Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FUNAI V3EEMK6. Zrywa obraz u góry. Nie na każdej taśmie tak jest.

25 Feb 2005 22:35 1241 6
 • Level 10  
  Usterka jest dziwna. Nie na każdej taśmie to jest. A wygląda tak, że na obrazie u góry zrywa obraz jakby jakieś elko było już pustawe i zakłuca od góry. Tor przesuwu taśmy sprawdziłem. st dobry. Napięcia też wyglądają na dobre bo jakby było jakieś złe to na wszystkich by tak było a to jest na niektórych. W zasadzie mam jedną kasetę od klienta na której tak to się zachowuje ale sprawdzałem na innym video i gra normalnie.
 • Level 37  
  Najpierw pomyślałem, że to wina TV. Ale z tego co piszesz, to nie. Jedyne co dalej przychodzi mi na myśl to punkt przełączania- podkówka między mech. a pierwotną str. przetwornicy.
 • Level 10  
  wiem że chodzi o mechanizm a dokładniej o tor przesuwu taśmy
  taśma nie jest optymalnie naprężona. wymieniłem rolkę i hamulec. efekt taki że dociskając ręcznie hamulec ma się większą możliwość manewru i obraz się stabilizuje i jest ok.
  jednak jak tylko puszczę zniekształcenie w górnej części obrazu powraca. naciągnołem sprężynę i obraz jest dobry jednak tylko po ponad polowie taśmy. w pierwszej polowie kasety obraz znów szfankuje. docisnołem rolkę dociskową bardziej i wtedy sie porawia. już jestem głupi z tego wszystkiego.
 • Level 10  
  Udało się dojść do tego żeby cała kaseta szła dobrze. Jednak gdy wsadziłem inną kasetę obraz u góry znów niekształcony. Coś leży w tym mechaniżmie bo za rolką dociskową jest jeszcze taka ośka która powinna taśmę w górę odchylić dla stabilniejszej pracy. A ona ani się nie ruszy. Tak jakby w ogóle jej nie było. Dziwne jak uruchomiłem mechanizm poza magnetowidem zasilając mechanizm sztucznym napięciem mechanizm wykonał tryb PLAY do końca i ta cała ośka się dźwigła. Więc wniosek jest taki że napięcie sterujące silnikiem nie dokońca się kręci jakby za szybko zostawał wyłączony i główne koło zębate nie dochodzi do momentu kiedy dźwiga ośkę. Tryb pracy jakby był uszkodzony to magnetowid wogóle by mylił funkcje. POMOCY
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Wykonaj dokładnie taką samą próbę napędzając mechanizm ręcznie. Zwróć uwagę, czy rolki wyciągające taśmę z kasety (LEADER`y) mocno parkują w gniazdach( po załadowaniu taśmy na dysk). Ośka stabilizująca taśmę (o której wspominasz) ma po drugiej stronie ramienia wkręt regulacyjny który współdziała z główną (metalową) dźwignią. Może znajduje się na niewłaściwej wysokości.
  Warto pamiętać, że największym obciążeniem dla silnika ładowania jest moment kiedy rolka dociskowa zbliża się do osi CAPSTAN`a a LEADER`y osiągają końcowe położenia. Jeżeli podajesz napięcie z zewnątrz wyższe od napięcia pracy to silnik ma większy moment obrotowy i łatwiej pokonuje opory mechaniczne rozrządu, stąd proces ładowania jest pewniejszy. Nie wykluczone również, że główne koło krzywkowe może być uszkodzone ale o tym można się przekonać demontując zespół silnika ładowania i rolki dociskowej.
  Warto również przy okazji zaglądnąć do przełącznika funkcyjnego.
 • Level 10  
  Wkręt regulacyjny po drugiej stronie ramienia ma znaczenie tylko w przypadku gdy owa dźwignia się ruszy. A ona stoi cały czas w miejscu. Ona pełni bodajrze funkcję ogranicznika. Gdy puściłem PLAY i sztucznie sobie tę dźwignię przesunołem w miejsce gdzie się powinno znajdować(obracają i tym samym koło krzywkowe które dochodzi do końca swojego obrotu) efekt usterki nie zniknął. Jedynie co to jak lekko napinacz taśmy bardziej przechylę w lewo zakłócenie znika.
 • Level 10  
  I w końcu. Otóż moja ingerencja w mechanizm powinna się zakończyć po wymianie rolki i hamulca dosyć zużytego. Po sprawdzeniu regulacji rolek dociskowych i głowicy synchro. Otóż okazało się jednak że magnetowid z takim znieksztalceniem będzie odtwarzał taśmę tego zmienić się nie da. Sprawdziłem kasetę na innym 2-głowicowym magnetowidzie i obraz jest zrywany dokładnie tak samo. Kaseta była odtwarzana prawidłowo jedynie na 4-głowicowym sprzecie.