden
  • #12 1344466
    morda85
    Poziom 14  
    Posty: 176
    Pomógł: 6
    Ocena: 10
    właśnie wymieniłem didy w tej nokii na niebieskie i też klawisz 3 zamienił się na # a klawisz przewijania w dół na 1 i jak ktoś do mnie dzwoni to ani ja jego nie słyszę ani on mnie
  • #13 1344527
    habrozaurus
    Warunkowo odblokowany
    Posty: 2823
    Pomógł: 167
    Ocena: 59
    No to masz masz gdzieś zwarcie. Poszukaj dokładnie pod lupą.
  • REKLAMA
  • #14 1345698
    morda85
    Poziom 14  
    Posty: 176
    Pomógł: 6
    Ocena: 10
    znalazłem. przy diodach od klawiatury górna prawa. pod nią są dwa takie same podwójne smd. zwarłem dwie nuszki jednego z nich. po usunięciu cyny, która ziwerała wszystko jest w porządeczku.

Podsumowanie tematu

✨ Po wymianie diod LED w telefonie Nokia 3330 z zielonych na niebieskie pojawił się problem z klawiaturą – klawisz "3" zamienił się miejscami z "#", a inne klawisze również działały nieprawidłowo. Przyczyną okazało się mikrozwarcie spowodowane niedokładnym lutowaniem, szczególnie w okolicy podwójnego rezystora SMD (około 2x1k) przy diodach klawiatury. Usunięcie nadmiaru cyny i oczyszczenie miejsca zwarcia przywróciło prawidłowe działanie klawiszy. W niektórych przypadkach problem ustępował samoczynnie po wygrzaniu telefonu, jednak zalecane jest dokładne sprawdzenie i usunięcie zwarć na płytce. Podobne objawy zgłaszano także po wymianie diod w innych egzemplarzach modelu 3330.
REKLAMA