Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szukam wyłącznika czasowego zasilanego z innego źródła (kontaktu...)

04 Lut 2013 21:40 1122 1
 • Poziom 7  
  Witam
  Poszukuję jak w temacie... Problem polega na tym że (ciekawe czy jasno go przedstawie, nie jestem elektrykiem ani elektronikiem) mam w ogrodzie lampę sterowaną czujnikiem ruchu (po zmierzchu) świecącą w przejściu, z tego samego czujnika wychodzi przewód zasilajacy 25 lamp w ogrodzie... chciałbym by te 25 lamp zaświecały się tylko do godziny 22.00 (cały czas tylko na ruch) potem "biją" po oknach naszych i sąsiadów... lampa w przejściu ma się zaświecać do rana. Wstawienie wyłącznika czasowego między czujnik a 25 lamp rozwiązało by problem ale wyłącznik musi "dostawać" prąd. Wiem są takie wyłączniki których zegar chodzi przy braku zasilania ale tutaj więcej niema prądu niż jest, a akumulatorki chyba nie naładują się gdy lampy po zainicjowaniu świecą się ok 2 min potem przerwa ok np godziny, a w dzień (jasno więc) wcale...
  Dzięki za wszelkie sugestie
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • OptexOptex
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Streszczając Twoje wymagania:
  1-Lampy nie powinny się zapalać gdy jest widno (bo w dzień nie ma sensu)
  2-Zapalać się mogą tylko po wykryciu ruchu
  3-Z wyjątkiem jednej lampy w przejściu pozostałe mają być wyłączone po 22.
  Można sobie zaprojektować i wykonać taki układ, ale skoro nie jesteś specjalistą z tej dziedziny prościej będzie kupić fabryczne podzespoły.
  Do gniazdka włączasz wyłącznik zmierzchowy na 230V. Spełni on warunek 1, że cały układ w ciągu dnia nie jest aktywny.
  Na wyjście tego układu włączasz czujnik ruchu.
  Z wyjścia czujnika ruchu zasilasz lampę w przejściu oraz poprzez rozłączające się styki zegara kartkowego zasilasz 25 lamp w ogrodzie. Sam zegar kartkowy cały czas jest podłączony pod gniazdko sieciowe. Jego pobór prądu to kilka miliamperów, więc na granicy czułości licznika. Przy okazji masz ciągle wyświetlany czas.
  Kupujesz:
  Wyłącznik zmierzchowy, czujnik ruchu (bez problemu kupisz te urządzenia w NOMI) oraz zegar kartkowy ze starego radia z ogłoszenia. Następnie łączysz to według powyższego opisu.