logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zbudować sygnalizator włączenia pompy głębinowej na niskie napięcie?

siwek62 20 Maj 2013 10:37 1308 5
REKLAMA
  • #1 12325934
    siwek62
    Poziom 11  
    Posty: 74
    Ocena: 1
    Witam, chciałbym prosić o pomoc w zbudowaniu, wydaje mi się prostego układu. Chodzi o zrobienie sygnalizatora włączenia pompy głębinowej do wody. Schemat zasilania pompy jest chyba najprostszy z możliwych. W układzie jest wyłącznik ciśnieniowy który włącza pompę. Pompa jest na napięcie 230V podłączona wtyczką do zwykłego gniazdka sieciowego. Włączanie - wyłączanie pompy jest realizowane w ten sposób, że w gniazdku jest napięcie lub nie. W tej chwili, ponieważ mam trudność we właściwym ustawieniu wyłącznika ciśnieniowego i zdarzyło mi się kilka razy, że pompa się nie wyłączyła i pracowała bardzo długo, zrobiłem sobie sygnalizację pracy pompy. Do gniazdka do którego podłączona jest pompa, podłączyłem zwykłą lampkę nocną i teraz gdy włącza się pompa, włącza się również żarówa w lampce. Chciałbym zastąpić żarówkę na 230V jakąś małą kontrolką, na niskie napięcie. Teoretycznie wiem jak to zrobić, trzeba by zastosować transformator. Proszę o pomoc jak to zrobić praktycznie, jak najprościej i jak najtaniej. A może dałoby się bez transformatora?
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 12325979
    Logan
    Poziom 30  
    Posty: 2198
    Pomógł: 126
    Ocena: 121
    Ładowarka od telefonu, LED i opornik...
  • REKLAMA
  • #4 12326006
    jacekko0
    Poziom 31  
    Posty: 1529
    Pomógł: 145
    Ocena: 245
    Jak najbardziej bez transformatora, dioda led lub neonówka praktycznie bez pobru prądu.
  • REKLAMA
  • #5 12326080
    siwek62
    Poziom 11  
    Posty: 74
    Ocena: 1
    Dziękuje za odpowiedzi ale niestety są zbyt ogólne jak na mój poziom. Odpowiedź "Ładowarka od telefonu, LED i opornik..." z całym szacunkiem, nie jest w stanie mi pomóc. Chciałbym to jednak zrobić nie z diodą ale z silniejszym źródłem światła, tak żeby to było widoczne z daleka (taka żarówka jak światło pozycyjne w samochodzie albo żarówka od latarki). Co do budowy to potrzebowałbym bardziej szczegółowej instrukcji co jak połączyć. Wiem, że prośby o takie gotowce "krok po kroku i za rączkę" nie są lubiane ale inaczej sobie nie poradzę.
  • #6 12326141
    jacekko0
    Poziom 31  
    Posty: 1529
    Pomógł: 145
    Ocena: 245
    Kontrolka na 230V/5W na żarówkę sygnalizacyjną na gwint E14 lub w oprawce.
REKLAMA