Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fonica Fonoset ZM 10 - Przestrojenie głowicy UKF/zdiagnozowanie typu głowicy UKF

23 Mar 2013 23:09 3039 7
  • Poziom 12  
    Fonica Fonoset ZM 10 - Przestrojenie głowicy UKF/zdiagnozowanie typu głowicy UKF

Witam. Jestem właścicielem tego oto cudeńka. Czy któryś z Szanownych Forumowiczów wie może jaka to głowica UKF- czy któraś z typowych unitrowskich, diorowskich itp?? Bo szczerze mówiąc mało w sieci o tym sprzęciku jest napisane. Nie mam do niego schematu, a chciałbym prócz gramofonu używać też radioodbiornika, który ten sprzęcik zawiera. Każda porada bardzo mile widziana;)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    scigacz, na pw podsyłam ci schemat Fonoseta. Miłej pracy, bo głowice typu "Jola" czy "Maja" troszkę pracy wymagaja ;)
    Edit... coś się nie załącza plik, rzuć mi maila na pw to ci podrzucę.
  • Poziom 10  
    Witam. Czy ktoś poradził sobie z przestrojeniem tego sprzętu? Czekam na wskazówki.
  • Poziom 12  
    Generalnie najprostszą metodą przestrojenie głowicy jest zastosowanie konwertera UKF, niestety trudno je dostać bo już nikt nie przestraja starych odbiorników, natomiast można zrobić to również "na piechotę". Polega to na przewinięciu cewek obwodów wejściowych i oscylatora i zmianie pojemności obwodów rezonansowych. Należy wylutować cewki te z grubszego drutu, (najczęściej 3) odwinąć około 1/3 długości drutu, zmienić kondensatory na mniejsze też w podobnej proporcji. Stroi się rdzeniami cewek i trymerami jeżeli są, jak zabraknie zakresu należy zmniejszyć odległość między zwojami cewek aby opuścić częstotliwość rezonansu lub rozciągnąć aby podnieść. Niestety nowy zakres jest szerszy niż stary i możemy całego zakresu nie uzyskać. Obwody wejściowe stroimy na środek zakresu, potem sprawdzamy górę i dół.
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie, chciałbym odgrzać "kotlecika". Otóż kiedyś któryś z forumowiczów podawał schemat przestrojenia tego urządzenia- Fonoset ZM-10. Pamiętam, że było to trudne. Czy ktoś pamięta jak się to stroiło, ewentualnie na jakim innym urządzeniu można się posiłkować. Niestety mój Fonoset został podarowany w prezencie i nie mam możliwości sprawdzenia co było w nim zmieniane, żeby uzyskać teraźniejsze pasmo.
    Pozdrawiam szanowne grono i Wesołych Świąt.
  • Poziom 27  
    Trudne to jest większość rzeczy w życiu jak nam nikt nie pokaże o co w temacie chodzi i czym jeść dany temat (a to dziś typowe we współczesnym wykolejonym świecie, większość zagadnień z wszelakich dziedzin urasta do wiedzy tajemnej). Po wskazaniu punktów zaczepienia i reguł rządzących danym tematem sprawa okazuje się niezbyt skomplikowana dla osoby, która przyłożyła się do tematu :)
    Jest to typowa, najprostsza (niestety, bo parametry przez to liche) głowica UKF. Zasada przestrojenia jest tutaj podobna jak w typowych tego typu głowicach stosowanych w radiach kuchennych i przenośnych z gatunku: Śnieżka, Ania, Sudety, Taraban, Sabina, Dana, Major, Jowita, itp. Są tam drobne kosmetyczne różnice (inne obwody wejścia antenowego, inaczej zrealizowana polaryzacja baz tranzystorów, itd.) ale zasady obowiązujące dla większości głowic UKF są podobne, jeżeli zrozumiesz zasadę dla innego modelu radia to i z Fonosetem sobie poradzisz.
    Napisz co masz na pokładzie z przyrządów, na czym bazujesz z przygotowania teoretycznego w dziedzinie przestrajania, aby nie powielać spraw oczywistych i nie podsyłać ci powtórnie rzeczy i pomocy w postaci podstaw teoretycznych przestrajania i zasad nimi rządzących.