Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Delta 6 Skoda - Radio Skoda RHAPSODY podłączenie

rafalu20 01 Kwi 2016 15:50 6798 10
  • #1 01 Kwi 2016 15:50
    rafalu20
    Poziom 10  

Witam wszystkich.
    Na początek dodam, że jestem totalnym laikiem w dziedzinie sprzętu audio.
    Mam problem z radiem samochodowym, a mianowicie radio to nie reaguje na kluczyk tj. nie włącza się po przekręceniu kluczyka i nie wyłącza po jego wyjęciu. Ponadto radio samoczynnie wyłącza się po ok. godzinie.
    Proszę o pomoc we właściwym podłączeniu radia.

Mam Skodę Superb I z 2003r. Radio właśnie takie:
    zamontowane jest z innego samochodu (rok prod. radia 2005r.). Radio to montował poprzedni właściciel i nie wiem jakie radio wcześniej było. Nowe radio podłączone było trochę prowizorycznie tj. podłączone były jedynie głośniki i zasilanie tak, że przyciskiem na radiu trzeba je włączać i wyłączać. Nie działało podświetlenie radia.
    W związku z powyższym z klimatronika do kostki radia podłączyłem CAN+ i CAN-. Chyba dobrze to zrobiłem, ponieważ po podłączeniu can`ów tym wraz z podświetleniem deski rozdzielczej podświetla się również radio oraz na zegarach deski rozdzielczej wyświetlają się komunikaty z radia lecz radio nadal nie reaguje na kluczyk w stacyjce (nie wiem czy teraz również wyłącza się po godzinie czy nie bo nie sprawdzałem). Bardzo zależy mi na tym aby radio wyłączało się po wyjęciu kluczyka a i jeszcze dodam, że centralny zamek jakoś połączony jest z radiem, ponieważ podczas jazdy automatycznie zamykają się i otwierają się dopiero po wyłączeniu radia pomimo tego, że kluczyk już jest wyjęty ze stacyjki.
    Tak wygląda opis styków na radiu:

A tak mam wszystko podłączone:

Ponadto niech ktoś mi wytłumaczy (na ostatnim zdjęciu):
    1. co to są za dwa żółte kable dochodzące do zielonej wtyczki gniazda PHONE
    2. oraz do czego służy żółte gniazdo (chyba antenowe) oraz przy nim kabel z wtyczką (antena podłączona jest niebieską wtyczką).
    3. Czy powyższe kable mają być podłączone?
    Z góry dzięki.

0 10
  • Pomocny post
    #2 03 Kwi 2016 12:25
    ciesla
    Poziom 24  

rafalu20 napisał:
    Mam problem z radiem samochodowym, a mianowicie radio to nie reaguje na kluczyk tj. nie włącza się po przekręceniu kluczyka i nie wyłącza po jego wyjęciu. Ponadto radio samoczynnie wyłącza się po ok. godzinie.

Witam. Czyli radio się uruchamia po naciśnięciu gałki? Sprawdzałeś bezpiecznik 10A?

0
  • #3 04 Kwi 2016 10:50
    rafalu20
    Poziom 10  

Dokładnie tak. Radio włącza się i wyłącza jedynie gałką. Bezpiecznik w radiu cały. Co ciekawe - nie wiem czy tak powinno być, po wyjeciu tego bezpiecznika radio działa tylko, że nie ma głosu i nie reaguje na przyciski.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Kwi 2016 15:01
    djlj24
    Spec od car audio

Może to kwestia adaptacji poprzez interfejs diagnostyczny. Skoro nie było podłączone to pewnie także pozostało na ustawieniach do poprzedniego pojazdu.

0
  • #5 04 Kwi 2016 21:36
    rafalu20
    Poziom 10  

Być może. Kod adaptacji aktualnie jest 00401. Kombinowałem torchę z tymi kodami ale tak zupeełnie w ciemno i nic nie pomogło.

0
  • #6 17 Gru 2016 17:48
    Adriano1983
    Poziom 11  

Witaj,

nie wiem czy rozwiązałeś już ten problem, ale według mnie przewody CAN z kostki radia powinieneś spiąć wg schematu:
    RADIO LICZNIK (zielona wtyka)
    9 Can+ 8 Can-L
    10 Can- 9 Can-H

Po tym zabiegu wszystko zagra jak należy. Spięcie komunikacji Can z climatronikiem nic Ci nie da. Żółte kable są od telefonu, zaizoluj je i już.

0
  • #7 17 Gru 2016 21:37
    rafalu20
    Poziom 10  

Witam
    Problem nadal nie rozwiązany. Jeżeli chodzi o linię CAN to nie jest istotne czy wpięte przy zegarach czy klimatroniku. To nadal ta sama linia CAN. Po podpięciu linii CAN radio nie wyłącza się samo po godzinie i bez problemów łączy się z interfejsem diagnostycznym. Niestety nadal nie udało mi się tak zrobić aby włączało się po uruchomieniu zapłonu i wyłączało po wyjęciu kluczyka.
    Jakiś czas temu byłem w serwisie Skody bo autko było naprawiane po małej stłuczce. Po wyjęciu akumulatora zawsze radio się rozkodowało (za każdym razem trzeba było wpisywać kod) i chyba je zaprogramowali bo teraz nawet po wyjęciu akumulatora kodu nie trzeba wpisywać. Wnioskuję po tym, że radio podłączone jest dobrze.
    Niestety nic więcej nie chcieli z tym radem zrobić chyba, że odpłatnie, ale trochę za drogo by to kosztowało. Zasugerowali, że być może nie da się tak zrobić jak ja chcę ale jak to w serwisie jednoznacznie nie odpowiedzieli. Myśleli, że zarobią.
    Czekam na dalsze sugestie.

0
  • #8 22 Gru 2016 21:33
    Adriano1983
    Poziom 11  

Faktycznie prześledziłem schemat i masz rację. Co do kodu radia, to sprawa wygląda tak, że normalnie kod "pamiętają" zegary, w Passacie mam tak, że po odłączeniu akumulatora i włączeniu radia z przycisku woła kod, ale jeśli wyłączę je i uruchomię je po zapłonie to kod odczytywany jest z zegarów. Wydaje mi się, że musiałbyś zdjąć osłonę w kolumnie kierownicy i miernikiem szukać kabla na którym pojawia się +12V po przekręceniu kluczyka i ten kabel wpiąć tak jak opisałeś na samym początku.

0
  • #9 22 Gru 2016 21:43
    rafalu20
    Poziom 10  

Cały problem w tym, że +12V ze stacyjki jest podpięte, a radio na to nie reaguje.

0
  • #11 08 Sty 2017 17:32
    konrad.p73
    Poziom 9  

Witam.
    Nie wiem czy rozwiązałeś problem, ale coś zasugeruję.
    CAN w samochodach grupy VW ma różna wersje, zasadniczo im nowszy tym wyższa wersja. Gdzieś spotkałem emulator CAN wersji 1.6 do 2.0 - albo odwrotnie nie pamiętam.
    Poszukaj szczegółów wersji CAN auta i radia, może to da Ci odpowiedź, albo przynajmniej podpowiedź...
    Spróbuj też podłączyć radio bez CAN..

0