Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony TA F530ES - Wzmacniacz Sony TA-F530ES opis naprawy .

elektrommen 24 May 2013 23:09 9372 0
Testo
    elektrommen
    Level 11  
    Witam wszystkich zainteresowanych naprawą wzmacniacza Sony TA F530ES .
    Opiszę jak przywróciłem do życia moją 530-tkę . Wzmacniacz trafił do mnie mocno używany , zero dźwięku ale też bez napięcia stałego na wyjściu i z poprawnymi napięciami zasilającymi . Wzmacniacz ten ma obudowę ułatwiającą pomiary i serwisowanie , dostęp do końcówki mocy jest od góry i od spodu . Przede wszystkim wzmacniacz wymagał dokładnego wyczyszczenia -najpierw odkurzacz a potem pędzelek i powietrze sprężone poszły w ruch . Pomiar napięć na tranzystorach sterujących i końcowych wskazał głównego winowajcę - STK 3102 (brak napięcia polaryzacji tranzystorów sterujących ) . Ponieważ udało mi się zakupić ten układ zrezygnowałem z pierwotnej koncepcji naprawy polegającej na zbudowaniu tranzystorowego wzmacniacza napięciowego wzorowanego na modelu TA-F670ES . Rozwiązanie to może być alternatywą dla tanich zamienników STK . Jest to często występująca awaria i dlatego do układu STK zamontowałem radiator i dopiero taki wlutowałem w miejsce uszkodzonego .
    Oględziny głównych kondensatorów filtrujących nie wykazały żadnych uszkodzeń , pomiar pojemności też nie wypadł źle (-10% , -8% ) , postanowiłem je wypróbować , wymieniłem za to kilka mniejszych kondensatorów elektrolitycznych na nowe . Dokładne oględziny tranzystorów końcowych ujawniły zerwane gwinty na śrubach mocujących , konieczne były nowe dłuższe śruby i rozwiercenie radiatora . Tranzystory zostały też na nowo posmarowane pastą termoprzewodzącą . Pierwsze uruchomienie zostało wykonane poprzez żarówkę 60W włączoną w szereg z transformatorem i nie wykazało żadnych zwarć i uszkodzeń zasilania . Wzmacniacz został podłączony do sztucznego obciążenia i generatora , sygnał z wyjścia oglądałem na oscyloskopie . Po kilkunastominutowym wygrzewaniu 1/4 mocy ustawiłem prądy spoczynkowe według instrukcji 7mV na TP351 i TP301 . Pomiary na wygrzanym wzmacniacu wykazały brak zniekształceń sygnału sinusoidalnego w zakresie od kilkunastu do 50kHz , powyżej aż do 100kHz następował już spadek amplitudy . Sygnał prostokątny był poprawny do ok 20kHz , przy czym odłączenie regulacji tonów poprawiało kształt sygnału . W trakcie pomiarów wyszły na jaw trzeszczące selektory sygnału , są to przełączniki obrotowe Alps .Konieczne było wylutowanie tych przełączników i ich rozebranie .
    Sony TA F530ES - Wzmacniacz Sony TA-F530ES opis naprawy . Sony TA F530ES - Wzmacniacz Sony TA-F530ES opis naprawy . Sony TA F530ES - Wzmacniacz Sony TA-F530ES opis naprawy .
    Widoczne na zdjęciach przebarwienia są efektem stosowania różnych cudownych wynalazków do psikania . Styki czyszczę kawałkiem skóry , przemywam i smaruję delikatnie specjalnym smarem syntetycznym . Pozostałe przełączniki także Alps profilaktycznie przemyłem izopropanolem i też przesmarowałem .
    Ostatnią , często mylącą , wadą był zły stan styków przekaźnika wyjściowego .
    Typowym objawem jest brak dźwięku jednego kanału lub zniekształcenia przy ustawionej małej głośności . Najlepiej przekaźnik wymienić na nowy o takich samych wymiarach i parametrach , ja jednak rozebrałem go i używając preparatu do konserwacji srebra doprowadziłem styki do porządku .
    Po zamontowaniu przełączników, przekaźnika i profilaktycznym przelutowaniu elementów na płycie sterowania wzmacniacz został ponownie złożony i uruchomiony .
    Po testach na sztucznym obciążeniu przyszedł czas na prawdziwą próbę z muzyką i kolumnami . Od razu da się zauważyć olbrzymią przestrzenność i zapas mocy wzmacniacza . Czystość przekazu i stereofonia też utrzymuje się na niezłym poziomie . Nie schodzi tak nisko jak mój Denon ale i tak może sprofanować słabsze kolumny , z trudem wytrzymałem ustawienie potencjometru na godzinie 12 . Godzinne testy muzyczne wzmacniacza wykazały ze potrafi się on porządnie nagrzać i nie należy go zastawiać od góry przy takim użytkowaniu . Pomiar prądów spoczynkowych wykazał 85mA i 90mA na rezystancji emiterowej 0,1 oma czyli 8,5mV i 9mV w pkt pomiarowych . Inne napięcia nie odbiegały od normy , były trochę wyższe z racji stosowania w naszej sieci elektrycznej napięcia 230V zamiast dawnego 220V. Wzmacniacz sprawuje się doskonale i nie ma z nim już żadnych problemów .
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Testo