Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

diora ws504 i 4 kolumny(2x6ohm i 2x8ohm)jak to podlaczyc?

16 Lut 2005 20:22 2229 16
  • Poziom 12  
    Witam
    Wiem ze musze podłaczyc kolumny szeregowo(6 i 8 ohm). wtedy opor wyniesie 12ohm i nie przeciazy wzmacniacza. przy rownoleglym opor by wyniosl 3,4ohm czyli lipa.
    Tylko teraz sie zastanawiam czy jak podlacze do jednej koncowki mocy 8 i 6ohm to czy beda graly z jednakowa moca?czy 6ohmowa kolumna bedzie grala glosniej bo posiada mniejszy opor?
  • Poziom 15  
    Do wzmacniacza 8 omow mozesz podlaczyc nawet kolumny 2 omowe, nie nalezy tylko przekraczac dopuszczalnego pradu wyjsciowego i mocy. W przypadku laczenia roznych zestawow na glosnosc wieksze znaczenie ma ich efektywnosc niz opor i moc. W twoim przypadku dla bezpieczenstwa polacz je jednak szeregowo i posluchaj (napisz) co wyszlo.
  • Poziom 12  
    W sobote napisze jaki byl efekt.
    A 8 i 6 to 14 a nie 12ohm:)co do skutecznosci to nie wiem jaka maja i watpie zeby byly zblizone.roznica tych 4 dB bedzie pewnie. Czyli w moim przypadku jezeli skutecznosc bedzie podobna to powinny grac na podobnym poziomie?a nie ze te 6ohmowe glosniej?
  • Poziom 19  
    Przy szeregowym połaczeniu większa moc wydzieli się na kolumnie o wiekszej impedancji (prąd w obydwu będzie taki sam).
    Czy nie wystarczą Ci dwie kolumny 8 om? Łączenie szeregowe dwóch różnych kolumn jest bez sensu. Impedancja kolumny nie ma stałej wartosci w funkcji czestotliwości i to spowoduje nieprzewidywalne (i raczej żałosne) efekty końcowe.
  • Poziom 12  
    No teraz to troche zglupialem.no mam 4 kolumny po 100 wat i wszystkie graja pieknie i dlatego kupuje wzmaka zeby graly razem bo mialem wierze i moglem podlaczyc tylko jeden komplet! bo przy rownoleglym spadala moc i nie bylo efektu a wzmacniacz ma 80w nominalnej i przy podlaczeniu 2kolumn bedzie po 40 wiec wystarczajaco bo juz przy wzmaku 25w unitry gralo pieknie!
  • Poziom 19  
    Cytat:
    przy rownoleglym spadala moc i nie bylo efektu a wzmacniacz ma 80w nominalnej i przy podlaczeniu 2kolumn bedzie po 40 wiec wystarczajaco

Powinieneś jeszcze sporo poczytać - na forum ten temat był poruszany nie raz. Ze wzmacniacza 80W/8Ω, łącząc kolumny 8Ω i 6Ω szeregowo, na pierwszej z nich uzyskasz 19,6W a na drugiej 26,1W - razem trochę ponad 45W. Podłączając tylko kolumnę 8Ω masz całe 80W. Dalej nie widzę sensu podłaczania dwóch różnych kolumn szeregowo do jednego kanału. Jedna dobra powinna wystarczyć.
  • Poziom 12  
    olsnilo mnie!! po co podlaczac szeregowo skoro mozna podlaczyc normalnie-rownolegle!!
    skoro diora ma 4 wyjscia na glosniki to mozna podlaczyc rownolegle po 2 kolumny na koncowke wiec przy podlaczeniu dwoch kolumn 8Ω do jednej koncowki opor wynosi 4Ω a przy podlaczeniu 8 i 6 Ω opor wynosi tylko o 0,4 Ω mniej!!co nie jest raczej grozne!

Wniosek taki ze skoro Diora robila wzmaki na 4 kolumny 8Ω to musialy one wytrzymywac opor 4Ω!!

Dzieki za aktywnosc!!
    chyba ze zle rozumuje??:)
  • Poziom 13  
    Podłaczając do diory WS504 4 głośniku uzyskujesz połaczenie SZEREGOWE głośników. Popatrz w schemat wzmacniacza.
    Pozdr
  • Poziom 12  
    a to dla mnie zaskoczenie. ale mysle ze bedzie ok.jutro dopiero bede mial instrukcje i sie dokladnie przyjze. Dziekuje za odpowiedzi!!
  • Poziom 19  
    A masz pewność, że WS 504 może pracować z obciążeniem 4Ω ?
  • Poziom 12  
    No w przypadku podlaczenia samej kolumny 4Ω to nie ale w przypadku podlaczenia dwoch kolumn tak. Wlasnie doczytalem ze Diora laczy glosniki szeregowo czyli(jezeli to prawda) opor sie dodaje( R1+R2....)czyli mozna podlaczyc dwie kolumny 4 Ω bo wtedy daje 8Ω. Wiec jak ja mam 6 i 8Ω daje razem 14 wiec wzmaka nie spale,jedynie moge stracic na mocy, a skoro wzmak jest bardzo mocny bedzie ok:)Unitra 2x25W elegancko ciagnela moje kolumny wiec przy Diorze ktora juz po podziale bedzie dawala po ok 40W na kolumne to na bank wystarczy!
    PS. A czy ktos wie jaka jest roznica pomiedzy Diorą WS504 a WS 504B ??

PS2. Do Junan: a jak wyliczyles ze bedzie taki rozdzial mocy skoro diora ma 80W na kanal? gdzie sie podziala reszta mocy? no chcialbym miec takie super kolumny zeby mi wystarczyly:) ale skoro posiadam 4 to czemu mam ich nie uzywac? oczywiscie jezeli efekt bedzie "zalosny" to na bank ktores odlacze:)
    Pozdro
  • Poziom 13  
    Róznice pomiędzy ws 504 a 504B są małe.
    504 - końcówki STK 4042 - moc katalogowo 80W
    504B - końcówki STK 4044 - moc katalogowo 100W

W rzeczywistości obydwa wzmacniacze mają taką samą moc, ponieważ STK 4044 wyciąga faktycznie 100W ale przy wyższym napięciu zasilającym (na zasilajace w obu wzmakach jest takie samo więc i moc jest taka sama). Po prosto 504B pracuje z małym zapasem tych 20W.
    Poza tym wcześniejsze wersje 504 nie posiadały gniazda do zasilania korektora FS502.
    Poza tym 504 potrafi sterować poprzez zdalne sterowanie CD 502 i 504, a 504B jedynie CD504 (zeby sterował CD502 trzeba dokonać małej przeróbki). Fak ten spowodowany jest trochę innym prockiem sterujacym.
    I ostatnia róznica jaką zauważam, to taka, że klawisze aux i cd na pilotach obu wzmacniaczy sa zamienione miejscami.
    To tyle moich spostrzeżeń.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Bardzo Ci dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz!! ciesze sie ze bede mial zapas tych 20W;) bo wlasnie sobie takiego wzmaka kupuje!!
  • Poziom 19  
    Zakładamy, że dla 8Ω mamy 80W.
    Dla 14Ω mamy (8/14)*80W=45,7W
    Z tego na 6Ω wydzieli się (6/14)*45,7=19,6W
    Na 8Ω zostaje (8/14)*45,7=26,1W lub 45,7W-19,6W=26,1W
    Dla uproszczenia nie uwzględnione zostało to, że przy większej impedancji obciążenia zazwyczaj wzrasta nieco maksymlne napięcie wyjściowe wzmacniacza i spadek mocy nie jest dokładnie proporcjonalny do wzrostu impedancji. Różnica ta nie jest jednak duża.
    Nie podzielam Twojego optymizmu co do trafności przyjętego rozwiązania. Jeśli posiadasz dobre kolumny 8Ω 100W, zagrają one lepiej i głosniej niż szeregowo połaczone z 6Ω. Oczywiście trudno cokolwiek rozstrzygać, bo nie wiemy jakimi kolumnami dysponujesz. Powodów dla których nie należy łączyć (nawet równolegle) różnych kolumn, pracujących w jednym pomieszczeniu, jest sporo.
  • Poziom 12  
    Czesc
    A wiec mam juz wzmaka i podlaczylem kolumny wszystkie tak jak w zalozeniu. Po odpowiednim dostrojeniu graja bardzo ladnie.bas jest miekki i gleboki, soprany czyste, nie ma zadnych znieksztalcen. Wzmacniacz gra juz 2h dosyc glosno i obudowa jedynie bardzo delikatnie sie podgrzala. Wzmacniacz gra bardzo czysto. Ogolnie jestem zadowolony!!!
    Naprawde gra ladnie.A w aucie mam tube JBL(200W rms) i wzmaka(160rms) i 6glosnikow, w tym JBL(jaja) i bylejaki dzwiek w domu by mnie nie zadowolil:) Wiec napewno gra ladnie!
    Dziekuje za wszystkie posty!

PS: Co do rodzaju laczenia przez diore glosnikow miales racje-lączy szeregowo!pisze w instrukcji.
    PS2: Diora moze pracowac z glosnikami 4Ω pod warunkiem ze sa podlaczone 4 kolumny 4Ω co daje 2x po 8Ω.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    no raczej nie powinno!!chyba ze dwie podlaczysz do jednego gniazda czyli A left i B left. i wtedy bedziesz mial jako 8Ω ale nie bedziesz mial stereo.