Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PCF8583 i Bascom. Dzień tygodnia i rok. Format wyświetlania godziny.

michalmily 21 Feb 2005 16:36 1684 3
    michalmily
    Level 13  
    Witam wszystkich, mam pytanie dotyczące obsługi RTC w MCS Bascom 8051. Mianowicie jak z PCF8583 wyciągnąć dzień tygodnia i rok, jak obsługiwać format wyswietlania godziny (12/24 godzinny), słyszałem również, że układ sam moze rozpoznawać rok przestępny. Buduje właśnie układ z PCF8583, bez problemowo procesor odczytuje godziny, minuty i sekundy, oraz dzień miesiąca, natomiast problem zaczyna się przy indeksie miesiąca. Odczytuje miesiące jakby w innym systemie liczbowym, po 31.12 zamiast 01.01 pojawia się 01.25. Spotkał się ktoś z tym problemem? Za wszelką pomoc dziękuję. Pozdrawiam....
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    elektryk
    Level 42  
    Wziąłeś pod uwage że numer dzisiątek miesiąca to tylko jeden bit? Trzy najstarsze bity to numer dnia tygodnia.
    Mol
    Level 30  
    Przy tym zegarze trzeba było chyba wszystkie wartości zamieniać na wartość w systemie dziesiętnym . Dokładnie nie pamiętam bo dosyć dawno robiłem ten zegar. W EDW był dosyć dokładnie opisany.
    michalmily
    Level 13  
    Elektryk - nie brałem tego pod uwagę, to może być to, ale jak zapisać w takim razie indeks miesiąca i dnia tygodnia (tam jest chyba podobna sprawa) do zmiennej w Bascomie?
    Mol - tak, z tym nie ma problemu, polecenie makedec(zmienna)