Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Baofeng UV-5R Samoróbka anteny

18 Maj 2013 23:12 16713 12
  • Poziom 13  
    Pokusiłem się na stworzenie mobilnej anteny do mojego Bao, bo oryginalna mi nie wystarczała. Pierwsze co chciałem teleskopową zakup odszedł na dalszy plan gdyby ewentualnie się nie udało . Dwie złączki samiec i samica SMA oryginalna antena baofeng.

Rozebrałem oryginalną antenę i mam na masie cewkę skręconą tak aby pomniejszała się w górę , w 1/3 części cewki przylutowany rezystor jako gorąca żyła. Pierwsze co przyszło mi na myśl to wyciąć resztę cewki od rezystora w górę i zamontować antenę teleskopową. Cały montaż moim zdaniem zakończył się sukcesem swr od 1.8-2.3 dla 147.000 MHz , odbiór w mieszkaniu zdecydowanie odczułem poprawę.

Co o tym myślicie?

Baofeng UV-5R Samoróbka anteny Baofeng UV-5R Samoróbka anteny
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    asdfasdf napisał:
    Cały montaż moim zdaniem zakończył się sukcesem swr od 1.8-2.3 dla 147.000 MHz

A czy nie prościej i lepiej jest zrobić antenę typu ¼GP na częstotliwość 147MHz. :?:

Będzie to promiennik o długości ¼λ ze wzoru :
    300 / f / 4 * k = długość promiennika w metrach.
    gdzie :
    300 - szybkość światła dla obliczeń
    f - częstotliwość w MHz
    4 - to ¼
    k - to współczynnik skrócenia (dla każdego typu anteny jest inny) dla ¼GP k=0,96

I tak mamy :
    300/147/4*0,96 =

Promiennik o długości ¼λ u podstawy ma impedancję bliską 50Ω i możemy go bezpośrednio podłączyć do gniazda radia.

W wersji stałej (bazowej) ¼GP wygląda tak :

Przelicz ją na 147MHz.

Pozdrawiam.
  • Moderator
    asdfasdf napisał:
    ...Rozebrałem oryginalną antenę i mam na masie cewkę skręconą tak aby pomniejszała się w górę , w 1/3 części cewki przylutowany rezystor jako gorąca żyła. Pierwsze co przyszło mi na myśl to wyciąć resztę cewki od rezystora w górę i zamontować antenę teleskopową. Cały montaż moim zdaniem zakończył się sukcesem swr od 1.8-2.3 dla 147.000 MHz , odbiór w mieszkaniu zdecydowanie odczułem poprawę.

Myślę, że pomysł nietrafiony. Baofeng UV-5R jest sprzętem dwupasmowym (2m + 70cm) więc wykonanie dobrej a przynajmniej działającej anteny nie jest wcale takie proste. Chyba, że interesuje Cię jakaś jedna konkretna częstotliwość. W takim wypadku Kolega SP5ANJ udzielił wyczerpującej odpowiedzi.
    Odnośnie "rezystora" który znalazłeś w antenie. Jesteś pewien, że to rezystor a nie dławik który pełni rolę cewki skracającej?

p.s. To. że wydłużyłeś antenę wcale nie oznacza, że poprawiłeś jej działanie. Oryginalna antena obsługiwała dwa pasma. Ty będziesz musiał dostrajać się długością anteny praktycznie do każdej częstotliwości....
  • Poziom 13  
    Dobrze napisałeś mam dwie długości zaznaczone aby działała osobno na 2m i 70cm. Strasznie nie praktyczne ze względu na dwa pasma w bao.
  • Moderator
    W załączniku masz kopię anteny NAGOYA 701. Łatwa do zrobienia i nawet nieźle działa. Wykonałem kilka takich anten i z żadną nie było kłopotów. Antena pracuje poprawnie na obu pasmach.
    Na zdjęciach widać co i jak zrobić. Jest też schemat i opis wykonania.

Materiały pochodzą z internetu a antenę opracował Andy G0FTD
    Załączniki:
  • Poziom 13  
    Rewelacja dzięki kolego c2h5oh tego szukałem.
  • Poziom 2  
    Witam, na wstepie zaznacze, ze jestem zielony jesli chodzi o temat elektroniki :) poszukuje anteny typu z021 do mojego boa, cos takiego

-> Baofeng UV-5R Samoróbka anteny

to oczywiscie jest atrapa (prawdopodobnie jest tez tak, ze orginalna nie wspolpracuje z boa ), a ja poszukuje w pelni sprawnej. Nie widze jej natomiast nigdzie w sprzedazy, w zadnym "demo" obiegu/zadnej uzywanej...

i tu moje pytanie - darady bylo by wykonac (komu mozna bylo by to ew. zlecic) wykonanie podobnej anteny dzialajacej z boa? tak samo dlugiej oraz o zblizonym wygladzie, w pelni funkcjonalnej...

jakby wygladalo to jesli chodzi o koszty?

Moderowany przez c2h5oh:

3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1725727.html

• Poziom 13  
    Witaj jeśli chodzi o baofeng uv5r pracuje on na pasmach 2 i 70 . Na którym ty chcesz pracować bo to osobne emitent oczywiście można ją zbudować jako antenę uniwersalna na oba pasma . Osobiście mam antenę kopie diamond x50 na oba pasma. Tej o której piszesz nie robił bym ze względu na kiepskie osiągi. Możesz wykonać zwykły dipol pół flaowy, skąd jesteś mogę ci taki odsprzedać albo jak jesteś w stanie sam sobie wykonasz.

Dodano po 2 [sekundy]:

Witaj jeśli chodzi o baofeng uv5r pracuje on na pasmach 2 i 70 . Na którym ty chcesz pracować bo to osobne emitent oczywiście można ją zbudować jako antenę uniwersalna na oba pasma . Osobiście mam antenę kopie diamond x50 na oba pasma. Tej o której piszesz nie robił bym ze względu na kiepskie osiągi. Możesz wykonać zwykły dipol pół falowy, skąd jesteś mogę ci taki odsprzedać albo jak jesteś w stanie sam sobie wykonasz.
  • Poziom 2  
    Poszukuje tej anteny do rozgrywek i rekonstrukcji :) Diamond stanowczo za wielki abym mogl ja miec przy sobie w czasie chodzenia po lesie :)

Teraz posiadam nagoye 775, szukam czegos dluzszego i gietkiego do noszenia na plecach...wlasnie cos w stylu tej z021, ale nawet nic podobnego w budowie nie moge znalesc
  • Poziom 13  
    No tak diamond nie poniesiesz :) , teleskopowe anteny tez odpadają bo będą połamane. Ja bym spróbował coś takiego antena z cb jakąś Siro albo midland 1.75 cm długości. Promiennik jest giętki i trudno go oszkodzic czy złamać. Z anteny usuwasz cewkę i łączysz na sztywno. Promiennik przycinasz do częstotliwości aby był dobry swr jak będziesz nadawać na 145.000 Mhz to antene przytnij na 2.07 m to pełna fala ale pewnie nie masz takiego promienniki to połowa czyli 1.035 m. A potem przewodem do baofeng Tylko złączki montujesz i ok.

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Zdajesz sobie sprawę, że zupełnie inaczej się zasila antenę pełnofalową inaczej 1/2 λ a jeszcze inaczej 1/4λ ? Chyba nie.
    Proponując przyłączanie anten które nie mają odpowiedniej impedancji narażasz Kolegę na straty które będą wynikiem uszkodzenia końcówki mocy w.cz nadajnika.

• Poziom 2  
    No bo tu w sumie chodzi o promiennik glownie tak? I Wtedy mozna polaczyc elementy odpowiednio. Sa gdzies promienniki o takiej plaskiej i gietkiej budowie jak powyzej? Czyli wtedy mozna by polaczyc pare plaskich i jedengietki grubszy + przypolaczeniach /"kolankach" plaskich cos w rodzaju "drutu samo prostujacego sie" / lub sprezyny

Z tego jak ogladam rozne anteny do cb / lub radia jak boa - wszystkie maja standardowe "baty" i nie ma plaskiego. Takze chcialbym otrzymac cos w rodzaju tej z zalacznika, ale widze ze to grubszy temat :) podkreslam ze jestem zielony z elektroniki co nie znaczy tez ze nie wiem co to google ;p - jak cos to doczytam :)

Dodano po 2 [minuty]:

choc tez w sumie jakbym mial montowac jedna antene z 4 to kosztowo by to sie wogole nie kalkulowalo...
  • Poziom 13  
    Z tego co próbowałem to oryginalny Promiennik z cb po przecięciu zdecydowanie lepiej pracuje niż zwykły drut. Także to ze wykonasz płaski element to ci w niczym nie pomoże a chodzi o to żeby był zasięg a nie wygląd :). Jeśli chcesz go zwija to Promiennik z cb da się zwinąć w kręgu jest na tyle elastyczny. pamiętam ze ktoś kiedyś robił Promiennik z pancerza na linkę hamulca do roweru jest sztywny i bardzo elastyczny Ale jak pracuje to nie powiem.