Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

moja MP3 SanDisk Sansa Clip+ (8 GB) i Rockbox

Armorek 24 May 2013 18:36 14394 2
    Armorek
    Level 9  
    Postanowiłem tu napisać temat bo jak szukałem coś na ten temat to tylko znajdowałem na zagranicznych forach. Może ktoś z Was akurat chce kupić sobie mp3 i się zastanawia, może to mu pomoże. Chociaż są tu podobne tematy ale chyba nie ma za wiele o Rockbox w połączeniu z tą MP3

A więc co to takiego: MP3 SanDisk Sansa Clip+ ?
    Ogólnie tu macie specyfikacje: http://www.sandisk.com/products/music-video-players/clip-plus-mp3-player/

Ja tylko powiem że moja wersja to małe lekkie czarne 8 GB do muzyki, dodatkowo niby można tam włożyć kartę microSD lub microSDHC o pojemności do 32 GB, więc w sumie można mieć 40 GB, ale nie mam karty nie sprawdzałem. Dodatkowo ma radio, mikrofon, klips, w zestawie kabelek, słuchawki i to coś co gra. Niby bateria ma wytrzymywać do 15 godzin pracy urządzenia ale nie wiem jak to było mierzone pewnie na włączonej MP3 bez odtwarzania i bez podświetlonego ekranu...
    Ale nie jest źle. Ogólnie jest całkiem spoko, jestem zadowolony bo był to zakup za 170zł w Saturnie, wcześniej w podobnej cenie kupiłem Sony Walkman NWZ-B172F i niestety nauczyłem się je permanentnie zawieszać (jak kogoś nie lubicie a ma taką to możecie sprawdzić czy zadziała: wyłączając MP3 kiedy wyświetla się POWER OFF należy włączyć HOLD i tyle od tej pory POWER OFF powinno się świecić na stałe, na to przynajmniej w moim przypadku nie pomagały żadne restarty ani nic)
    moja MP3 SanDisk Sansa Clip+ (8 GB) i Rockbox moja MP3 SanDisk Sansa Clip+ (8 GB) i Rockbox moja MP3 SanDisk Sansa Clip+ (8 GB) i Rockbox
    Jestem zadowolony a właściwie byłem, po pewnym czasie, zauważyłem pewne problemy a mianowicie MP3 lubiła się czasem zawiesić, później przeczytałem że w aktualizowanym oprogramowaniu naprawiono między innymi takie rzeczy. Był też inny śmieszny problem, po prostu miałem zajęte ~ 3/8 GB a nagle podczas grania którejś z kolei piosenki w jej trakcie MP3 nagle wyświetlała, że brakuje miejsca na odtworzenie pliku i żeby zwolnić min 200 MB, a potem wyłączała się. Uruchamiałem ją ponownie a ona kontynuowała odtwarzanie i nagle znowu to samo. Podłączenie do komputera i odłączenie nagle naprawiło błąd. Jednak pewnego razu MP3 zawiesiło mi się na dobre, podłączenie do komputera nie działało i .... tu pojawia się problem bo MP3 nie ma restartu... a przynajmniej tak się wydaje na 1 rzut oka, wystarczy przytrzymać przycisk Power. Normalnie podobne sprzęty mają osobne przyciski do takich celów. Tak samo z blokadą klawiszy, nigdzie o tym widocznej wzmianki aż do czasu kiedy przytrzymałem przycisk Menu.
    Nie aktualizowałem oprogramowania tylko postanowiłem skorzystać z gwarancji żeby nie ryzykować.
    Oddałem już działającą MP3 do Saturna, bo bateria się rozładowała i urządzenie samo się zrestartowało (w tedy jeszcze o restarcie nie wiedziałem).
    To był błąd, bo zamiast brać kasę i wybrać tą samą MP3 chciałem żeby spróbowali mi ją naprawić a jak nie to kasa... minęło sporo czasu aż wyszło na to że nie umieli naprawić MP3 i oddali kasę. Tym razem kiedy poszedłem po tą samą MP3 kosztowała już 199 zł.
    Tym czasem więcej poczytałem i nie tylko znalazłem aktualne oficjalne oprogramowanie dla swojej MP3 ale też i nieoficjalne "Rockbox".

Kilka uwag o MP3:
    Quote:
    + Obsługa jest prosta, nie da się przy niej zgubić, jest w sumie wszystko to co być powinno a nawet więcej bo można ustawić tam godzinę i datę ale nigdzie poza ustawieniem nie masz do niej wglądu no może poza nagrywanymi plikami.
    + Oczywiście język PL.
    + lekka, mała i poręczna.
    + Klips.
    + Radio, nagrywanie radia, nagrywanie mikrofonu i inne takie.
    + Playlisty, obsługa wznawiania ostatnio odtwarzanego, różne formaty plików, wyszukiwanie według artystów, albumów, itd... wystarczające wsparcie dla audiobooków.

* Głośność jest słaba, ale UWAGA tylko dla regionu europejskiego, ponieważ tak działa UE i nawet decyduje o tym jak maksymalnie głośno możesz słuchać muzyki, wystarczy wybrać region: Reszta świata. Od tej pory to co było max dla UE jest 50% głośności.
    * Restart - przytrzymanie przycisku Power przez 10 sekund.
    * Blokada klawiszy - przytrzymanie przez 3 sekundy przycisku Menu (z domkiem).
    * Po zakupie najprawdopodobniej trzeba będzie aktualizować oprogramowanie, można znaleźć w kilku miejscach albo na forum http://forums.sandisk.com/t5/Sansa-Clip-Sansa-Clip/bd-p/clipplusclip .
    * 2 tryby podłączenia USB - wielu ludzi rozpisuje się na forach że im muzyka zniknęła z odtwarzacza i nie mogą jej na komputerze odzyskać a mimo to w MP3 można jej słuchać. To nie błąd ani czary, kwestia innego trybu USB, jeden jest zgodny chyba z WMP, a drugi tryb działa jak zwykły nośnik danych pod USB.

- Instrukcja dołączona jak zwykle nie opisuje niczego przydatnego, tylko to że powinna być w zestawie MP3, zbędny opis opcji które po polsku wiadomo do czego służą, no i środki ostrożności.

moja MP3 SanDisk Sansa Clip+ (8 GB) i Rockbox
    Od tamtej pory mam nową MP3 SanDisk Sansa Clip+ taką samą, aktualizowałem oprogramowanie a w razie czego postanowiłem skorzystać z nieoficjalnego Rockbox'a :www: http://www.rockbox.org/
    Naczytałem się o tym Rockbox'ie że taki super i ekstra i tyle daje możliwości i nowych opcji, więcej plików obsługuje itd. itp. nawet ma dostępne różne style robione przez użytkowników :www: http://themes.rockbox.org/index.php?target=sansaclipplus
    Co to właściwie jest ? Jest to nieoficjalne oprogramowanie dla wielu tego typu urządzeń, instalacja polega na pobraniu oficjalnego oprogramowania do aktualizacji i zmodyfikowaniu go przy pomocy gotowego oprogramowania, potem trzeba postąpić tak samo jak przy aktualizacji. Stare oprogramowanie NIE jest usuwane, jedynie plik bootujący jest nadpisywany, nadal można włączyć MP3 ze starym systemem.
    No i niby fajnie, prawda ? Jest nowy system, jest stary, niby wszystko OK ale od tej pory zaczynają się małe schody.
    Oryginalne oprogramowanie jest bardzo proste a Rockbox wymaga dłuższej chwili żeby dojść do tego właściwie jak tu coś się odtwarza.
    Nagle odkrywamy że nie ma już blokady klawiszy... :| ale nie prawda, bo jest nadal ale teraz trzeba jednocześnie wcisnąć Select + Menu :|
    Nagle przycisk od Menu poza tym że służy do Menu to przy dłuższym przytrzymaniu przenosi nas do "skrótów" lub "szybkiego wyboru", niby fajnie bo szybki wybór daje 4 opcje do wyboru klawiszami kierunków np. ustawiamy losowanie muzyki pod jeden kierunek, powtarzanie pod drugi kierunek... ale co dać pod resztę ? Dla tego ja mam lewo-prawo = losowanie, góra-dół = powtarzanie. Dodatkowo Rockbox dodaje dużo wizualizacji do muzyki, aplikacji np. kalkulator, stoper... itd dodaje też gry, nawet szachy i DooM'a XD
    Dla tego ciekawą opcją jest dodanie skrótów, w ten sposób można pod daną rzecz (jakąś aplikację) albo opcję podpiąć link. Niby fajnie ale do dupy bo mamy do wyboru albo jedno albo drugie, a nie można np. do szybkiego wyboru pod jeden kierunek ustawić wejścia do skrótów :| .... Jedyne co to pod szybki wybór dla danego kierunku można ustawić wybór czy używasz skrótów czy szybkiego wyboru , wyjść z szybkiego wyboru, wejść ponownie już w tedy do skrótów i tam ustawić skrót do tej samej opcji, co dam nam swego rodzaju przełącznik między jednym a drugim.
    Dla mnie istotną sprawą jest np. automatyczne wyłączanie, kiedy słucham do snu, np. po godzinie grania i trzeba jakoś włączyć ten czas... niestety głęboko w opcjach tak jak w wielu podobnych sprzętach a podpiąć tego pod skrót albo szybki wybór się nie da. jedyne rozwiązanie jakie zastosowałem to: uruchamianie tego automatycznego wyłączania zawsze przy starcie z automatu, a w skrótach tylko odnoszę się do ustawienia czy kliknięcie na jakiś przycisk ma restartować ten czas. W ten sposób np. po godzinie bezwiednego zostawienia MP3 grającej, sama się wyłączy.
    Jest lepsza rzecz... pytanie do Was czy ktoś z Was używa przyśpieszania i spowalniania muzyki ? Ja użyłem tego kiedyś, raz, żeby zobaczyć czy działa, dla jaj. Tak to słucham muzyki w oryginale, więc pytanie po kiego grzyba ustawienie prędkości pod przyciskiem Play :| Wystarczy tylko odrobinę dłużej wcisnąć przycisk, ciągle mi się zdarza że wciskam Play a tu nic nie gra, albo muzyka się nie zatrzymała .... bo ? Bo właśnie wszedłem w opcje prędkości i co lepsze nawet tą prędkość przestawiłem.
    Okazuje się, że przycisk Power stał się też przyciskiem Anuluj albo Cofnij, to zależy.
    Przycisk Select też nabrał 2 funkcji, itd... można powiedzieć że 0 prostoty.
    Da się do tego wszystkiego przyzwyczaić z wyjątkiem tego ustawienia prędkości którego jakoś usnąć czy zmienić nie mogę do tej pory... a ustawień też nie jest kilka, przy pierwszym wejściu do opcji robimy :crazyeyes: :crazyeyes: Ustawienia są podzielone na poszczególne foldery a te są też podzielona na kolejne, czasami nie wiemy za bardzo czy jesteśmy w ustawieniach czy się gdzieś zgubiliśmy...
    Ciekawa rzecz i głownie dla niej zainstalowałem tego Rockbox'a, chodzi o style, wybrałem ten http://themes.rockbox.org/index.php?themeid=1751&target=sansaclipplus z zegarem itd. nareszcie jego ustawienie w MP3 ma jakiś sens.

Kilka uwag do Rockbox'a:
    Quote:
    + dużo opcji i możliwości zmian, dodatkowe style, wybór czcionek itd. co daje pewną możliwość lepszego dopasowania MP3.

* Blokada klawiszy - wciśnięcie Select + Menu.
    * Rockbox wybiera tryb podłączenia USB na taki jak zwykły nośnik danych - tu wielu ludzi uważa że przepadła im muzyka bo wcześniej ładowali ją na innym trybie. Zmiana trybu powoduje nieco inne analizowanie danych i wstawione w innym trybie pliki nie są widoczne.

- za dużo opcji i zbędnych możliwości zmian, ale tego co ważne albo brak albo ciężko znaleźć.

Tak więc gdzieś na zagranicznym forum spotkałem się z pytaniem czy na SanDisk Sansa Clip+ instalować Rockbox.
    Moja odpowiedź: idzie się do niego przyzwyczaić, większość rzeczy przeszkadza i trzeba je w opcjach wyłączyć albo zmienić. Ja wybrałem Rockbox'a dla wyglądu odtwarzania i resztę bym przebolał gdyby nie to głupie ustawienie prędkości pod Play. Wielu ludzi zabiera się za niego dla rozbudowanego Equalizera, ale ja nawet z niego nie korzystam. Czyli można powiedzieć że Rockbox daje możliwość zmiany wyglądu odtwarzania na taki jaki nam pasuje ale do tego daje nam mnóstwo zbędnych śmieci.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    KrisPier
    Level 15  
    Niestety do znaczących minusów należy dodać nieprzyjemny dźwięk "pykania" "cykania" radia na Rockbox w Clip+ (z winy oprogramowania, nie odtwarzacza) co nie miało miejsca w poprzedniej wersji Clip'a. Żeby ustało musimy przy słuchaniu radia na RB cofnąć się do menu wyżej.
    arvelli
    Level 9  
    Cześć! W moim Clip+ niestety ustawienia Świat -USA jest tylko w radiu nie mam pomysłu na podwyższenie głośności a szkoda :( nie aktualizowałem oprogramowania bo może nie będę mógł zwrócić sprzętu :( Może ktoś ma jakiś pomysł?