Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bezpieczeństwo informacji

25 Mar 2013 10:58 2592 27
  • Poziom 2  
    Witam. Mój temat związany jest z Internetem i jego użytkowaniem. Czy zastanawiał się ktokolwiek z Was w jakim stopniu jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo związane z przesyłaniem informacji przez Internet i ich pozyskiwaniem? Interesuje mnie ten temat i chciałbym się dowiedzieć jak można ograniczyć owe ryzyko?
  • Poziom 34  
    Stosować szyfrowane kanały przesyłu informacji, antywirusy, firewalle. Lub nie korzystać z Internetu, to ograniczy ryzyko do minimum.
  • Poziom 2  
    Ok,ale prawda jest taka że bez Internetu człowiek dzisiaj nie istnieje:) Wejście na jakąkolwiek stronę pozostawia po sobie ślad. Nie boicie się, że ktoś może to wykorzystać? Ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie może spowodować internet.
  • Poziom 1  
    To wszystko zależy również od tego jak sam zabezpieczasz swoje dane i hasła. Jeżeli np. logujesz się do nowego serwisu, zawsze zmieniasz hasło na inne, albo zmieniasz je w regularnych odstępach? Drugą sprawą jest, że nie powinno stosować się haseł związanych z biznesem, czyli powiedzmy do konta bankowego, do celów prywatnych, jak logowanie na fb, gdyż wtedy jak ktoś pozna Twoje jedno hasło, automatycznie pozna również drugie i będzie miał możliwość dostępu do Twoich pieniędzy. Nie należy również stosować haseł, związanych z imieniem, datą urodzin itp., gdyż są to hasła bardzo łatwe do odgadnięcia. Inna sprawa to czy sprawdzasz na co wyrażasz zgodę? Często biorąc np. udział w konkursie, wchodząc w aplikacje itp. musisz wyrazić zgodę na udostępnianie danych osobowych, przez co osoby trzecie mogą wykorzystać to do wysyłania reklam (spam), gazetek, promocji itp. z firm, o których tak na dobrą sprawę nigdy nie słyszałeś i nie byłeś nimi zainteresowany. Dużo informacji na temat bezpieczeństwa haseł oraz ogólnie bezpieczeństwa w sieci jest zawartych w normie PN- ISO/IEC 17799:2007. Obecnie siedzę trochę w tym temacie i znam normy dot. bezpieczeństwa informacji, więc jak coś służę pomocą i zachęcam do dalszej dyskusji ;).
  • Poziom 35  
    maniak1992 napisał:
    Ok,ale prawda jest taka że bez Internetu człowiek dzisiaj nie istnieje:) Wejście na jakąkolwiek stronę pozostawia po sobie ślad. Nie boicie się, że ktoś może to wykorzystać? Ludzie nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie może spowodować internet.

Nie boisz się wychodzić na dwór? A może ktoś ciebie zastrzeli? Odpowiesz - nie - przecież nie ma powodu. W internecie też bez powodu nikt nie będzie ciebie śledzić. Zagadnienie dotyka filozofi a nie sieci :D Poczytaj o relacji wolność-bezpieczeństwo.

Zabezpieczenia w sieci są takie same jak i w innych dziedzinach. Zamki (czyli szyfrowanie) tym bardziej wymyślne im cenniejsza zawartość. I w przeciwną stronę działa podobnie: czym większa kłódka tym bardziej cenna wydaje się zawartość - czyli bardziej opłaca się wysiłek ewentualnemu włamywaczowi.
  • Poziom 34  
    Czy to jest jakaś prowokacja? Chcesz nas przekabacić na stronę amiszów?
  • Poziom 35  
    Atreyu Makiavel napisał:
    Czy to jest jakaś prowokacja? Chcesz nas przekabacić na stronę amiszów?

Nie :D :D , obawiam się paranoi. Indukowanej :D :D :D
  • Poziom 34  
    To pytanie było bardziej kierowane do autora tematu...
  • Poziom 2  
    W dzisiejszych czasach narażeni jesteśmy na wiele zagrożeń wynikających z przesyłania informacji przez internet. Mogą być one związane z niedoskonałościami urządzeń technicznych lub błędami ludzkimi. Możemy jednak stosować odpowiednie zabezpieczenia hasłem pamiętając, że nie powinniśmy zapisywać haseł na karteczkach, stosować takie samo hasło do wszystkich kont, nie zmieniać hasła przez dłuższy czas. Możemy też wziąć pod uwagę listę najgorszych i najmniej bezpiecznych haseł opublikowaną tutaj: splashdata. com /press / PR121023 . html
    Zgodnie z normą ISO 17799:2007 "Zaleca się także, aby administratorzy sieci wdrożyli zabezpieczenia informacji w sieciach oraz mechanizmy ochrony usług sieciowych przed nieautoryzowanym dostępem." Czyli korzystając z internetu powinniśmy mieć pewność, że administrator naszej sieci stosuje odpowiednie zabezpieczenia.
    W celu ochrony przesyłanych danych rozwijane są również metody kryptograficzne. Norma ISO 17799:2007 w punkcie 12.3 przedstawia wskazówki do wdrożenia.
    Tutaj znajdujemy wyjaśnienie: Kryptografia jest to dziedzina wiedzy zajmująca się zagadnieniami utajniania informacji poprzez jej szyfrowanie. Mianem kryptografii określa się również zbiór metod służących do takiego utajniania. Dzięki kryptografii możemy przekształcić normalny, zrozumiały tekst lub innego typu wiadomość w taki sposób, iż stanie się ona niezrozumiała dla nieupoważnionego odbiorcy. Właściwy adresat wiadomości może po jej otrzymaniu przekształcić ją z powrotem do czytelnej postaci. (b-skrzypczyk. republika . pl )
    Ważne jest również, żeby nie instalować oprogramowania nieznanego pochodzenia, zawsze korzystać tylko z oryginalnego oprogramowania, zadbać o ochronę programu pocztowego przed spamem.
    Powinniśmy także posiadać odpowiedni program antywirusowy, który ochroni nasz komputer przed wirusami.
    Stosując się do tych zaleceń możemy się czuć bezpiecznie przesyłając informacje przez Internet.
  • Poziom 1  
  • Poziom 17  
    Tak na prawdę, temat jest godzien co najmniej rozprawy doktorskiej zwłaszcza, że każdego dnia pojawiają się nowe zagrożenia.
    Najważniejsze to być ich świadomym.
    Można zastosować dowolne środki ostrożności po swojej stronie, ale nic nie ochroni nas przed wyciekiem po stronie serwisu, któremu powierzyliśmy swoje dane (choćby nawet banku).
    Z 2 strony warto wiedzieć, że zagrożeniem dla naszej prywatności są nawet tak powszechne serwisy jak google czy yt, bo tam także nasze dane są zbierane.
    Może być to trochę popadaniem w paranoję, ale tak na prawdę nigdy nie wiadomo, czy i kto wykorzysta te dane.

Jest tylko 1 sposób na 100% bezpieczeństwo. Wyciągnąć wtyczkę z gniazda. I chodzi mi o tę od zasilania :)
  • Poziom 39  
    maniak1992 napisał:
    Witam. Mój temat związany jest z Internetem i jego użytkowaniem. Czy zastanawiał się ktokolwiek z Was w jakim stopniu jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo związane z przesyłaniem informacji przez Internet i ich pozyskiwaniem? Interesuje mnie ten temat i chciałbym się dowiedzieć jak można ograniczyć owe ryzyko?
    andk1eltd napisał:
    ...Nie boisz się wychodzić na dwór? A może ktoś ciebie zastrzeli? Odpowiesz - nie - przecież nie ma powodu. W internecie też bez powodu nikt nie będzie ciebie śledzić. Zagadnienie dotyka filozofi a nie sieci :D Poczytaj o relacji wolność-bezpieczeństwo...

maniak1992 napisał:
    ...Wejście na jakąkolwiek stronę pozostawia po sobie ślad...
    Nie koniecznie. Są na to sposoby (google is Your friend)

Pracy maturalnej czy licencjackiej ;) nikt za Ciebie tu nie napisze. Od tego jest google, wiki, i przede wszystkim biblioteka :idea:
  • Poziom 9  
    maniak1992 napisał:

OMG.
    Równie dobrze można się obawiać zostawiać ślady na śniegu idąc drogą - bo jeszcze ktoś je wykorzysta. Do paranoi już niedaleko...
    A bez internetu człowiek istnieje, ale co to za istnienie :D
  • Poziom 27  
    Zainstaluj w Firefoxie dodatki takie jak Adblock plus/ Ghostery oraz zaporę inną niż systemową i antywirus inny niż pożal się boże avast.Wtedy jesteś jak duch w sieci.
  • Poziom 2  
    Żeby się czuć bezpiecznie najpierw musimy stosować się do ogólnych zasad, które podałam wyżej. Dla mnie ważne jest uświadomienie sobie, że nie będziemy w 100% bezpieczni, ale nie możemy się bać korzystania z internetu tylko dlatego, że coś może się wydarzyć.
  • Poziom 1  
  • Poziom 2  
    Zgodzę się, że jest to rozległa dziedzina i trzeba ją rozumieć, żeby móc ją stosować, ale zawsze możemy skorzystać z pomocy bardziej wykwalifikowanych w dziedzinie zabezpieczania informacji przesyłanych przez internet.
  • Poziom 2  
    Jest to temat rzeka, na pewno warto jest zatrzymać się chwilę i zastanowić się, co tak naprawdę zagraża nam w sieci i przede wszystkim jak te zagrożenie zniwelować. Mogę ewentualnie zaproponować parę przesłanek dotyczących ochrony w sieci, o których nie każdy wie.
    Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że każdy z nas jest narażony na zagrożenia czyhające w sieci.
    1. Nie dajmy się złapać na phishing, nie odpowiadajmy na maile, podając swoje dane osobowe lub wyrażając zgodę na dostęp do nich lub ich przetwarzanie. Nikt nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest to problem, jednak dla przykładu mogę podać, że w styczniu 2012 roku 1 na 370 maili podszywał się pod firmę lub instytucje, w celu wymuszenia danych osobowych.
    2. Unikajmy tworzenia krótkich, prostych, związanych z nasza osobą haseł. Starajmy się używać przemiennie liter dużych i małych wplatając w nie cyfry.
    3. Podczas podawania danych osobowych sprawdzaj zabezpieczenie, takie jak certyfikat SSL. Można go rozpoznać przez zmiany zachodzące na pasku adresowym przeglądarki podczas przejścia na połączenie szyfrowane.
    4. Nie wolno bagatelizować informacji dotyczących bezpieczeństwa danej strony, np. "Prawdopodobnie to nie jest strona, której szukasz" lub "Strona niezaufana" .
    5. Warto posiadać również program antywirusowy, który poprzez nadawanie komunikatu np. " Zostało wykryte zagrożenie " może nas uchronić przed odwiedzaniem nieodpowiednich stron...
    Jednak to tylko kropla w morzu zagrożeń czyhających w sieci i sposobów radzenia sobie z nimi. Należy przede wszystkim być ostrożnym na każdym kroku oraz świadomym zagrożenia.
    Dla bardziej zainteresowanych tematem bezpieczeństwa informacji odsyłam na w w w.fedcba.ning.com gdzie poruszane są ciekawe tematy, które mogą pomóc w rozwiązaniu wielu problemów oraz zgłębić temat bezpieczeństwa.
  • Poziom 1  
    Skoro zgłębiamy temat bezpieczeństwa informacji w sieci na pewno warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tych wszystkich rzeczach, które wymienił mój poprzednik – mrek. Jednak mam do Ciebie jedno pytanie. Mianowicie, skoro mówisz o tworzeniu skomplikowanych haseł, czy masz może na to jakiś sposób? Jest to niewątpliwie kolejny temat nie mający k0ńca , ale nie każdy z nas w ogóle zastanawia się na tym. Kradzież haseł w dzisiejszych czasach to temat bardzo na topie. Poprzez uzyskanie hasła do kont bankowych, profili internetowych może stać się nam duża krzywda. Więc czekam na jakieś konkretne rozwiązania odnośnie haseł 
  • Poziom 2  
    Witam, na wstępie chciałabym podziękować za zainteresowanie się powyższym tematem. Faktycznie, hasła to problem bardzo powszechny. Jest wiele sposobów, które pomogą nam w odpowiedni sposób je dobrać. Po pierwsze, nie należy zapisywać ich na żadnych kartkach, nie podawać ich do zapamiętania na naszych komputerach. Może prowadzić to do wycieku ważnych informacji odnośnie naszej osoby. Oto więc podaję parę przykładów, jak wybrać skuteczne hasło:
    - Możemy wybrać swoje słowo bazowe. Następnie naprzemiennie zastosować duże i małe litery. Następnie niektóre litery, np. e lub o zamieniać na cyfry. I tak, e = 3; o=0. Uzyskujemy podobno łudzące hasło, jestem w nim jednak mały kruczek. Na końcu można dodać znaki interpunkcyjne.
    - następnym pomysłem jest wybranie sobie również słowa bazowego, do którego dołączamy pierwszą i ostatnią literę portalu, na którym tworzymy konto oraz datę utworzenia konta. Będzie to ciężka do odgadnięcia kombinacja.
    - później wybrane hasło możemy przepleść cyframi lub znakami
    - możemy również stworzyć swój własny kod, według którego zaszyfrujemy poszczególne litery i stworzymy z nich hasło.
    Oczywiście są to tylko niektóre z pomysłów.
    Może ktoś jeszcze miałby jakieś ciekawe pomysły, które mógłby dodać do mojej propozycji?
  • Poziom 38  
    mrek6.2014 napisał:
    Witam, na wstępie chciałabym podziękować za zainteresowanie się powyższym tematem.
    Mozesz sobie zastosowac najmocniejsze haslo jakie chcesz, ale gwarancji to nie daje zadnych. WIELOKROTNIE zdarzało mi sie ze po zarejestrowaniu w sklepie, portalu raptem zaczynal mi przychodzic spam n maila, czyli ktos sprzedal moj adres mailowy.
    Nigdy nie zapisuje numerow kart kredytowych na stronie.
    Jakis czas temu gadalem na wewnetrznym czacie fecabook'a z osoba z rodziny. Na domowym NAS-e udostepnilem rodzinny film, i wkleilem czacie tej osobie link do tego filmu. W przeciagu 10sekund, film byl pobierany z IP nalezacym do facebook'a. Myslisz ze ktos tam oglada kazdy taki film zeby sprawdzic czy to nie instrukcja produkcji bomby? Nie ma szans. Robia kopie. Co z tego ze moje haslo tam jest mocne skoro wlasciciel mnie inwigiluje o robi co mu sie zechce :-(

Posiadam osobne adresy mailowe do roznych zastosowac. Do kontaktu z rodzina jeden, do bankow inny, do zakupow online czy allegro inny, ktory moge szybko i latwo zmienic. Do forów internetowych kolejny. Jak na ktorys zacznie mi przychodzic SPAM to chociaz bede widzial gdzie byl przeciek.

Przez wiele lat mialem skrzynke pocztowa w domenie eranet.pl SPAM przychodzil miesiac po zmienie aliasu. Zawsze. Od 9 miesiecy postawilem swoj wlasny serwer pocztowy w domu. Na jakims urzadzeniu co uzywa pare watow energii. Od 9 miesiecy przyszedl mi 1 SPAM. Jeden. I to nie kwestia filtrow, bo w logach widze kilkanascie odrzuconych mail, i to glownie dlatego ze ktos mial zle skonfigurowana domene, czy popaprane DNSy.

marcin
  • Poziom 17  
    m.jastrzebski napisał:
    Przez wiele lat mialem skrzynke pocztowa w domenie eranet.pl SPAM przychodzil miesiac po zmienie aliasu. Zawsze. Od 9 miesiecy postawilem swoj wlasny serwer pocztowy w domu. Na jakims urzadzeniu co uzywa pare watow energii. Od 9 miesiecy przyszedl mi 1 SPAM. Jeden. I to nie kwestia filtrow, bo w logach widze kilkanascie odrzuconych mail, i to glownie dlatego ze ktos mial zle skonfigurowana domene, czy popaprane DNSy.

Co w sytuacji, gdy nie masz przez dłuższy czas prądu / netu, a w tym czasie przyjdzie do Ciebie krytycznie ważny e-mail ?
    Na łączu domowym zwykle nie jesteś w stanie wymusić na dostawcy ani niezawodności (możesz sobie co najwyżej odliczyć od FV za dany miesiąc 1/30 za każdy dzień niedostępności łącza w ramach reklamacji), ani nawet precyzyjnej informacji na temat czasu usunięcia usterki. Mam u siebie na potrzeby firmy biznesową Vectrę (czyt. mam możliwość przyciśnięcia ich co nieco), ale nie zaryzykował bym mimo wszystko - za dużo kluczowych rzeczy przesyła się e-mailem.

Ponadto - masz na tym serwerze uwierzytelnienie i szyfrowanie ? Bo jeśli nie, to twoje działania dają raczej przeciwny efekt do zamierzonego.

A wracając do tematu - ciekawie kwestię bezpieczeństwa ( na poziomie paranoika ) opisał ostatnio niebezpiecznik przy okazji wjazdu ABW do pewnej redakcji:
    link
    ( tym, którzy nie chcą czytać całego artykułu polecam sekcję "Jak bezpiecznie kontaktować się z informatorami?" )
  • Poziom 38  
    Mr_Unk napisał:

Co w sytuacji, gdy nie masz przez dłuższy czas prądu / netu, a w tym czasie przyjdzie do Ciebie krytycznie ważny e-mail ?
    Jak nie mam pradu, to i z zewnetrznej skrzynki bym maila nie odebral. Komputery generalnie zasilania potrzebuja. A mail dojdzie, bo protokol SMTP soboe z tym radzi. Musialoby tego prafu nie byc 24h chyba. A to sie nie zdarza zbyt czesto.
    Po za tym, jesli mail jest faktycznie krytyczny, i do mojego serwera nie dojdzie, to nadawca po X godzinach to zauwazy i uzyje innych kanalow komunikacji. Jak bede bez pradu i mozliwosci sciagniecia maila z serwera zewnetrznego (ktory dziala i poczte odbiera), to nadawaca bedzie myslal, ze poczta doszla a ja nie odpowiadam/reaguje.... Nie wiem co lepsze.

Mr_Unk napisał:

ale nie zaryzykował bym mimo wszystko - za dużo kluczowych rzeczy przesyła się e-mailem.
    Ja nie mowie o zaspokajaniu potrzeb gdzie 100% dostpenosc jest krytyczna. Ja mowie o rozwiazaniach na potrzeby prywatne, badz 1-osobowej firmy.

Mr_Unk napisał:

Ponadto - masz na tym serwerze uwierzytelnienie i szyfrowanie ? Bo jeśli nie, to twoje działania dają raczej przeciwny efekt do zamierzonego.
    O kurcze! Myslisz ze powinienem tam miec hasla na tych skrzynkach pocztowych? Serio tak myslisz?

marcin
  • Poziom 17  
    m.jastrzebski napisał:

Jak nie mam pradu, to i z zewnetrznej skrzynki bym maila nie odebral. Komputery generalnie zasilania potrzebuja. A mail dojdzie, bo protokol SMTP soboe z tym radzi. Musialoby tego prafu nie byc 24h chyba. A to sie nie zdarza zbyt czesto.
    Po za tym, jesli mail jest faktycznie krytyczny, i do mojego serwera nie dojdzie, to nadawca po X godzinach to zauwazy i uzyje innych kanalow komunikacji. Jak bede bez pradu i mozliwosci sciagniecia maila z serwera zewnetrznego (ktory dziala i poczte odbiera), to nadawaca bedzie myslal, ze poczta doszla a ja nie odpowiadam/reaguje.... Nie wiem co lepsze.

( ... )

Ja nie mowie o zaspokajaniu potrzeb gdzie 100% dostpenosc jest krytyczna. Ja mowie o rozwiazaniach na potrzeby prywatne, badz 1-osobowej firmy.

Jeśli mail jest wysłany przez automat - niekoniecznie zostanie wysłany ponownie.
    Jeśli to tobie zależy na tym mailu, a nie drugiej stronie - ponownie leżysz i kwiczysz ( myślisz, że urzędy ponawiają korespondencję w trosce o Ciebie ? albo gdy wysyłasz komuś ofertę handlową i czekasz na odpowiedź ?)
    Jeśli nie masz prądu a serwer działa - możesz odebrać maila przez komórkę. W twoim przypadku - kapa. Nie są to jakieś wymyślne zastosowania poczty. A awarie się zdarzają. Nie użył bym takiej skrzynki do niczego ambitniejszego niż rejestracja w serwisie ze zdjęciami śmiesznych kotów.
    m.jastrzebski napisał:

O kurcze! Myslisz ze powinienem tam miec hasla na tych skrzynkach pocztowych? Serio tak myslisz?

marcin

Myślę, że nie rozumiesz tego, co napisałem, bo nie odróżniasz logowania od:

uwierzytelnianie
    SSL & TLS

Red Forman napisał:
    If you're gonna be a smartass, first you have to be smart, otherwise you're just an ass!

Jeśli już faktycznie stawiać sobie własny serwer pocztowy (chociaż nadal nie widzę celowości jeśli nie masz dużej firmy), to na porządnym dedyku porządnego operatora hostingu.
  • Poziom 38  
    Mr_Unk napisał:

Jeśli mail jest wysłany przez automat - niekoniecznie zostanie wysłany ponownie.
    Krytyczny mail wysylany przez awtomat, bez ponowinia wysylki? No sorry, ale moim zdaniem to nie jest krytyczny mail. A juz z pewnoscia kanal konunikacyjny, dostawca informacji zostal zle dobrany do wagi informacji. Bywaja inne powody ze mail nie dociera. Problemy z DNS'ami zeby daleko nie szukac. Oczekujesz pewnosci dzialania od protokolu tak zawodnego jakim jest SMTP. No, ale ja sie tam nie znam.

Mr_Unk napisał:

Jeśli nie masz prądu a serwer działa - możesz odebrać maila przez komórkę. W twoim przypadku - kapa. Nie są to jakieś wymyślne zastosowania poczty. A awarie się zdarzają. Nie użył bym takiej skrzynki do niczego ambitniejszego niż rejestracja w serwisie ze zdjęciami śmiesznych kotów.

Bzdury opowiadasz. Po pierwsze, przypominam, ze ja mowie o zastosowaniu prywatnym!! Gdyby chodzilo o firme, pieniadze lub zycie (zastosowanie krytyczne) to nigdy bym nie zastosowal protokolu SMTP, bo on sie do takiej komunikacji nie nadaje.
    Po za tym, ten moj prywatny serwer pocztowy zuzywa w stresie 3W energii. Na nieduzym UPS podziala 2x dluzej niz dzisiejsza komorka. Doceniam Twoja argumentacje, ale swiat sie nie konczy na outsourcingu. I nie kazdy ma krytyczne potrzeby.

Mr_Unk napisał:

Myślę, że nie rozumiesz tego, co napisałem, bo nie odróżniasz logowania od:

uwierzytelnianie
    SSL & TLS

Alez odrozniam. Ten 3W serwer pocztowy na potrzeby prywatne, implementuje:
    - SPF check,
    - Geolokalizacje IP (chinczycy nawet nie wiedza ze port 25 jest otwarty, nie mam z nimi interesow zadnych)
    - polaczenia SSL/TLS na potrzeby klienta pocztowego
    - szare listy
    - RBL
    - jako ze prywatny to limit polaczen z danego IP, limit wyslanych mail na godzine,
    - powiadomienia na komorke o sytuacjach po za granica akceptowalnosci,
    - etc, etc

Mysle ze nadaje sie do ciut wiecej niz portalu ze zdjeciami kotow.
    To ze Ty nie potrafisz tego zrobic samemu nie znaczy ze wszyscy musza miec skrzynke na wp czy gu...mailu

Mr_Unk napisał:

Jeśli już faktycznie stawiać sobie własny serwer pocztowy (chociaż nadal nie widzę celowości jeśli nie masz dużej firmy), to na porządnym dedyku porządnego operatora hostingu.
    Tu sie tez nie zgodze. W przypadku duzej firmy zlecilbym utrzymanie serwera pocztowego na zewnatrz. Wlasnie ze wzgledu na dostepnosc uslugi, gwarancje tej uslugi, na koszty, na czas reakcji. Ale to wymaga analizy kosztow i wymagan.

marcin
  • Poziom 17  
    Widzę, że wyciągasz sobie fragmenty moich wypowiedzi na które wygodnie Ci odpowiadać więc wyjaśnijmy sobie:

1. Krytyczny mail - to taki, którego nieotrzymanie może mieć dla Ciebie konsekwencje nie tylko w postaci straty pieniędzy, ale na przykład nie załapania się na jakąś konkretną ograniczoną czasowo okazję (np. wspomniana przeze mnie sytuacja gdy oczekujesz od kogoś odpowiedzi na przesłaną przez Ciebie ofertę, CV - w takiej sytuacji brak kontaktu z Tobą spowoduje kontakt z kimś kolejnym na liście). Jeśli bazowałbym na przekonaniu, że jestem wyjątkowy i cały świat będzie się mnie prosił, żebym dla nich pracował - faktycznie mógłbym założyć, że mail dojdzie albo nie. I tak - takie rzeczy w 90% przypadków załatwia się mailowo.

2. Opisałeś, że wszystko Ci działa bez problemu gdy nie ma prądu. A remedium na brak netu ? Backupowe łącza robi się np. na 2-WANowych routerach ale to już koszta...

3.
    m.jastrzebski napisał:
    Po pierwsze, przypominam, ze ja mowie o zastosowaniu prywatnym!!

A post wcześniej:

m.jastrzebski napisał:
    Ja mowie o rozwiazaniach na potrzeby prywatne, badz 1-osobowej firmy.

No to jednak firma czy nie ? Akurat moje wypowiedzi dotyczą tego 2 wariantu (małą firma, freelancing).
    Szczerze mówiąc do komunikacji poza firmowej częściej korzysta się z telefonów i komunikatorów (statystycznie). Coś się zamotałeś.

4.
    m.jastrzebski napisał:
    To ze Ty nie potrafisz tego zrobic samemu nie znaczy ze wszyscy musza miec skrzynke na wp czy gu...mailu

No więc, nie obrażamy się, nie oceniamy ludzi których nie znamy.
    Od razu sugerujesz wp albo gmail, a przecież zawsze można sobie zakupić hosting za kilkanaście - kilkadziesiąt zł w skali roku i mieć tam skrzynkę - znów większość małych firm a czasami i osób nieprowadzących działalność tak właśnie robi.

5.
    m.jastrzebski napisał:

Tu sie tez nie zgodze. W przypadku duzej firmy zlecilbym utrzymanie serwera pocztowego na zewnatrz. Wlasnie ze wzgledu na dostepnosc uslugi, gwarancje tej uslugi, na koszty, na czas reakcji. Ale to wymaga analizy kosztow i wymagan.

Dedyk w porządnym hostingu to właśnie serwer pocztowy na zewnątrz.
    Ponadto to właśnie corpo mają swoje exchange serwery często u siebie - a czemu tak robią - ich zapytaj. Widocznie wiedzą lepiej niż Ty.

Podsumowując - nie widzę sensu dalszej dyskusji, bo wychodzisz z założenia, że Twój serwer rozwiązuje wszystkie problemy, a jeśli jakichś nie rozwiązuje to albo one nie istnieją albo reszta świata się nie zna.
  • Poziom 38  
    Mr_Unk napisał:
    Widzę, że wyciągasz sobie fragmenty moich wypowiedzi na które wygodnie Ci odpowiadać więc wyjaśnijmy sobie:

1. Krytyczny mail - to taki, którego nieotrzymanie może mieć dla Ciebie konsekwencje nie tylko w postaci straty pieniędzy, ale na przykład nie załapania się na jakąś konkretną ograniczoną czasowo okazję (np. wspomniana przeze mnie sytuacja gdy oczekujesz od kogoś odpowiedzi na przesłaną przez Ciebie ofertę, CV - w takiej sytuacji brak kontaktu z Tobą spowoduje kontakt z kimś kolejnym na liście). Jeśli bazowałbym na przekonaniu, że jestem wyjątkowy i cały świat będzie się mnie prosił, żebym dla nich pracował - faktycznie mógłbym założyć, że mail dojdzie albo nie. I tak - takie rzeczy w 90% przypadków załatwia się mailowo.
    Mamy pełna zgodność co do tego, co to jest taki krytyczny mail.
    Teraz moj konkretny przykład. Miałem płatna skrzynkę pocztowa! Płatna. To co provider zaczął w pewnym momencie wyprawiać z jakością usługi to mozna by książkę napisać. Sam nie mogłem paru ważnych (może nie krytycznych) mail wysyłać, bo dostawca tak olał konfiguracje swojego serwera, ze maila które wysyłałem odbijało z informacja ze ta domena znajduje sie na RBLach z powodu rozsyłania spamu. Nikt sie nie byl w stanie pofatygować i choćby rekordu SPF ustawić dla tej domeny. Nic. Infolinie, tickety to walenie głową w mur. Oni problemu nie widza. Oczywiście wyniosłem sie od takiego usługodawcy. Czesc mail do serwera wogóle nie docierało. To jest oczywiście przypadek skrajny, ale nadal funkcjonujący na rynku! Nie wiem jakim cudem. Zeby sie nie prosić i nie walić głową w mur postanowiłem to zrobic samemu. Nie jest to najtańsze rozwiazanie, ma swoje wady (nie 100% dostępność), ale takiego wyboru dokonałem znając walety i zady. Póki co, nie zamienię tego na inne rowiązanie bo jestem zadowolony dużo bardziej niż z komercyjnych rozwiązań!

Mr_Unk napisał:

2. Opisałeś, że wszystko Ci działa bez problemu gdy nie ma prądu. A remedium na brak netu ? Backupowe łącza robi się np. na 2-WANowych routerach ale to już koszta...
    Póki co nie miałem takiej potrzeby. Łączny czas braku net'a jest znikomy. Kiedyś miałem jakieś problemy z netem, ale po interwencji cos tam pozmieniali i chodzi stabilnie. Od tego czasu chodzi mi na routerze skrypt ktory sprawdza co ileś tam sekund dostępność połączenia. Zajrzałem kiedyś do tego i przez miesiąc czasu parę pingow straciłem.
    A jakbym potrzebował jeszcze większej pewności, to wepnę do routera modem 3G z jakimś prepaydem. Router ma 5 portów dowolnie konfigurowalnych. Kosztuje 300PLN chyba, wiec nie majątek. W tych hostingach po klikadziesiąt PLN w skali roku, tez nie masz gwarancji 100% dostępności. Zazwyczaj jest to ciut mniej.

Mr_Unk napisał:

No więc, nie obrażamy się, nie oceniamy ludzi których nie znamy.
    To Ty pisałeś cos o smartass'ach bez smart.

Mr_Unk napisał:

Od razu sugerujesz wp albo gmail, a przecież zawsze można sobie zakupić hosting za kilkanaście - kilkadziesiąt zł w skali roku i mieć tam skrzynkę - znów większość małych firm a czasami i osób nieprowadzących działalność tak właśnie robi.
    Skoro większość małych firma tak robi, to czy ja tez tak musze robić? Jeszcze raz, mi odpowiada bardziej moje rozwiazanie. Za to ze sam wszystko kontroluje. Moge szybko reagować, żonglować alisami, kontami, założyć skrzynkę dev/null, używać do komunikacji dowolnych portów i mieć pewność ze google czy kto innych moich mail nie czyta.

Mr_Unk napisał:

Ponadto to właśnie corpo mają swoje exchange serwery często u siebie - a czemu tak robią - ich zapytaj. Widocznie wiedzą lepiej niż Ty.
    Często ale nie zawsze. Jesli firma jest światowa, i z racji stref czasowych zawsze jest jakis jenformatyk dostępny co by mógł pożary gasić to tak. Ale jak firma jest jedno-krajowa, to juz nie jestem taki pewny. Sam kiedyś widziałem przypadek ze firma powiedzmy 200 osobowa przychodzi do pracy, a tu serwer leży i kwiczy bo mu cos fizycznie padło. Naprawa sytuacji, odtwarzanie backupow zajęło parę godzin. Gdy ktos to zrobił w nocy na drugim końcu świata, nie bylo by problemu w godzinach pracy. Gdyby to byl hosting, tez by taka sytuacja miejsca nie miala. Mozna stawiać duplikujace sie serwery. Ale to koszty jak sam wspomniałeś. Nie ma idealnych rozwiązań. Sa optymalne do wymagań.

Mr_Unk napisał:

Podsumowując - nie widzę sensu dalszej dyskusji, bo wychodzisz z założenia, że Twój serwer rozwiązuje wszystkie problemy, a jeśli jakichś nie rozwiązuje to albo one nie istnieją albo reszta świata się nie zna.
    Bzdury pleciesz. Nie rozwiązuje wszystkich problemow. Ale rozwiązał wszystkie problemy które do tej pory w życiu miałem, z maila korzystając. Zdaje sobie sprawę z ograniczeń mojego rozwiązania. Ale dla mnie ma więcej zalet niż wad.

A tak wogóle to nie lubię Twojej nowo-mowy. Corpo, dedyk.

marcin
  • Poziom 34  
    Ludzie mają problemy...

Moderowany przez Matuzalem:

Tydzień na odpoczynek od nich (ludzi czy problemów sam sobie wybierz) - 3.1.11, 3.1.14, 3.1.17.