Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Electrolux EWF12470w - Nie pracuje silnik pralki. Brak błędów.

RAFIkSierra 12 Lut 2013 15:32 6264 17
  • #1 12 Lut 2013 15:32
    RAFIkSierra
    Poziom 10  

Jak w temacie.
    Czy ktoś może mnie poratować schematem elektrycznym tego urządzenia? Bardzo proszę.

0 17
  • #2 12 Lut 2013 19:51
    karol5608
    Poziom 28  

Schemat niewiele pomoże, do sprawdzenia podstawowych podzespołów nie jest potrzebny. Napisz co już sprawdzone to może pomożemy.

0
  • #3 12 Lut 2013 22:13
    RAFIkSierra
    Poziom 10  

ok. będę informował na bieżąco w takim razie. na razie napisałem tyle co wiedziałem, bo jeszcze nie tykałem tego sprzętu. wiem tyle co z relacji telefonicznej. :) pytaniem / prośbą tą starałem zabezpieczyć się na przyszłość....czyli w momencie kiedy się pojawię już onlife przy sprzęcie.

odnośnie zasadności schematu .... dziś w domu udało mi się ruszyć Siemensa Siwamata. Co ciekawe.....schemat właśnie pomógł. A uzyskałem go od dobrej duszy z forum.

wracając do elektruxa .... po załączeniu programu, próbuje wypompować coś czego tam nie ma; czasem ma tak, że nabiera wodę i nie kręci. Z tego co wiem, nie wyświetla żadnego błędu z rodzaju tych opisywanych na forum, czyli Exx. Reszta jak dotrę do sprzętu, co szczerze mówiąc nie wiem kiedy nastąpi, bo średnio u mnie z czasem.

0
  • #4 13 Lut 2013 13:51
    egon42
    Poziom 37  

RAFIkSierra napisał:
    próbuje wypompować coś czego tam nie ma
    Może ma tam gdzie nie powinien mieć a może też myśleć że "ma" gdzie nie powinien mieć.

0
  • #5 13 Lut 2013 14:18
    RAFIkSierra
    Poziom 10  

też właśnie kombinuję w tę stronę. muszę tylko "dotknąć" sprzętu żebym wiedział o czym na pewno mówię. jak wspomniałem wcześniej...poprosiłem o schematy tak z wyprzedzeniem. nie jest to pralka u mnie, tylko u kogoś, i nie chciałbym żeby odbywało to się na zasadzie, że pojadę, sprawdzę "to" i wrócę do domu, i napiszę "sprawdziłem to, to nie to". po czym ktoś napisze "to sprawdź teraz to", i następnego dnia będę gonił znów do kogoś żeby sprawdzić to drugie ....a potem trzecie i czwarte, i tak tydzień. raz, że nieładnie to wygląda z punktu widzenia klienta; dwa, że nie mam za wiele czasu na takie latanie. a mając schemat w łapie i będąc już przy sprzęcie, to można zawsze próbować coś ustalić. zwłaszcza, że teraz zanim nie dotarłem jeszcze do sprzętu, to nie wiem na 100 proc. co tam zastanę.

0
  • #6 14 Lut 2013 10:17
    egon42
    Poziom 37  

RAFIkSierra napisał:
    .poprosiłem o schematy tak z wyprzedzeniem
    Schemat to teraz barzdzo często rarytas niemożliwy do dostania może montażowy się znajdzie u kogoś
    RAFIkSierra napisał:
    nie chciałbym żeby odbywało to się na zasadzie, że pojadę, sprawdzę "to" i wrócę do domu, i napiszę "sprawdziłem to, to nie to". po czym ktoś napisze "to sprawdź teraz to", i następnego dnia będę gonił znów do kogoś żeby sprawdzić to drugie ....a potem trzecie i czwarte, i tak tydzień. raz, że nieładnie to wygląda z punktu widzenia klienta;
    No tak wygląda naprawa kogoś kto się wcale nie zna na sprzęcie który naprawia i po objawach nie wie co sprawdzić to może lepiej niech nie swiadczy takich usług jak to nie ładnie wygląda z punktu widzenia klienta.

0
  • #7 14 Lut 2013 12:18
    RAFIkSierra
    Poziom 10  

Mam nadzieję, że to powyżej to nie atak na mnie, bo rozumiem, że masz na tyle doświadczenia techniczno życiowego, żeby nie oceniać ludzi przez monitor. :)

A tak ogólnie ..... Możesz wiedzieć co i jak sprawdzić, tylko chodzi o czas spędzony przy sprzęcie. Po cholerę masz kopać elektrykę sprzętu, jak możesz spojrzeć na schemat i wiesz co , i w którym miejscu możesz mierzyć na zaciskach programatora / sterownika. Upraszcza to życie trochę. Nie? :) Ale do tego musisz podejść do maszyny już wstępnie "uzbrojony" w narzędzia. :) A jednym z nich jest dobry schemat.

0
  • #8 15 Lut 2013 10:24
    egon42
    Poziom 37  

RAFIkSierra napisał:
    Mam nadzieję, że to powyżej to nie atak na mnie, bo rozumiem
    W żadnym wypadku to nie atak jak odniosłeś takie wrażenie to przepraszam. Chodziło mi tylko o to że wcale nie trzeba chodzić 10 razy żeby sprawdzić 10 rzeczy np. piszesz że
    RAFIkSierra napisał:
    po załączeniu programu, próbuje wypompować coś czego tam nie ma;
    ja napisałem
    egon42 napisał:
    Może ma tam gdzie nie powinien mieć a może też myśleć że "ma" gdzie nie powinien mieć.
    można z tego zrozumieć że może ma info ze jest woda pod pralką albo jak jest czujnik wody pod pralką to on wysyła złą informację itd.
    Tak samo idąc do klienta zawsze można sprawdzić więcej rzeczy jaknp. czujnik wody pod pralką, działanie blokady drzwi, działanie pompy wodnej, działanie silnika głównego, i dużo innych rzeczy za 1 podejściem. Z 2 strony to co mówi klient przez telefon traktuję raczej na luzie bo nieraz mi się zdarzyło że klient np. mówi ma pralkę Elektrolux do naprawy a w łazience u niego jest pralka Bosch. i co wtedy ?.

0
  • #9 17 Lut 2013 11:10
    RAFIkSierra
    Poziom 10  

Ok. :) Rozumujemy podobnie widzę. Tylko ja na codzień pracuję z wielkogabarytowymi maszynami "napędzanymi" sterownikami przemysłowymi Siemensa, i tak prosta rzecz jak pralka poza jej peryferiami stanowi dla mnie czarną skrzynkę :) :) . Gdyby sterownik pralki był sterowaniem Simatic Step5 lub Step7 rozwiązałbym problem w ciągu trzech minut bez pytania kogokolwiek o cokolwiek :) :). A tak.....du.a :) :)

Wracając do .... Byłem u klienta. Po pogłaskaniu pralki, wypluła z siebie kod E52. Z tego co jest napisane na forum, oznacza od błąd tachoprądnicy silnika pralki. Wymontowałem silnik. Przemierzyłem go. Stojan ok 3 ohm, wirnik ok 1 ohm (bądź odwrotnie, ale takie wartości), uzwojenie tachoprądnicy ok 180 ohm. Wg tego co mówi forum, to wartość rezystancji prądnicy ma mniej więcej taka być. Złożyłem silnik i ponowiłem pomiar od strony złącza przy sterowniku. Wartości jak wyżej, czyli przewody i złącza w drodze do silnika całe. Sprawdziłem drożność rurek, pompek, zaworów (w tym rurka do ciśnieniowego). Wszystko wydaje się być ok. A pralka po załączeniu robi tak: w momencie naciśnięcia PLAY'a pralka rygluje drzwi, wyświetla się czas na wyświetlaczu, następuje 2-3sek próba odpompowania wody której nie ma, po czym następuje bezruch. Pralka robi nic, poza tym, że odlicza czas. Na tym kończyło się sprawdzanie. Nie mam na nią pomysłu.

0
  • #10 18 Lut 2013 00:46
    peter falk
    Specjalista AGD

Triak albo przekaźniki silnika na module. Słychać, czy klikają? Moduł EWM2100 nie puści wody, dopóki nie zakręci silnikiem. Na wirowaniu też takie objawy? Grzałkę też sprawdź, czy nie ma przerwy.

0
  • #11 18 Lut 2013 08:34
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

RAFIkSierra napisał:
    Wymontowałem silnik. Przemierzyłem go. Stojan ok 3 ohm, wirnik ok 1 ohm (bądź odwrotnie, ale takie wartości), uzwojenie tachoprądnicy ok 180 ohm. Wg tego co mówi forum, to wartość rezystancji prądnicy ma mniej więcej taka być. Złożyłem silnik i ponowiłem pomiar od strony złącza przy sterowniku. Wartości jak wyżej, czyli przewody i złącza w drodze do silnika całe.

A sprawdziłeś silnik poza pralką czy działa?

0
  • #12 18 Lut 2013 15:34
    RAFIkSierra
    Poziom 10  

peter falk napisał:
    Triak albo przekaźniki silnika na module. Słychać, czy klikają?

Coś tam klika. M.in. rygluje drzwi. Potem też coś klika.

peter falk napisał:
    Na wirowaniu też takie objawy?

Tak. Rygiel zaskakuje, startuje czas...i tyle. :)

peter falk napisał:
    Grzałkę też sprawdź, czy nie ma przerwy.

Grzałka ma 25 lub 35 ohm .... w tej chwili nie pamiętam już, która wartość dokładnieale stawiam, że to ok 25 było podczas pomiaru.

Stefciu_B napisał:

A sprawdziłeś silnik poza pralką czy działa?

hmmm...uznałem optymistycznie, że skoro pomiary mi wychodzą, i "widzę" wartości obu uzwojeń i tacho, to silnik jest sprawny. Ale nie ....nie sprawdzałem w ten sposób.

0
  • #13 18 Lut 2013 21:04
    karol5608
    Poziom 28  

Oprócz triaka sprawdź przekaźniki od silnika, rozumiem że pod kątem zimnych lutów jest ok?

0
  • #14 19 Lut 2013 06:58
    RAFIkSierra
    Poziom 10  

karol5608 napisał:
    Oprócz triaka sprawdź przekaźniki od silnika, rozumiem że pod kątem zimnych lutów jest ok?

Wiesz....nie było widać nic niesamowitego, co by zmusiło mnie do lutowania. :)

0
  • #15 19 Lut 2013 08:37
    karol5608
    Poziom 28  

Wcale nie musi to być coś "niesamowitego" , wystarczy ledwo zauważalne. Ja bym przy okazji wylutował i sprawdził styki przekaźników czy są ok.

0
  • #16 19 Lut 2013 12:44
    RAFIkSierra
    Poziom 10  

nie no ok ... użyłem skrótu myślowego :) ...wiem o czym piszesz...sam nie raz i nie dwa siedziałem nad płytką ze szkłem powiększającycm

0
  • #17 19 Lut 2013 12:55
    peter falk
    Specjalista AGD

Miałka dyskusja :/ zaraz wyląduje w koszu - a szkoda :( . Szanowny naprawiacz miernik jakiś posiada , to sprawdzi, czy na silnik jakieś tam napięcie idzie, nawet wystarczy sprawdzić na szczotkach (znaczy między nimi) .

0
  • #18 19 Lut 2013 13:36
    RAFIkSierra
    Poziom 10  

taki mam plan. problem w tym, że położyła mnie grypa do łóżka, a sprzęt, o którym rozmawiamy znajduje się "u klienta" jakieś 5km w linii prostej ode mnie. jak coś ustalę, to napiszę dalej. tymczasem dziękuję za technical support.

0