Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony TA F530ES - Wzmacniacz Sony TA-F530ES opis naprawy .

elektrommen 24 Maj 2013 23:09 7470 0
  • Sony TA F530ES - Wzmacniacz Sony TA-F530ES opis naprawy .

Poziom 10  

Witam wszystkich zainteresowanych naprawą wzmacniacza Sony TA F530ES .
    Opiszę jak przywróciłem do życia moją 530-tkę . Wzmacniacz trafił do mnie mocno używany , zero dźwięku ale też bez napięcia stałego na wyjściu i z poprawnymi napięciami zasilającymi . Wzmacniacz ten ma obudowę ułatwiającą pomiary i serwisowanie , dostęp do końcówki mocy jest od góry i od spodu . Przede wszystkim wzmacniacz wymagał dokładnego wyczyszczenia -najpierw odkurzacz a potem pędzelek i powietrze sprężone poszły w ruch . Pomiar napięć na tranzystorach sterujących i końcowych wskazał głównego winowajcę - STK 3102 (brak napięcia polaryzacji tranzystorów sterujących ) . Ponieważ udało mi się zakupić ten układ zrezygnowałem z pierwotnej koncepcji naprawy polegającej na zbudowaniu tranzystorowego wzmacniacza napięciowego wzorowanego na modelu TA-F670ES . Rozwiązanie to może być alternatywą dla tanich zamienników STK . Jest to często występująca awaria i dlatego do układu STK zamontowałem radiator i dopiero taki wlutowałem w miejsce uszkodzonego .
    Oględziny głównych kondensatorów filtrujących nie wykazały żadnych uszkodzeń , pomiar pojemności też nie wypadł źle (-10% , -8% ) , postanowiłem je wypróbować , wymieniłem za to kilka mniejszych kondensatorów elektrolitycznych na nowe . Dokładne oględziny tranzystorów końcowych ujawniły zerwane gwinty na śrubach mocujących , konieczne były nowe dłuższe śruby i rozwiercenie radiatora . Tranzystory zostały też na nowo posmarowane pastą termoprzewodzącą . Pierwsze uruchomienie zostało wykonane poprzez żarówkę 60W włączoną w szereg z transformatorem i nie wykazało żadnych zwarć i uszkodzeń zasilania . Wzmacniacz został podłączony do sztucznego obciążenia i generatora , sygnał z wyjścia oglądałem na oscyloskopie . Po kilkunastominutowym wygrzewaniu 1/4 mocy ustawiłem prądy spoczynkowe według instrukcji 7mV na TP351 i TP301 . Pomiary na wygrzanym wzmacniacu wykazały brak zniekształceń sygnału sinusoidalnego w zakresie od kilkunastu do 50kHz , powyżej aż do 100kHz następował już spadek amplitudy . Sygnał prostokątny był poprawny do ok 20kHz , przy czym odłączenie regulacji tonów poprawiało kształt sygnału . W trakcie pomiarów wyszły na jaw trzeszczące selektory sygnału , są to przełączniki obrotowe Alps .Konieczne było wylutowanie tych przełączników i ich rozebranie .
    Sony TA F530ES - Wzmacniacz Sony TA-F530ES opis naprawy . Sony TA F530ES - Wzmacniacz Sony TA-F530ES opis naprawy . Sony TA F530ES - Wzmacniacz Sony TA-F530ES opis naprawy .
    Widoczne na zdjęciach przebarwienia są efektem stosowania różnych cudownych wynalazków do psikania . Styki czyszczę kawałkiem skóry , przemywam i smaruję delikatnie specjalnym smarem syntetycznym . Pozostałe przełączniki także Alps profilaktycznie przemyłem izopropanolem i też przesmarowałem .
    Ostatnią , często mylącą , wadą był zły stan styków przekaźnika wyjściowego .
    Typowym objawem jest brak dźwięku jednego kanału lub zniekształcenia przy ustawionej małej głośności . Najlepiej przekaźnik wymienić na nowy o takich samych wymiarach i parametrach , ja jednak rozebrałem go i używając preparatu do konserwacji srebra doprowadziłem styki do porządku .
    Po zamontowaniu przełączników, przekaźnika i profilaktycznym przelutowaniu elementów na płycie sterowania wzmacniacz został ponownie złożony i uruchomiony .
    Po testach na sztucznym obciążeniu przyszedł czas na prawdziwą próbę z muzyką i kolumnami . Od razu da się zauważyć olbrzymią przestrzenność i zapas mocy wzmacniacza . Czystość przekazu i stereofonia też utrzymuje się na niezłym poziomie . Nie schodzi tak nisko jak mój Denon ale i tak może sprofanować słabsze kolumny , z trudem wytrzymałem ustawienie potencjometru na godzinie 12 . Godzinne testy muzyczne wzmacniacza wykazały ze potrafi się on porządnie nagrzać i nie należy go zastawiać od góry przy takim użytkowaniu . Pomiar prądów spoczynkowych wykazał 85mA i 90mA na rezystancji emiterowej 0,1 oma czyli 8,5mV i 9mV w pkt pomiarowych . Inne napięcia nie odbiegały od normy , były trochę wyższe z racji stosowania w naszej sieci elektrycznej napięcia 230V zamiast dawnego 220V. Wzmacniacz sprawuje się doskonale i nie ma z nim już żadnych problemów .

• Relpol