Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers - Swieczka gasnie przy pobieraniu wody uzytkowej

02 Maj 2013 09:50 3078 10
  • Poziom 8  
    Dzien dobry,

mam nastepujacy problem. W mieszkaniu ktore wynajmuje od miesiaca znajduje sie dwufunkcyjny piec gazowy Junkers, niestety nie wiem jaki to model. Charakteryzuje sie tym ze pali sie w nim mala swieczka od ktorej zapala sie duzy palnik. I wlasnie ta swieczka stwarza problemy. Otoz zdaza sie ze gasnie ona podczas pobierania cieplej wody uzytkowej - przy pracy duzego palnika. Zauwalem ze ma to miejsce kiedy przeplyw wody maleje az dochodzi do stanu gdy praca duzego palnika staje sie nieregularna, zaczyna on halasowac, tak jakby co krotka chwile nastepowaly wybuchy. Wstrzasy widac takze na podskakujacym wskazniku cisnienia wody w instalacji grzewczej na piecu. To wszystko dzieje sie bardzo szybko po czym gasnie zarowno duzy palnik jak i swieczka - tym samym piec sie wylacza i wymaga ponownego recznego zapalenia swieczki. Piec wg slow wlasciciela mieszkania mial regularnie robione przeglady, a wezwany specjalnie na nasza prosbe instalator orzekl bez zdejmowania obudowy ze piec nalezy wymienic (niestety tylko moja zona byla przy tym obecna). Dodam jeszcze ze sterowane termostatem ogrzewanie dziala bez zarzutu, piec nigdy nie zgasl ogrzewajac mieszkanie.

Prosze zatem o pomoc i rade. Moze do wymiany jest tylko jakas okreslona czesc a nie caly piec. Wlasciciel pieca nie wymieni a my nie chcemy sie ponownie przeprowadzac.

Przepraszam za niestosowanie polskich znakow ale nie mam takiej mozliwosci piszac z pracy.

Marcin
  • Poziom 36  
    Witam! Powodów Twojego problemu może być wiele, np. Przegrzanie się z powodu zakamienienia nagrzewnicy, zepsucie zaworu gazowego, zła regulacja ciśnienia palnika, ja raczej obstawiam przegrzanie bo skoro stuka, trzeszczy i do tego skacze Ciśnienie w układzie to bezpiecznik krańcowy gdy wyczuje (nie wiem jak w junkersie) ale zazwyczaj 95 stopni C w okolicach nagrzewnicy, wyłącza on elektromagnes by kocioł się nie przegrzał. Tak czy inaczej trzeba wezwać serwis by to zbadał.
  • Poziom 29  
    Wszystkie przyczyny wymienione przez Wojtka wymagają ingerencji prawdziwego serwisanta a nie Pana Jasia. Zastanowiłbym się najpierw nad celowością naprawy, napisz proszę, jaki to model. Może od spodu kotła wypatrzysz jakąś tabliczkę znamionową, albo po prostu zrób zdjęcie. Może rzeczywiście jest tak stary, że nie ma sensu dalej inwestować. Tak, czy inaczej, to zmartwienie właściciela. Zainwestować trzeba sporą kasę. Teraz robi się ciepło, więc masz czas na walkę. Ale tak koło września zacząłbym się rozglądać za nowym lokalem. Mieszkanie w zimnie nie jest miłe.
  • Poziom 8  
    Panowie,

ale ogrzewanie dziala. Napisalem ze problem pojawia sie jedynie w konkretnej sytuacji pobierania wody uzytkowej. Natomiast skok wskazowki jest spowodowany jak mniemam mechanicznymi drganiami calej konstrukcji pieca w momencie kiedy zwykle palenie gazu przechodzi w wybuchy.
    Postaram sie wypatrzyc tabliczke znamionowa wieczorem kiedy wroce do domu.

Dodam jeszcze - bo moze nie wynika to jasno z mojego opisu - ze jezeli utrzymuje sie duzy przeplyw cieplej wody (mocno odkrecony kurek) to to gasniecie sie nie zdarza a piec pracuje stabilnie.
  • Poziom 36  
    Bo rzadziej wyłącza go czujnik temp. Wody użytkowej, przepływ większy a więc wolniej nagrzewa co sprawia że rzadziej się wyłącza, buchanie to zła regulacja zaworu gazowego lub jego awaria, gaśnięcie świeczki to powód przegrzania, skoki na wskazówce to wahania ciśnień w układzie zalerzne od temperatury w obiegu. My wiemy w jakich sytuacjach następuje problem bo dobrze go opisałeś;)
  • Poziom 8  
    Racja. Bardzo mozliwe ze halas jaki wydobywa sie z pieca jest spowodowany bardzo wysoka, bliska wrzenia temperatura wody w wezownicy. To ma sens. Teraz juz przynajmniej wiem co sie dzieje. Dziekuje za wyjasnienie mi tego.
  • Poziom 8  
    Sprawdziłem model pieca, mianowicie jest to ZH20 KD23 z 98 roku.
  • Poziom 36  
    Żywotność kotłów gazowych oblicza się średnio na 10 lat. Twój już swoje wysłużył. Można go jeszcze naprawiać, ale czy warto? Jeśli winny będzie zespół gazowy to naprawa kosztuje parę stówek, gdybyś go wymienił, to kto zagwarantuje, czy nie rozsypie się za jakiś czas zespół wodny czy nagrzewnica? Szczerze mówiąc ja bym w to nie inwestował, ale to tylko moje zdanie.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Należy przesmarować iglicę: w armaturze gazowej, w armaturze gazowej a następnie wyregulować mikroprzełącznik. Kocioł wymaga doświadczenia, niejeden serwisant wyłożył się na Novathermie zwłaszcza na ZW20KD...Ustaw przepływ wody do końca w prawo do oporu i cofnij pokrętło ¼; obrotu. Kocioł z roku 1998, będzie miał 15lat, przed wymianą części trzeba pytać się o koszty i sens naprawy.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    ZW20KD - studnia bez dna.
    serwisszulborski.pl napisał:
    niejeden serwisant wyłożył się na Novathermie
    co skutkowało i skutkuje potem bardzo kosztownymi poprawkami.
  • Poziom 8  
    Niebawem jakiś nowy serwisant obejrzy u nas piec. Ale z opinii powyżej wnioskuję że może być problem. Zobaczymy. Przynajmniej juz wiem o co może chodzić.