logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak dodać cache z RAM dla dysku na Windows XP?

11111olo 08 Lut 2013 19:52 2175 9
REKLAMA
  • #1 11907000
    11111olo
    Poziom 42  
    Posty: 13609
    Pomógł: 1
    Ocena: 795
    Witam.
    Jak dodać dodatkowy cache dla dysku?
    Oczywiście chodzi o taki z pamięci operacyjnej lub z wykorzystaniem ramdysku.
    System win XP.
  • REKLAMA
  • #2 11907049
    iagre
    Poziom 35  
    Posty: 3391
    Pomógł: 213
    Ocena: 281
    Chodzi o powiększenie SWAPa czy coś innego?
  • #3 11907058
    11111olo
    Poziom 42  
    Posty: 13609
    Pomógł: 1
    Ocena: 795
    Chodzi o cache'owanie wszystkiego co odczytuje dysk.
  • REKLAMA
  • #4 11908281
    jankolo
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 32197
    Pomógł: 1792
    Ocena: 585
    Co chcesz osiągnąć?
  • REKLAMA
  • #5 11908507
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  
    Posty: 3761
    Pomógł: 112
    Ocena: 318
    Windows już sam w sobie ma pewne algorytmy cache'owania i wczytywania z wyprzedzeniem. Nie jest to może na poziomie znanym z Androida ale jest i wątpię abyś modząc cokolwiek tu zyskał. Prędzej wyłączając plik wymiany kompletnie odciążysz dysk.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #6 11908728
    11111olo
    Poziom 42  
    Posty: 13609
    Pomógł: 1
    Ocena: 795
    Chcę osiągnąć jakieś korzyści z tego wynikające. Wiem że system posiada takie mechanizmy i może da się coś w tym kierunku polepszyć?
    Mam teraz 4GB z czego widać 3,5GB. Taka ilość pamięci wystarcza mi aż za nadto.
  • REKLAMA
  • #7 11908749
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  
    Posty: 3761
    Pomógł: 112
    Ocena: 318
    Jeśli używasz kompa głównie do serfowania postaw sobie RAM dysk a na nim umieść wszystkie tempy i cache. Ewentualnie możesz się pokusić o zmianę interwałów parkowania głowic choć nie jestem 100% pewien czy to się odnosi tylko to linuksów. Mechanizmom już nie pomożesz. Co najwyżej możesz ułatwić im defragmentując dysk systemowy. To w zasadzie na tym kończą się możliwości użytkownika.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #8 11917854
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Posty: 793
    Pomógł: 7
    Ocena: 25
    Ja całkowicie wyłączyłem u siebie plik wymiany. Nie wiedziałem, że mój komputer potrafi być taki żwawy :)
  • #9 11917918
    Karaczan
    Poziom 42  
    Posty: 6727
    Pomógł: 868
    Ocena: 1118
    Cacheman kiedyś dobrze umiał ustawić cache, nowsze wersje miały chyba własny algorytm cachowania. Nawet się to spisywało.
    Choć prawda jest taka, że jeśli nie masz tysiąca małych plików które muszą być często odczytywane, np jak w zastosowaniach serwerowych to różnica będzie dość znikoma.

    A co do całkowitego wyłączenia SWAPa, to idzie się czasem zdziwić.
    Są programy które mimo wszystko muszą go widzieć, inaczej sypią błędami.
  • #10 11919406
    11111olo
    Poziom 42  
    Posty: 13609
    Pomógł: 1
    Ocena: 795
    Zamykam.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik pyta o możliwość dodania dodatkowego cache z pamięci RAM dla dysku w systemie Windows XP. W odpowiedziach poruszane są różne aspekty cache'owania, w tym wbudowane mechanizmy systemowe oraz możliwość wykorzystania ramdysku do przechowywania plików tymczasowych i cache. Zauważono, że Windows XP ma swoje algorytmy cache'owania, a całkowite wyłączenie pliku wymiany może poprawić wydajność. Użytkownicy sugerują również defragmentację dysku oraz użycie programów takich jak Cacheman do optymalizacji ustawień cache. Wskazano, że korzyści z tych działań mogą być ograniczone, szczególnie w przypadku braku dużej liczby małych plików do odczytu.
REKLAMA