Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dioda zenera

hacker 25 Cze 2003 14:29 2113 3
  • #1 25 Cze 2003 14:29
    hacker
    Poziom 26  

może to sie wyda głupie ale mam problem z diodami zenera. Nie wiem jak je włączyć w układ zasilacza. Czy szeregowo np. na biegun +, czy równolegle łącząc dwa bieguny. Jeżeli ktoś może to niech pomoże :(

0 3
  • #2 25 Cze 2003 15:58
    gmp
    Poziom 19  

hacker napisał:
    może to sie wyda głupie ale mam problem z diodami zenera. Nie wiem jak je włączyć w układ zasilacza. Czy szeregowo np. na biegun +, czy równolegle łącząc dwa bieguny. Jeżeli ktoś może to niech pomoże :(

Przaz rezystor do zasialnia, ale zasialcz na samej diodzie zenera jest kipski i nie polecam. Jka potrzbujesz miec okreslone napiecie to skorzystaj z ukladow 78XX.

0
  • #3 25 Cze 2003 16:16
    PCMAN
    Poziom 16  

Sama dioda Zenera faktycznie nie zapeni Ci odpowiedniej stabilizacji. Taki stabilizator był dobry kiedyś, kiedy były kłopoty z diodami, a o tranzystorach to już nie było mowy. Obecnie lepiej zrobić najprostszy stabilizator z tranzystorem jako elementem regulacyjnym, lub dodatkowo ze wzmacniaczem błedu. A jeśli chcesz mieć mniej zabawy, a układ nie wymaga dużych wartości prądu to można w technice scalonej, czyli jak napisał gmp na układach 78xx dla napięć dodatnich lub 79xx dla napięć ujemnych, lub na układach ua78, uA79, LA5xx lub stabilizatory impulsowe (duża sprawność): MAX638, MAX633, MAX637. Oczywiście impulsowe stosuje się w obwodach o raczej nie zmiennych parametrach ze względu na duży czas reakcji.

0
  • #4 25 Cze 2003 17:02
    hacker
    Poziom 26  

dzieki za porady...w sumie to chodziło mi o same diody zenera bo na temat stabilizatorów to wiem dość dużo ;-)))

0