Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic NV-HD100 - Magnetowid po po właczeniu do prądu nie daje oznak życia

17 Mar 2013 19:53 3558 14
  • Poziom 19  
    Witam
    Posiadam magnetowid jak w temacie. Po włączeniu do prądu nic się nie dzieje, oprócz bardzo cichego piszczenia przetwornicy. Po odłączeniu zasilania płyty głównej piszczenie przechodzi w ciche "pukanie". Mierzyłem zasilacz do momentu natrafienia na STR'a. Dalej nie wiem co i jak zmierzyć. W dotychczasowych pomiarach nie stwierdziłem uszkodzenia. Słyszałem, że przetwornicę uruchamia się "na żarówkę" - jak to wykonać? Względem którego pinu należy mierzyć napięcia na wyjściu zasilacza?
    Często uszkadzają się STR'y. Czy warto go wymieniać? Obok przetwornicy siedzi tranzystor "NEC C1093". Jego też wymieniać?

Dodaję kilka zdjęć:
    Panasonic NV-HD100 - Magnetowid po po właczeniu do prądu nie daje oznak życia Panasonic NV-HD100 - Magnetowid po po właczeniu do prądu nie daje oznak życia Panasonic NV-HD100 - Magnetowid po po właczeniu do prądu nie daje oznak życia Panasonic NV-HD100 - Magnetowid po po właczeniu do prądu nie daje oznak życia

Ostatnie zdjęcie przedstawia fragment płyty głównej. Widać tam rozwartą zworę(?). Czy mam to zlutować?

Pozdrawiam,
    Karol
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 27  
    Obok str jest kondensator, podaj jego wartość.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 23  
    Wymieniłeś elektrolity ?
  • Poziom 19  
    Witam
    Strona pierwotna:
    Duży kondensator(gabarytowo): 68 µF/400WV
    Mały kondensator(gabarytowo): 330 µF/25V
    Strona wtórna:
    Czerwony kondensator: 473K 630E
    Elektrolityczny kondensator: 47 µF/50V

P.S. płytka drukowana jest okopcona przy STR'rze.
    Dodaję instrukcję serwisową.
    Gaguspan napisał:
    Wymieniłeś elektrolity ?

Nie, a to jakieś konkretne, czy wszystkie w zasilaczu?

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 26  
    Wskazana jest wymiana wszystkich elektrolitów, no może poza tym 68uF. Szczególnie podejrzane są te przy STR i trafo bo tam jest najgoręcej. Od nich powinieneś zacząć.
  • Poziom 19  
    Witam
    Wymiana elektrolitów nic nie dała. Podaję napięcia na wyjściu zasilacza:
    1) 0V, po wciśnięciu "Operate" na pinie pojawia się napięcie 0,4V
    2) Skacze pomiędzy 0 a 0,1V
    3) GND
    4) GND
    5) GND
    6) 0V
    7) 44,1V
    8) -8,5V
    9) 5,3V
    10) 5,3V.
    Czy możliwe, aby spalił się układ "IC1102" - SI3120C? Z niego wychodzą wyżej opisane piny 1; 2.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 26  
    Sprawdź dlaczego na wypr.6 nie masz 14V
    Elementy D1109 C1113 C1114 L1102 do sprawdzenia. Może ten scalak IC1102 przywiera to napięcie - podnieś nogę.
  • Poziom 19  
    Witam
    TM85 napisał:
    lementy D1109 C1113 C1114 L1102 do sprawdzenia.
    Dioda i cewka działają dobrze. Kondensatory były wymienione (są ok).

TM85 napisał:
    Może ten scalak IC1102 przywiera to napięcie - podnieś nogę.
    Po podniesieniu nogi nic się nie zmieniło.

TM85 napisał:
    Sprawdź dlaczego na wypr.6 nie masz 14V
    Napięcie pomiędzy GND a nóżką przetwornicy oznaczoną S2 wynosi 0V.
    Przetwornica działa, ponieważ inne napięcia są ok. Najbardziej podejrzany moim zdaniem jest STR.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 26  
    Co się tak uczepiłeś tego STR. Skoro reszta napięć jest jest ok.
    Jakie masz napięcia na C1113 C1114 ?
  • Poziom 19  
    Witam
    Jeżeli na pinie 6. oraz na nóżce przetwornicy napięcie wynosi 0V, to na kondensatorach będzie podobnie, chyba, że jakiś jest przebity. Kondensatory raczej nie będą przebite, ponieważ je dzisiaj wymieniałem. Co do konkretnych pomiarów napięć na kondensatorach, to będą jutro.
    Mam jednak inną teorię:
    W momencie wciśnięcia "Operate" zmienia się wartość napięcia na pinie 1. na wyjściu zasilacza. Ta zmiana rejestrowana jest układem IC1102. Pojawienie się na nim zmiany napięcia pewno "wyzwala" napięcie na pinie 2. wyjścia zasilacza. Jeżeli IC1102 jest spalony, to może to napięcie się nie "wyzwalać". Ewentualnie zmiana napięcia na pinie 1 jest za mała dla IC1102. Wtedy należy szukać na płycie głównej.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 19  
    Witam
    Napięcia na kondensatorach 1113 i 1114 wynoszą 0V. Zmierzyłem napięcie na kondensatorze 1119, wynosi ono 2,8V.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 26  
    Nie wiem po co zakładasz temat na forum skoro i tak wszystko robisz po swojemu. Jeśli naprawisz ten magnetowid to podziel się wiedzą co było przyczyną.
  • Poziom 19  
    Witam
    Wczoraj przeprowadziłem eksperyment. Wziąłem zewnętrzny zasilacz, jego "minus" połączyłem z GND zasilacza magnetowidu, a "plus" z pinem 6. Na zewnętrznym zasilaczu ustawiłem 14V. Włączyłem magnetowid i zasilacz zewnętrzny. Efekt: magnetowid ładnie ruszył.
    Dzisiaj zrobię jeszcze jeden eksperyment. Odłączę linię od punktu S2 przetwornicy, pomiędzy S1 i S2 wstawię rezystor ok. 100k, i zmierzę na nim napięcie. W ten sposób ustalę, czy trafo jest ok.(uzwojenie odpowiedzialne za 14V)

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 19  
    Witam
    Powstał kolejny problem z magnetowidem z tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12081915#12081915

Podczas smarowania i konserwacji silnika capstan, zdjąłem mode-switcha, i mi się przekręcił. Teraz mam problem z jego ponownym, właściwym ustawianiem. Zapomniałem o zrobieniu markerów. Próbowałem już kilka położeń, ale żadne nie było właściwe. Położeniem początkowym najlepiej byłoby gdyby był stan oczekiwania magnetowidu na kasetę, albo pozycja "stop"
    Dorzucam 2 zdjęcia mode-switcha.
    Panasonic NV-HD100 - Magnetowid po po właczeniu do prądu nie daje oznak życia Panasonic NV-HD100 - Magnetowid po po właczeniu do prądu nie daje oznak życia

W instrukcji serwisowej nie ma za dużo o położeniu mode-switcha.
    Na pierwszym zdjęciu strzałka jest ustawiona pionowo, grotem w górę.

Mile widziane jest pokazanie na zdjęciu właściwego położenia mode-switcha w jednej z wymienionych pozycji.

P.S. Serwisówka jest w temacie, do którego jest link.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Poziom 19  
    Witam
    Sprawa się rozwiązała. Uszkodzone jest uzwojenie przetwornicy dające 14V. Korzystam z zewnętrznego zasilacza.

Teraz szukam przetwornicy.
    Mode switch pracuje prawidłowo.
    Ten temat zamykam.

Pozdrawiam,
    Karol