Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda zenera, jak podlączyć

24 Kwi 2013 10:44 4362 14
  • Poziom 8  
    Witam, Jestem w trakcie lutowania plytki i mam mały problem gdyż nie wiem w którą stronę podłączyć diodę zenera.
    Dioda zenera według autora poniższego rysunku płytki ma być zamontowana w miejsce kondensatorów C11 C12 C13 i C14 (oznaczenie kondensatorów widnieje tam przez pomyłkę).
    Proszę o pomoc w którą stronę zamontować diodę.

• IGE-XAO
  • Poziom 13  
    Z rysunku wynika, że brązowa ścieżka jest masą układu i jest to minus zasilania. Diody Zenera zawsze anodą podłącza się do minusa a katodą do plusa. Katody diod podłączasz do układu scalonego IC1 a anody do masy.
  • IGE-XAO
  • Poziom 43  
    Bardziej przydatny byłby tu schemat ideowy układu a nie montażowy płytki drukowanej.
  • Poziom 8  
    No niestety schematu takiego nie ma.
    Jest tez tam napięcie -v oznaczone kolorem niebeiskim... Czyli dla pewności kreseczką do układu IC1 ?

Powiedzcie mi co ta dioda ma tutaj zrobić bo nie bardzo rozumiem. Wiem ze dioda zenera (w tym wypadku 5v) ma za zadanie nie przepuszczać prądu powyżej tej wartości. Czyli ona ma chronić ten scalak ?
    A co by się stało gdybym taką diodę podłączył odwrotnie?
  • Poziom 13  
    Z tego co widzę, to potencjometr jest włączony pomiędzy minus i plus. Środek potencjometru, czyli ślizgacz włączony jest do diody Zenera. Prawdopodobnie ustawiasz potencjometrem próg zadziałania diody Zenera, lub blisko progu zadziałania. Tak, kreseczką (katoda) podłącz do układu scalonego. R1, R2, R3, R4 ograniczają prąd diod aby się nie uszkodziły. Kolega goldi74 ma rację sugerując pokazanie schematu ideowego. Jaki masz napis na układzie scalonym IC1 oraz na IC2?
  • Poziom 8  
    IC1 dostalem w tzw. kitsie do lutwoania - jest to chyba zaprogramowany chip żadnych oznaczeń. IC2 to TL084.
    Główną płytkę łączy się z jeszcze jedną:

Wszytko udało mi się uruchomić. Działa. Ale trzeba jeszcze wykalibrować za pomocą tych 4ech trymerow na mniejszej plytce - i tak:
    W miejscu gdzie są łączenia E, F, G i H powinno być napięcie 5v ktore ustawiam trymerami. U mnie napiecie pokazuje od 3,3v (skrajne lewe polozenie trymera) do 4,3v (skrajnie prawe...). Wedlug manuala w srodkowym polozeniu powinno byc w okolicy 5,5volta. Niestety u mnie tak nie jest. Zacząlem sie zastanawiac czy to nie przez tą diodę, więc na próbe wylutowałem jedną której "sciezka" prowadzi do łączenia E. Okazało się ze teraz jest ok i mogę wyregulować trymerem na 5v.

Więc nurtuje mnie pytanie czy moze dioda powinna byc wlutowana odwrotnie tzn. cienka kreseczką do masy a nie do IC1 ?

Czy zamontowanie odwrotnie diody moze cos uszkodzic lub spalic ?
  • Poziom 13  
    Diodę Zenera podłącza się zawsze anodą do minusa a katodą do plusa (katoda oznaczona jest najczęściej paskiem na obudowie). Poczytaj na ten temat w sieci a zrozumiesz na czym jej praca polega. Nie podłączaj odwrotnie, gdyż możesz przekroczyć zaprojektowane napięcie i uszkodzisz układ. Dioda nie pozwala na na taką sytuację. Zasilanie układu jest 5v i w obwodzie zasilania jest rezystor R1. Zapewne o bardzo małej rezystancji jako bezpiecznik. Z tego wynika, że diody muszą być na niższe napięcie niż 5V. W szeregu występuje dioda 5,1V. Na jakie napięcie masz te diody?
  • Poziom 17  
    _irek_ napisał:
    Nie podłączaj odwrotnie, gdyż możesz przekroczyć zaprojektowane napięcie i uszkodzisz układ. Dioda nie pozwala na na taką sytuację.

Przecie jak podlaczy zenerke odwrotnie to bedzie mial napiecie polaryzacji czyli pewnie ok 0,8V...
  • Poziom 23  
    wojekkk napisał:
    Przecie jak podlaczy zenerke odwrotnie to bedzie mial napiecie polaryzacji czyli pewnie ok 0,8V...
    I "poleci" rezystor ograniczający (ustalający prąd Zenera), lub rezystor wraz z diodą. Chyba, że wcześniej zadziała zabezpieczenie.
  • Poziom 43  
    Zygmunt_mt napisał:
    wojekkk napisał:
    I "poleci" rezystor ograniczający (ustalający prąd Zenera), lub rezystor wraz z diodą. Chyba, że wcześniej zadziała zabezpieczenie.
    Pod warunkiem, iż jest to zwykła dioda Zenera, a niewysokostabilna - skompensowana termicznie - w której to diodzie w szereg ze zwykłą diodą Zenera jest włączona zwykła dioda krzemowa i w taki sposób aby przewodziła ona razem z diodą Zenera (zwykłą i zaporowo), ponieważ w takim przypadku włączenia odwrotnej polaryzacji nie będzie żadnego efektu.
    Innymi słowy, będzie tak samo jakby włączyć zwykłą diodę w kierunku zaporowym.
  • Poziom 23  
    Quarz napisał:
    Pod warunkiem, iż jest to zwykła dioda Zenera, a niewysokostabilna - skompensowana termicznie
    Oczywiście. Nie szedłem tak daleko, by nie zbaczać z tematu głównego. Choć i tak zboczyłem...... pewnie za bardzo.
  • Poziom 43  
    Zygmunt_mt napisał:
    Quarz napisał:
    Pod warunkiem, iż jest to zwykła dioda Zenera, a niewysokostabilna - skompensowana termicznie
    Oczywiście. Nie szedłem tak daleko, by nie zbaczać z tematu głównego. Choć i tak zboczyłem...... pewnie za bardzo.
    Jednak dla pełności zagadnienia nie należy zapominać i o takim typie diody Zenera, a co niewtajemniczonych adeptów elektroniki wiedzie - przy sprawdzaniu takiej diody Zenera tylko w kierunku przewodzenia - na manowce, a egzemplarz (niesłusznie) ląduje w pojemniku na złom, lub w "Izbie Eksponatów".
    Jeśli to ostatnie, to jeszcze jest szansa na rehabilitację owej (często cennej) zenerki... :!: :lol: :black:
  • Poziom 8  
    dioda to C5V1PH
    ps. ja wymontowałem te diody i teraz napięcie jest ok, niech tak zostanie.
    dziękuje wszystkim za odpowiedzi
  • Poziom 23  
    Quarz napisał:
    Jednak dla pełności zagadnienia nie należy zapominać i o takim typie diody Zenera, a co niewtajemniczonych adeptów elektroniki wiedzie - przy sprawdzaniu
    Jak najbardziej cenna uwaga, a jak piszesz, "dla wtajemniczonych" przypomnienie. W latach 90-tych kupiłem trochę takich diod różnego typu, od "turystów" z d.ZSRR. Wówczas miałem wątpliwości "co to za licho". Ale nieco później dokupiłem(również od nich) rosyjski katalog. I sprawa stała się jasna. Nawet znajomość wpajanego przez lata, языка się przydała. Zresztą ona, przydaje się do dziś. I to coraz bardziej.
  • Poziom 43  
    QMK napisał:
    [d]Dioda to C5V1PH
    ps. ja wymontowałem te diody i teraz napięcie jest ok, niech tak zostanie.
    dziękuje wszystkim za odpowiedzi
    Takie oznaczenie wskazuje na zwykłą - bez kompensacji termicznej - diodę Zenera.