Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hertz DSK vs. ESK (oba 165)

CZECH0 23 Feb 2005 11:58 25028 15
    CZECH0
    Level 10  
    witam!
    nie mogę znaleźć opisu różnicy w Hertz'ach DSK i ESK (chodzi o budowę i użyte materiały - bo z dostepnych na stronie producenta parametrów wynika że tańsze mają np. większe pasmo... ale jak z brzmeiniem? - miał ktoś możliwość porównania?)
    czy mógłby mi ktoś wyłuszczyć dlaczego warto kupić droższe ESK?
    czy DSK nie spowodują że za rok gdy zmienię radio na lepsze (obecnie Kenwood KDC-3080R) to będę żałował że mam za słabe głośniki na przód?
    pozdrawiam
  • Helpful post
    Bejz
    Level 21  
    DSK to podstawowa seria głośników hertza.Przewidziana jest ona do współpracy z radioodtwarzaczami o mocy max 35-50W. Membrana jest wykonana z papieru impregnowanego, zawieszenie piankowe w związku z czym ruszy je nawet słabe radio. Mają dość dużą skuteczność 93db co oznacza że będą grały głośno przy dostarczonej małej mocy. Wysokotonówki mają metalizowane membrany i grają bardzo ostro co niektórym się podoba a innych przyprawia o ból głowy.I rzeczywiście grają "wyżej" od ESK ale nie znaczy że lepiej.
    ESK to półka wyżej .Również impregnowany papier ale zawieszenie z gumy butylowej (bardziej wytrzymałe na warunki panujące w samochodzie).Skuteczność mniejsza 91(ESK 165) i 92db(ESK 165s).Grają dobrze z radyjkami które mają dobre systemy podbicia basu i w miarę dobre końcówki mocy ale naprawdę rozkręcają się pod wzmacniaczem.Wysokotonówki mają membramy z tajemniczo brzmiącego Alumaxu i jak każde metalizowane są w stanie wytrzymać bardzo głośną muzykę.
    Porównując te dwa modele pomimo prawie takich samych parametrów ESK grają lepiej.Bas jest obfitszy, środek w miarę wyrażny, wysokie tony czyste moim zdaniem nawet trochę za mocne ale to kwestia regulacji na radyjku. W przypadku DSK Bas w miarę dobry, wyrażny brak średnich tonów ( w dobie mp3 to już nawet nie wada) tony wysokie bardzo mocne. Głośniki dobre dla początkującego słuchacza lubującego się w formacie mp3.
    Generalnie to jest tak jakbyś porównał mercedesa A klasę z C klasą.Temu pierwszemu czegoś brakuje ale to zawsze mercedes.Dołóż trochę kasy i weż ESK naprawdę warto.
    CZECH0
    Level 10  
    dziękuję za super wyczerpującą odpowiedź.
    pozdrawiam
    Passat_EQ
    Level 22  
    "z radioodtwarzaczami o mocy max 35-50W"
    Widziałeś kiedyś radio o mocy 50w nawet maxymalnej?
    te 35W nawet jest niemozliwe z racji sprawnosci wzmacniaczy radiowych. Idealny wzmak nawet wedle prawa ohma przy 100%sprawnosci da z tego napięcia z 40W. A zresztą kto operuje jakimis mocami max. Raczej otwarcie powiedzmy i 16-17Wrms.
    "ESK to półka wyżej .Również impregnowany papier ale zawieszenie z gumy butylo..."
    A mi sie zawsze wydawało ze ESK są z tworzywa sztucznego....hmm...
    ".....z radyjkami które mają dobre systemy podbicia basu ..."
    nie wiesz ze szelkie podbicia to zwykłe wynaturzenia dzwieku? Wprowadzanie znacznych zniekształcen, ucieczka od wiernosci i zwykłe przebarwienia i przestery?
    Michał CarAudioReda
    Level 1  
    Passat_EQ wrote:
    "z radioodtwarzaczami o mocy max 35-50W"
    Widziałeś kiedyś radio o mocy 50w nawet maxymalnej?
    te 35W nawet jest niemozliwe z racji sprawnosci wzmacniaczy radiowych. Idealny wzmacniacz nawet wedle prawa ohma przy 100%sprawnosci da z tego napięcia z 40W. A zresztą kto operuje jakimis mocami max. Raczej otwarcie powiedzmy i 16-17Wrms.
    "ESK to półka wyżej .Również impregnowany papier ale zawieszenie z gumy butylo..."
    A mi się zawsze wydawało ze ESK są z tworzywa sztucznego....hmm...
    ".....z radyjkami które mają dobre systemy podbicia basu ..."
    nie wiesz ze szelkie podbicia to zwykłe wynaturzenia dzwieku? Wprowadzanie znacznych zniekształcen, ucieczka od wiernosci i zwykłe przebarwienia i przestery?

a prościej mówiąc > DSK do dupy , ESK mogą być :sm16:
    Bejz
    Level 21  
    Oj panie Passat - widziałem i słyszałem radia o mocy max 60W (Pioneer DEH-P80MP z wbudowaną przetwornicą dający moc wyjściową RMS ok 36W na kanał przy zasilaniu 14,4V).Ale odpowiadając na zarzuty:
    1. Specjalnie posługuję się mocą max bo tylko ta wypisana jest na radioodtwarzaczach a klient w momencie zakupu nie zawsze ma dostęp do szczegółowych danych technicznych danego modelu w tym mocy RMS.
    2. Tylko ci się wydawało, że ESK są z jakiegoś plastiku może zwiódł cię kolor? Obejrzyj je sobie dokładnie a jeżeli nadal nie wierzysz to odsyłam do lekturu gazety "AUTO HI-FI & TUNING" nr 7-8 2003 gdzie jest test odseparowanych systemów dwudrożnych o średnicy 130mm w tym ESK 130 i co tam widzimy? "... membrana nadal wykonana z papieru, lecz zastosowano impregnację w pełni uodparniającą jej strukturę na działanie wody i długotrwałej wilgoci..." Po polsku nie?
    3. Co do podbicia basu zgodzę się z tobą że nie jest to już naturalny dźwięk ale weż pod uwagę że słuchać tych głośników będziesz w samochodzie jadącym ok 80km/h po "równych" polskich drogach dodaj jeszcze drgania z silnika , szum wycieraczek , pęd powietrza itp. a nie w specjalnie przygotowanym pokoju odsłuchowym.
    Wszelkiego rodzaju bass bostery, loudnessy,d-basy zostały wymyślone dla ludzi a że ludzie czasami nie potrafią z tego korzystać no cóż to już inny temat.
    Passat_EQ
    Level 22  
    Miałem ESKi w rękach i widziałęm z czego były wykonane.
    Jesli tak ufasz AHF&T to powodzenia. Ja juz wielokrotnie wyczaiłem ich wpadki.
    Nie jestem pan :)
    A tak wracając to powiedz mi jaki bezpiecznik ma to radio? bo z tego co wiem to 15A.
    Bejz
    Level 21  
    Niestety nie jestem w stanie podeprzeć się stroną www Hertza w naszym sporze o materiał z którego wykonane są ESK ponieważ z niewiadomych mi przyczyn znajdują się na niej stare modele już nie produkowane. Może miałeś w rękach te głośniki i odniosłeś takie wrażenie ale one naprawdę są wykonane z papieru i nie muszę się podpierać żadnymi gazetami ponieważ jestem posiadaczem ESK 163S i żeby było śmieszniej nie tylko woofer jest z papieru ale głośnik średniotonowy również. Co do AUTO HI FI to rozumiem ,że ludzie robiący testy są ignorantami na co dzień pracującymi w MM i w ogóle nikt tam nie wie o czym pisze bo przecież my "fachowcy" i tak wiemy lepiej.
    Co do bezpiecznika w Pioneerze zabij nie pamiętam jaką miał wartość a nie mam go w tej chwili na stanie. W trybie pracy 60W nie można podpinać go pod wtyczkę ISO tylko zlecają podprowadzenie osobnego plusa i masy (może wypowie się jakiś posiadacz?) ale wiem do czego zmierzasz.Za pomocą kolejnych wzorów udowodnisz mi że się nie da.No cóż ja też nie wierzę w moce podawane przez producentów sprzętów grających ale bozia dała nam rozum po to abyśmy między innymi do takich danych podchodzili sceptycznie.Wiadomo im gorsza firma tym większe moce podaje.Ale powiedz mi jedno jak to jest skoro jak twierdzisz nie da się wycisnąć więcej przy 12V niż 17W RMS na kanał to rozumiem że od jakiś 8-10 lat moc radioodtwarzaczy jest taka sama a zmienia się tylko napis na przodzie radia x20, x30, x40, x45 itd(mówimy o maksymalnej chwilowej) tylko dlaczego te nowe radia w porównaniu do modeli z przed ok 4-5 lat grają głośniej na tych samych głośnikach?Rozumiem, że to oszustwo i mogę z tym iść do sądu?Mało tego są modele radioodtwarzaczy w których można mostkować końcówki mocy uzyskując moc potrzebną do zasilenia w miarę efektywnych głośników typowo basowych (znowu Pioneer - funkcja DIRECT SUB DRIVE). Może nie wali to jak rasowy monoblock ale efekt jest zadziwiający i przeczy wszystkiemu czego i mnie uczyli w szkole. Trochę żeśmy zboczyli z tematu ale z przyjemnością podyskutuję dalej. Pozdrawiam.
    Passat_EQ
    Level 22  
    Otóz moce faktycznie wzrosły. Ale wzrosły z ok 5 watów które bez problemów udawało sie osiągnąc w latach 90' z 12V przy miarowych stratach na koncówkach. Z czasem zaczęto wymyslać scalaki które mogły pracować ze sprawnoscią 30%, 40% ...
    az osiągnelizmy sprawność taką ze owe 16W jest mozliwe do słuchania. Ja nie mówie ze nie da sie wiecej "mocy" puscić na głosnik. Przy THD 50% czyli bełkocie z głosników moc moze i siegnie nawet 22W.Podkreslam moze.
    A jakbyś zbadał ile mocy daje sie z radia do zwykłego słuchania to okazało by sie ze 2x10W spokojnie do słuchania starczy, tzn. Wiesz co prezenterka RMF mówi.
    Tak sie skłąda ze poznałem jednego człowieka piszącego od czasu do czasu do Auto Hi-Fi & tuning. Rzeczywiscie jest to człowiek znający sie chyba najlepiej w Polsce na CA. Zeby ktos mnie nie posądził ze przesadzam to powiedzmy ze jest jednym z najlepszych. On wie co pisze i pisze prawde.
    Ja tylko stwierdzam ze kilkakroć AHF&T sie pomylilo i wem poprostu o tym bo jak piszą ze głosnik ma 3"cewke a ja ją trzymam w ręku i ma 2.5" to albo ja jestem slepy albo ktoś tu pierniczy głupoty i zapisuje na kolorowych stroniczkach.
    Przykład: ot choć by w/w cewka w głosniku jak sie nie myle Boschmana alx12. Poszukaj sobie w numerach jak masz wszystkie.
    Albo tez z budżetówki i strone wczeniej. Wzmacniacz boschmanna 3300W. Napisali ze ma na jednym kanale w 4ohm tyle W na dwóch w 4ohm tyle a w 2 ohm ma tyle. Tylko nie wiedzą ze ten wzmak jest jedno kanałowy. Jeden kanał rozdzielony na płytce na wyjscia do 2 głosników. Podłączenie 2 głosników 4ohm daje to samo co podłoczenie jednego do któregokolwiek wyjscia o oporze 2ohm. A dziwnym trafem moce im wyszły inne...Mimo ze przy tym samym oporze...
    Bejz
    Level 21  
    No z tym bełkotem z głośników to może trochę przesada ale fakt hi-end to nie jest. Przynajmniej wiem że wiesz o czym piszesz, a nie tylko chcesz się kłócić. Temat mocy wyczerpany.
    Ale Hertze ESK są PAPIEROWE! To są moje głośniki a ja słucham tylko papierowych jakem Bejz. Howgh.
    Passat_EQ
    Level 22  
    Tak ogólnie to ESKi jak na moje oko sa troche za ciezkie. Nie wiesz jakie mms mają? Napewno brakuje im pare gramów do Gorlichów :)
    Bejz
    Level 21  
    No teraz to już trochę przesadziłeś. Porównywać Gorlich-y i Hertz-e ESK? To tak jakby zrobić test porównawczy Maybacha i Fiata Siena. Gorlich to inna bajka. Słuchałem ich w kolumnach domowych model Anna Maria Jopek i odleciałem. Tu możemy mówić o odsłuchu liniowym, a każde podbicie jakiejkolwiek częstotliwości powinno być karane obcięciem uszu :D . ESK to głośniki zadziwiająco dobre jak na klasę cenową którą reprezentują i umówmy się, ludzie którzy są skłonni wydać ok 500pln na system odseparowany oczekują od niego dobrej dynamiki, dobrego basu i dobrej górki i raczej nie będą słuchać liniowo. Jak już napisałem dla mnie wysokie tony są za ostre dlatego między innymi zdecydowałem się na system trójdrożny posiadający bardziej zaawansowaną zwrotnicę dającą możliwość regulacji poziomu wysokich i średnich tonów. Nie głoszę tezy, że są to najlepsze na świecie głośniki ale podejrzewam, że sam wiesz ile chłamu z dobrą nazwą można kupić za podobne pieniądze i które nigdy tak nie zagrają. Pojęcie mocy i pasma przenoszenia ostatnio bardzo się zdewaluowały stając się sloganami reklamowymi. Ja czasami mam dość klientów godzinami porównujących pasma przenoszenia głośników 10cm i szukających takich o paśmie od 20hz do 22khz bo takie są najlepsze :cry: . Dlatego cieszę się, że w zalewie tandety czasami pojawiają się produkty dobre , na kieszeń przeciętnego zjadacza chleba i wywołujące uśmiech na twarzy w myśl starego socjalistycznego hasła: Uśmiech klienta najlepszą zapłatą za wykonaną usługę :sm15:
    Passat_EQ
    Level 22  
    Zgadzam sie z tym co piszesz ale mi chodziło ze ESKi mogły by mieć lżejszą membranke. Szczególnie kopułka przeciwpyłowa jest za ciezka. A przy głosnikach 16cm nawet 1/4grama robi róznice.
    Bejz
    Level 21  
    Wiele rzeczy mogłoby być lepszych, lżejszych, lepiej wykonanych ale wtedy byłyby droższe i koło się zamyka. Zawsze będzie jakieś ale. Nie ma nic gorszego niż raz posłuchać muzyki na dobrym sprzęcie.Zawsze już będziesz porównywał do tego brzmienia i wiesz, że z góry jest to skazane na klęskę. A już najbardziej boli to, że ludzie których stać na dobre brzmienie tak naprawdę bardzo często (są wyjątki) tego nie doceniają i pierwsze co robią po montażu to pakują do odtwarzacza najnowszą składankę Viva Dance oczywiście w najlepszym formacie mp3 :cry: .
    uplaudek
    Level 10  
    Witam posiadam DSK 165 niestety i wysoko tonowe grają tak że uszy więdną... jakie polecacie wysoko tonowe głośniki aby uratować ten zestaw ?
    adam_1991r
    Level 27  
    Jak ma być tanio to harman kardon z mini/bmw.