Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

montaż gniazd sieciowych naściennych ?

donka 01 Mar 2005 22:54 4979 15
  • #1 01 Mar 2005 22:54
    donka
    Poziom 15  

w jaki sposób podłączyc skrętkie do tych gniazd ? treba lutować czy jak ?

0 15
  • #2 01 Mar 2005 23:21
    elektryk
    Poziom 42  

Z reguły używa się do tego tzn "noża kronowskiego". Przy pomocy niego wciska się pojedyncze druciki w takie szczeliny ze stykami po bokach.

0
  • #3 01 Mar 2005 23:35
    domanvip
    Poziom 16  

A ja proponuje zebyś sobie kupil tansze gniazdka w ktorych sie zyly przykreca srobkami i po problemie :)

0
  • #5 02 Mar 2005 07:57
    donka
    Poziom 15  

a do czego służą podwójne gniazdka na rj 45 ? podciąga się 2 x skrętki i sa 2 łącza czy jak ?

0
  • #6 02 Mar 2005 08:58
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

witam

pomyśl - mogą byc dwa stanowiska z komputerami, lub jedno wyjście do komputera drugie np.: do modemu kablowego

0
  • #7 02 Mar 2005 09:02
    donka
    Poziom 15  

może to i głupie ale wolalem najpierw zapytać. czyli jeśli chcęmiećdwa wejścia musze dwie skretki ciagnac.

0
  • #8 02 Mar 2005 17:13
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

cześć

tak - nie możesz podłączyć dwóch wejść pod jeden przewód i mieć włączone równocześnie dwa komputery

jeżeli masz w planie oprócz zwykłego PC-ta postawić na biurku jeszcze laptopa, to wtedy musisz ciągnąć drugi przewód od switcha do gniazdka
    (oczywiście w celu jednoczesnego używania dwóch komputerów w sieci)

0
  • #9 02 Mar 2005 17:23
    doxent
    Poziom 21  

Ja mam spokojnie podlaczone 2 komputery na jednym przewodzie pociagniete okolo 20 metrow. W rzeczywistosci 1 komp potrzebuje 4 przewodow wiec 4 dodatkowe mozna wykorzystac. Niby normy tego nie przewiduja ale jest to przeze mnie wypraktykowane i nic zlego sie nie dzieje. Transfer 100Mbit.
    Osobiscie bardziej preferuje gniazdka ze srubkami. Tych 'kronowskich' nie cierpie.

0
  • #10 02 Mar 2005 17:29
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

sprytnie :)

nie wiadomo jak zachowało by się to połączenie przy np 50m i więcej

pozdrawiam

0
  • #11 02 Mar 2005 19:03
    Samuraj
    Poziom 34  

U mnie chodzi przy 70m i nie ma najmniejszego problemu.

0
  • #12 02 Mar 2005 22:12
    donka
    Poziom 15  

czyli jak to zrobić by na jednym gnieździe mieć dwie "końcówki" ?
    w switchu na jednym kabju 2x rj45' po 4 przewody tak ? jak wtedy przewody podłaczyć ?

btw; dziś zamontowałem po raz pierwszy 3 gniazdka kronowskie. jeszcze ich nie testowalem ale mam nadzieje ze beda dzialac, to bylo moje pierwsze uzycie noża. ma w zwiazku z tym pytanie jak kabel wbije sie i obetnie to musi działać ???

0
  • #13 03 Mar 2005 11:55
    doxent
    Poziom 21  

donka napisał:
    czyli jak to zrobić by na jednym gnieździe mieć dwie "końcówki" ?
    w switchu na jednym kabju 2x rj45' po 4 przewody tak ? jak wtedy przewody podłaczyć ?

btw; dziś zamontowałem po raz pierwszy 3 gniazdka kronowskie. jeszcze ich nie testowalem ale mam nadzieje ze beda dzialac, to bylo moje pierwsze uzycie noża. ma w zwiazku z tym pytanie jak kabel wbije się i obetnie to musi działać ???

Wykorzystujesz pozostale 4 przewody na transmisje ktore sa nie potrzebne do niczego czyli bialoniebieski, niebieski , bialobrazowy i brazowy.
    Laczysz tak samo jak zielone i pomaranczowe ktore sa podstawowymi przewodami. Czyli dla drugiego gniazdka bialoniebieski, niebieski, bialobrazowy i brazowy analogicznie jak pomaranczowobialy, pomaranczowy i bialozielony i zielony. Laczysz te przewody do 1,2,3,6 pina analogicznie 1:1. Piny 4,5,7,8 zostaja puste bo do niczego nie sluza.
    Pozatym ja zanim wbije przewod do kronowskiej szczeliny dla pewnosci obdzieram z izolacji koncowke przewodu a do wbijania uzywam cienkiego srubokreta z powodu braku noza.

0
  • #14 04 Mar 2005 23:59
    domanvip
    Poziom 16  

przy 120 metrach tez Ci bedzie dzialac na 4 zyłach -- sprawdzone :D
    pozdro

0
  • #15 07 Mar 2005 09:17
    donka
    Poziom 15  

czyli jak to podłączy ? jeszcze raz weźmy to do kupy .

normalnie we wtyczce jest;

nr kolor
    1 bialo pomarańczowy
    2 pomaranczowy
    3 biało zielnony
    4 niebieski
    5 biało niebieski
    6 zielony
    7 biało brązowy
    8 brązowy

w gnieżdzie kronowskim ;

8 brązowy
    7 biało brązowy
    6 zielony
    3 biało zielony
    6 zielony
    2 pomaranczowy
    1 biało pomaranczowy
    8 niebieski
    7 biało niebieski

jakie 2 kombinacje z tego zrobic aby co z wtyczki pasowalo do gniazda ?

0
  • #16 07 Mar 2005 18:25
    e_konkret
    Poziom 11  

Witam
    Najlepiej zrozumiesz gdy obejżysz załączone obrazki.
    Ja używam tego T568B . Kabelki wciskaj mocno razem z izolacją np. nożykiem a opis połączeń tutaj :
    Jak zagniatać kabel Eternetowy we wtyczki RJ-45.

Przytrzymasz wtyczke stykami do twarzy i "wejsciem" na kabel do siebie.

Łączysz dla kabla HUB-komputer:
    >Wtedy:
    >1 -> 1
    >2 -> 2
    >3 -> 3
    >6 -> 6
    Te cztery przewody to sa DWIE PARY przewodów i to jest WAZNE ! W kazdym porzadnym przewody sa skrecone parami aby zmniejszyc przesluchy pomiedzy nimi. W powyzszym przykladzie parami sa 1 i 2 oraz 3 i 6 i jest to wazne.

Polaczenia dla kabla crossover, czyli polaczenia dwoch komputerow.
    (lub dwóch hubów o ile Twój HUB nie ma wejscia lub przelacznika crooosover):
    >1 -> 3
    >2 -> 6
    >3 -> 1
    >6 -> 2

I jeszcze jedno uzupelnienie. Poniewaz kabel jest z reguly 8 zylowy (albo 4-parowy, jak kto woli) lepiej jest majac taki kabel wlozyc w wtyczke wszystkie cztery pary. Moze sie zdarzyc, ze kiedys po tym kablu puscimy Ethernet 100Mb/s albo jakis ISDN ? Nie wiadomo co przyniesie przyszlosc i lepiej od razu robic dobrze. Przy pelnym wykorzystaniu par ukladaja sie one tak: 1-2, 3-6, 4-5, 7-8. Jak widac jest to w zgodzie z kablami telefonicznymi (i modemowymi) gdzie wykorzystuje sie pare 4-5 czyli srodkowa. ISDN (na styku S wykorzystuje 4-5 i 3-6.

Kolejnosc kolorów ma tez swoja norme, która warto stosowac jezeli chcemy w przyszlosci uniknac niepotrzebnych nerwów przy rozbudowie.

1 - Bialo-Pomaranczowy
    2 - Pomaranczowy
    3 - Bialo-Zielony
    4 - Niebieski
    5 - Bialo-Niebieski
    6 - Zielony
    7 - Bialo-Brazowy
    8 - Brazowy

Pary numeruje sie tak:

para 1 przewód niebieski, styki 4 i 5
    para 2 zielony, styki 6, 3
    para 3 pomaranczowy, styki 2, 1