Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Delta 6 Skoda - Radio Skoda RHAPSODY podłączenie

rafalu20 01 Apr 2016 15:50 10998 10
 • #1
  rafalu20
  Level 10  
  Witam wszystkich.
  Na początek dodam, że jestem totalnym laikiem w dziedzinie sprzętu audio.
  Mam problem z radiem samochodowym, a mianowicie radio to nie reaguje na kluczyk tj. nie włącza się po przekręceniu kluczyka i nie wyłącza po jego wyjęciu. Ponadto radio samoczynnie wyłącza się po ok. godzinie.
  Proszę o pomoc we właściwym podłączeniu radia.

  Mam Skodę Superb I z 2003r. Radio właśnie takie:
  Delta 6 Skoda - Radio Skoda RHAPSODY podłączenie
  zamontowane jest z innego samochodu (rok prod. radia 2005r.). Radio to montował poprzedni właściciel i nie wiem jakie radio wcześniej było. Nowe radio podłączone było trochę prowizorycznie tj. podłączone były jedynie głośniki i zasilanie tak, że przyciskiem na radiu trzeba je włączać i wyłączać. Nie działało podświetlenie radia.
  W związku z powyższym z klimatronika do kostki radia podłączyłem CAN+ i CAN-. Chyba dobrze to zrobiłem, ponieważ po podłączeniu can`ów tym wraz z podświetleniem deski rozdzielczej podświetla się również radio oraz na zegarach deski rozdzielczej wyświetlają się komunikaty z radia lecz radio nadal nie reaguje na kluczyk w stacyjce (nie wiem czy teraz również wyłącza się po godzinie czy nie bo nie sprawdzałem). Bardzo zależy mi na tym aby radio wyłączało się po wyjęciu kluczyka a i jeszcze dodam, że centralny zamek jakoś połączony jest z radiem, ponieważ podczas jazdy automatycznie zamykają się i otwierają się dopiero po wyłączeniu radia pomimo tego, że kluczyk już jest wyjęty ze stacyjki.
  Tak wygląda opis styków na radiu:
  Delta 6 Skoda - Radio Skoda RHAPSODY podłączenie  A tak mam wszystko podłączone:
  Delta 6 Skoda - Radio Skoda RHAPSODY podłączenie
  Delta 6 Skoda - Radio Skoda RHAPSODY podłączenie
  Delta 6 Skoda - Radio Skoda RHAPSODY podłączenie

  Ponadto niech ktoś mi wytłumaczy (na ostatnim zdjęciu):
  1. co to są za dwa żółte kable dochodzące do zielonej wtyczki gniazda PHONE
  2. oraz do czego służy żółte gniazdo (chyba antenowe) oraz przy nim kabel z wtyczką (antena podłączona jest niebieską wtyczką).
  3. Czy powyższe kable mają być podłączone?
  Z góry dzięki.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  ciesla
  Level 24  
  rafalu20 wrote:
  Mam problem z radiem samochodowym, a mianowicie radio to nie reaguje na kluczyk tj. nie włącza się po przekręceniu kluczyka i nie wyłącza po jego wyjęciu. Ponadto radio samoczynnie wyłącza się po ok. godzinie.


  Witam. Czyli radio się uruchamia po naciśnięciu gałki? Sprawdzałeś bezpiecznik 10A?
 • #3
  rafalu20
  Level 10  
  Dokładnie tak. Radio włącza się i wyłącza jedynie gałką. Bezpiecznik w radiu cały. Co ciekawe - nie wiem czy tak powinno być, po wyjeciu tego bezpiecznika radio działa tylko, że nie ma głosu i nie reaguje na przyciski.
 • Helpful post
  #4
  djlj24
  Car audio specialist
  Może to kwestia adaptacji poprzez interfejs diagnostyczny. Skoro nie było podłączone to pewnie także pozostało na ustawieniach do poprzedniego pojazdu.
 • #5
  rafalu20
  Level 10  
  Być może. Kod adaptacji aktualnie jest 00401. Kombinowałem torchę z tymi kodami ale tak zupeełnie w ciemno i nic nie pomogło.
 • #6
  Adriano1983
  Level 11  
  Witaj,

  nie wiem czy rozwiązałeś już ten problem, ale według mnie przewody CAN z kostki radia powinieneś spiąć wg schematu:
  RADIO LICZNIK (zielona wtyka)
  9 Can+ 8 Can-L
  10 Can- 9 Can-H

  Po tym zabiegu wszystko zagra jak należy. Spięcie komunikacji Can z climatronikiem nic Ci nie da. Żółte kable są od telefonu, zaizoluj je i już.
 • #7
  rafalu20
  Level 10  
  Witam
  Problem nadal nie rozwiązany. Jeżeli chodzi o linię CAN to nie jest istotne czy wpięte przy zegarach czy klimatroniku. To nadal ta sama linia CAN. Po podpięciu linii CAN radio nie wyłącza się samo po godzinie i bez problemów łączy się z interfejsem diagnostycznym. Niestety nadal nie udało mi się tak zrobić aby włączało się po uruchomieniu zapłonu i wyłączało po wyjęciu kluczyka.
  Jakiś czas temu byłem w serwisie Skody bo autko było naprawiane po małej stłuczce. Po wyjęciu akumulatora zawsze radio się rozkodowało (za każdym razem trzeba było wpisywać kod) i chyba je zaprogramowali bo teraz nawet po wyjęciu akumulatora kodu nie trzeba wpisywać. Wnioskuję po tym, że radio podłączone jest dobrze.
  Niestety nic więcej nie chcieli z tym radem zrobić chyba, że odpłatnie, ale trochę za drogo by to kosztowało. Zasugerowali, że być może nie da się tak zrobić jak ja chcę ale jak to w serwisie jednoznacznie nie odpowiedzieli. Myśleli, że zarobią.
  Czekam na dalsze sugestie.
 • #8
  Adriano1983
  Level 11  
  Faktycznie prześledziłem schemat i masz rację. Co do kodu radia, to sprawa wygląda tak, że normalnie kod "pamiętają" zegary, w Passacie mam tak, że po odłączeniu akumulatora i włączeniu radia z przycisku woła kod, ale jeśli wyłączę je i uruchomię je po zapłonie to kod odczytywany jest z zegarów. Wydaje mi się, że musiałbyś zdjąć osłonę w kolumnie kierownicy i miernikiem szukać kabla na którym pojawia się +12V po przekręceniu kluczyka i ten kabel wpiąć tak jak opisałeś na samym początku.
 • #9
  rafalu20
  Level 10  
  Cały problem w tym, że +12V ze stacyjki jest podpięte, a radio na to nie reaguje.
 • #11
  konrad.p73
  Level 13  
  Witam.
  Nie wiem czy rozwiązałeś problem, ale coś zasugeruję.
  CAN w samochodach grupy VW ma różna wersje, zasadniczo im nowszy tym wyższa wersja. Gdzieś spotkałem emulator CAN wersji 1.6 do 2.0 - albo odwrotnie nie pamiętam.
  Poszukaj szczegółów wersji CAN auta i radia, może to da Ci odpowiedź, albo przynajmniej podpowiedź...
  Spróbuj też podłączyć radio bez CAN..