Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wzmocnić antene siatkową pokojową do dvb t.

pablolinda 03 Cze 2013 22:35 7185 9
  • #1 03 Cze 2013 22:35
    pablolinda
    Poziom 15  

Witam posiadam taka antenę pokojową siatkową, niestety z powodu wynajmu mieszkania na parterze w centrum Radomia, nie mogę założyć jej wyżej ani założyć jej na dachu kamienicy. Jak panowie Myśla czy jest jakaś możliwość wzmocnienia jej przez dołożenie jakichś elementów z przodu np. z dużej siatki ta drabinka 3 stopniowa? co by ją wydłużyło albo uczyniło bardziej kierunkową czy dołożenie jakichś elementów z drutu może. Dokładnie wzmacniacza nie pomaga a nawet pogarsza odbiór. Wkładałem LNA-177 i było jeszcze gorzej niż na oryginalnej płytce jaka jest w środku zamontowana a jest to SWA-600/6T. Chciałbym ją wzmocnić jakoś jeśli jest to możliwe ponieważ na MUX 2 mam problem z jakością sygnału. Siła sygnału jest zawsze na 100% . A jakoś skacze w zależności od pory dnia lub pogody jeszcze tego nie jestem pewien co ma na to wpływ bo dopiero w sobotę zamontowałem ją. Skacze w przedziale od 0 do 100% . TZN potrafi sie przez kilka godzin utrzymywać na 100% i oscyluje w jej obrębie po czym po kilku godzinach robi się 50% a są momenty że oscyluje w okolicy 15 % i też utrzymuje się przez pewien czas albo spada do 0.Niema reguły kedy jak jest. Jak zauważyłem pora dnia nie zawsze ma znaczenie bo jednego dnia wieczorem było 15 lub 0 i się cięło a drugiego dnia jest 100 % wieczorem. A podobno wieczorami pojawiają się problemy z odbiorem dvb t tak czytałem. Zauważyłem że w słoneczne dni jakość bardziej spada i waha się w granicach 50 niż jak jest pochmurno bo wtedy zazwyczaj jest wyższa jakość .I nie wiem co ma na to wpływa.Sygnał odbieramz Przysuchy. Z mux 1 nie ma zadnego problemu 100 na 100. Tv thomson z wbudowanym dekoderem. Zasilacz regulowany .Antena nowa.Do nadajnika około 55 km. Połeżenie anteny jest najlepsze z możliwych wyżej niżej jest gorzej na boki tak samo. NIestety mam takie warunki jakie mam .Moze przez rok da się jakoś z tym przemeczyć. Przeprasza za chaotyczność mojego posta.

• #4 04 Cze 2013 19:22
    pablolinda
    Poziom 15  

zetdeel napisał:
    Czytałem o tym kolego już wcześniej . Tak jak pisałem antenę kupiłem nową i nie bardzo chciałbym i mógłbym ja zmienić na większą ponieważ nie mam jej jak zamontować. Chciałbym ja tylko jakoś technicznie ztuningować jakoś jeśli się da .I zastanawia mnie czemu ta jakość sygnału tak skacze w tak dużym zakresie, czemu raz potrafi być 100% i utrzymuje się przez pewien czas a innym razem utrzymuje się w okolicach 50% i skacze a jeszcze innym razem spada do 0. Od pogody chyba też nie zależy bo w czasie deszczu potrafi być 100% a przy lepszej potrafi być koło 30%. Normalnie nie ma żadnej reguły czego nie potrafię zrozumieć. Bo gdyby nigdy nie było 100% to bym wiedział że po prostu za mało sygnału dolatuje i trzeba coś zrobić z anteną.Dlaczego potrafi spadać aż do 0 bo to że się waha wokół pewnej wartości to zrozumiałe ale że wahania takie duże są to już nie bardzo.

Oto wyniki z geolokalizacji i widok na przeszkody przed anteną.

• #5 04 Cze 2013 20:42
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

pablolinda napisał:
    I zastanawia mnie czemu ta jakość sygnału tak skacze w tak dużym zakresie, czemu raz potrafi być 100% i utrzymuje się przez pewien czas a innym razem utrzymuje się w okolicach 50% i skacze a jeszcze innym razem spada do 0. Od pogody chyba też nie zależy bo w czasie deszczu potrafi być 100% a przy lepszej potrafi być koło 30%. Normalnie nie ma żadnej reguły czego nie potrafię zrozumieć.

Prawdopodobnie problem ten to :
    Cytat:
    Wkładałem LNA-177 i było jeszcze gorzej niż na oryginalnej płytce jaka jest w środku zamontowana a jest to SWA-600/6T.

i odległość od nadajników z mocą 5kW dla MUX-4.

O montowaniu wzmacniaczy przy antenie w małych odległościach od nadajników - pisaliśmy już wiele razy. :cry:

Pozdrawiam.

• #6 04 Cze 2013 21:02
    pablolinda
    Poziom 15  

Ale ten wzmacniacz LNA-177 nie jest używany oddałem go do sklepu. Antena pracuje na plytce SWA-600/6T. I Ten nadajniki z mux4 maja zakłucać mi sygnał z Przysuchy??

• #7 04 Cze 2013 21:17
    _cheetah_
    Poziom 37  

Może. Wygląda, że warto by było spróbować dobrać wzmacniacz. Jakość sygnału potrafi też skutecznie psuć kiepski kabel antenowy oraz zasilacz antenowy, a właściwie to wtyczka - separator napięcia. W trudnych warunkach powinno się używać separatora w klimacie AZS-03.

Poczytaj sobie o lokalizacji i ustawieniu anteny: Tu.

• #8 05 Lip 2013 14:38
    pablolinda
    Poziom 15  

Witam. Moje dalsze poczynania z antena dla zainteresowanych.
    A wiec tak wczoraj pomagałem koledze zorganizować odbiór dvb t ponieważ zrezygnował z kablówki i pan w sklepie polecił mu taka antenę jako jedna z lepszych i często zakupywanych przez monterów : http://www.firmaelcon.pl/antena-b-log-6-69-mini-aktywna-kpl.html http://www.firmaelcon.pl/media/products/acdee.../thumbnail/big_8964.jpg?updated_at=1366621447 ze wzmacniaczem i zasilaczem. Po sprawdzeniu jej działania u kolegi przed ostatecznym montażem postanowiłem pożyczyć ją i sprawdzić jak będzie się u mnie sprawowała żeby ewentualnie niepotrzebnie nie wydawać 50zł. A co do odbioru mux-ów to po 17.06.13 sytuacja u mnie się zmieniła i od tamtej pory przestał mi działać 1mux a drugi z którym wcześniej miałem problemy się poprawił na 100% jakości sygnału, co jak się okazało związane jest ze zmiana częstotliwości nadawania oraz nadawaniem z Kielc na tej samej częstotliwości. Ale wracając do anteny przynoszę antenę podłączam i zaczynam kombinować, z ustawieniami co się okazuje antena ustawiona w takim samym położeniu jak siatka odbiera minimalnie lepiej od mojej wiec sens zakupu jej odpada ale tak chodząc z nią po ścianie trafiam na punkt w którym wszystkie 3 mux-y łapią jakość sygnału na 100%. Postanowiłem wiec że spróbuje przenieść swoją w to miejsce i co się okazuje efekt ten sam a przed zmianą częstotliwości w tym miejscu nie było rewelacji. Jakość sygnału najsłabszego pierwszego mux –a wacha się od 50 do 100% w ciągu dnia a wieczorem wzrasta do 100% na stałe. Do anteny dołożyłem drabinkę ze starej siatki co też wpłynęło na poprawę jakości sygnału . Zasilacz ustawiony mam na minimalna wartość zapewniającą jakość sygnału na 100% tj mniej niż połowa mocy zasilacza wieczorem czyli nie pracuje pełną mocą wzmocnienia .
    Dołączam zdjęcia jak to obecnie wygląda u mnie i jak przesunięcie położenia anteny o niewielką odległość może mieć znaczący wpływ . Może komuś się przyda jeśli znajdzie się w podobnych warunkach co moje. Czerwona strzałka oznaczyłem poprzednie położenie anteny.
    Swoją drogą to dziwna ta technologia żeby z jednego nadajnika w tym samym położeniu anteny jeden mux szedł na 100% a drugiego nie było wcale po mimo niewielkiego odstępu częstotliwości jak było to u mnie kanał 30 łapał tylko wieczorami a 37 cały czas 100%.
    Dziękuje wszystkim za sugestie i materiały do poczytania ale jak to już nie raz się zdążało teoria nie zawsze idzie z praktyka w parze, ale wiedzy nigdy zadużo. W każdym razie mam stabilny odbiór 20 programów bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
    Pozdrawiam.

Jak się później doczytałem w tej antenie jest http://www.sklepantena.pl/telewizja_naziemna/...acz_antenowy_dopuszkowy_swa_600_6t_new_system czyli mocniejszy od tego LNA177 który ma 30dB wzmocnienia http://anteny.pl/wzmacniacz-antenowy-p-283.html i był wtedy za słaby w porównaniu z moim który ma wzmocnienie 36dB.

• #9 21 Lip 2013 19:01
    pablolinda
    Poziom 15  

No i niestety moja radość trwała krótko albo za wcześnie się pochwaliłem i zapeszyłem. Ponieważ po kilku dniach stabilnego odbioru MUX-2 przestał praktycznie działać nawet wieczorem albo był na granicy odbioru albo same zacięcia . Więc antena wraca na stare miejsce ze strzałką gdzie wcześniej MUX-2 chodził na 100% jakości . I tu moje zdziwienie bo w tym miejscu sygnał owszem jest lepszy ale w ciągu dnia też nie daje się oglądać jestem ciekaw czemu skoro wcześniej było 100% jakości. A instalacja sprawna.

LeDy napisał:
    Daj taką http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_wersja_a_z_symetryzatorem_A0028.htm lub taką http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_a_z_symetryzatorem_A0050.htm ewentualnie ze wzmacniaczem i regulowanym zasilaczem. Zakładaj bez siatki i tych "drabinek". Wzmacniacz antenowy w granicach 15-20dB.

Zasugerowawszy się i tym że w domu ma tak właśnie podłączoną te elementy z siatki tylko bez wzmacniacza i nawet symetryzator wyjąłem bo wtedy jest wyższy jakość muxa 3 tak jak pisze kolega wcześniej i mam bardzo dobry odbiór (ale to pewnie zasługa że mam 15km do nadajnika w Rykach) .Przywiozłem sobie takie elementy ze starej siatki przełożyłem wzmacniacz do nazwijmy to starą siatką po dokręcałem wszystkie śrubki żeby było ok no i myślę, w to samo miejsce i powinno odbierać a tu zonk jest praktycznie tak samo jak na tej mojej malutkiej a liczyłem że więcej elementów poprawi odbiór. Jak podniosę minimalnie wyżej to mux 1 idzie na 100% ale za to spada mux 2 do granic odbioru jak opuszczę to odwrotna sytuacja. W położeniu przy kamerze oba słabo. Wkońcu nie wiedzieć co z nią zrobić postawiłem ją w rogu na parapecie i tu moje miłe zaskoczenie oba mux-y na 100% jakości, zadowolony posprzątałem wszytko bo myślałem jest wreszcie dobrze przełączam programy a to mux 3 0% jakośći i tylko głos, a wcześniej go nie sprawdzałem ponieważ nadawany jest z Radomia to odbierał zawsze w każdym położeniu na 100% nawet jak antena leżała w mieszkaniu chwilowo to tylko spadł do 50 ale odbierał. Pomyślałem o przesterowaniu skręciłem zasilacz więc praktycznie na minimum też zero poprawy . Wkurzony złożyłem mini siatkę do kupy i powiesiłem na stare miejsce bo było już późno a dziś do pracy trzeba było wstać.
    Zaczyna drażnić mnie ta cała cyfryzacja żeby z jednego nadajnika który nadaje dookólnie nie można było odebrać obu muxów skoro jeden odbiera na 100 % to i drugi tak powinien a nie jeden idzie a drugi wcale i na odwrót.
    Wiem że antena na dachu pewnie załatwiła by mój problem ale niestety mam warunki jakie mam jak juz pisałem wcześniej zatem w jaką jeszcze antenę mogę zainwestować w tych warunkach, która ma szanse mi odebrać oba muxy z Przysuchy czy kierunkowa bedzie lepsza od siatkowej w tych warunkach czy pokusić się o http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_a_z_symetryzatorem_A0050.htm tylko czy ona będzie miała dużo lepszy zysk niż moja dotychczasowa, czy tylko zamienię siekierkę na kijek. Wstrzymam się jeszcze do 23.07 bo wtedy na św. Krzyżu mają zmienić kanał nadawania może to jakoś wpłynie na mój odbiór tak jak było to 17.06. Dodaje jeszcze zdjęcie kierunku i przeszkód do nadjnika niestety są one dość blisko.

CZy to możliwe żeby taka antena z allegro Jak wzmocnić antene siatkową pokojową do dvb t. Dane techniczne:
    zakres odbioru Kanału 21-69 + FM
    zysk energetyczny 25,5 dB
    miała taki duzy zysk energetyczny będąc anteną pasywną jak zapewnia sprzedawca? i jeszcze jej opis :
    Nowoczesna seria anten do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz telewizji analogowej i radia FM. Zastosowanie systemu Back Fire (ekran paraboliczny promieniowania wstecznego) pozwoliło osiągnąć niespotykaną na rynku skuteczność anteny.
    Antena ZX100 jest przeznaczone do trudnych warunków odbioru i spełniają najwyższe standardy jakości.

A tak dla rozluźnienia to pokazuje jak Polska myśl techniczna szybko wietrzy interes oto link do ogłoszenia jakie znalazłem proszę zwrócić uwagę na profesjonalne oznaczenie he he oczywiście znawcom temat nie trzeba tłumaczyć co to za antena i jak można ją wykonać co na forach było poruszane. ciekawe tylko Czy sprzedawca pyta najpierw o to w jakim regionie polski antena ma pracować by wykonać obliczenia stosowne do danego kanału dvb t w konkretnej lokalizacji http://sprzedajemy.pl/nowy-typ-anteny-dvb-t,4938467?source=right

• #10 23 Sie 2013 12:21
    pablolinda
    Poziom 15  

Wreszcie po długich bojach udało mi się dojść ładu z odbiorem wszystkich muxów dvbt i mam nadzieję że juz tak pozostanie pomogło odsuniecie anteny od ściany i zamontowanie jej na takim uchwycie Jak wzmocnić antene siatkową pokojową do dvb t. A oto mój patent na uniknięcie przejściówki okiennej Jak wzmocnić antene siatkową pokojową do dvb t. wcześniej miałem oryginalny cińeczy kabel od anteny który tuż za oknem był połączony na skrętkę z normalnym koncentrykiem, ale postanowiłem zmienić go na porządny jednolity kawałek kabla bo myślałem ze to jest przyczyna moich problemów, po zmianie nie było i tak żadnych efektów, dopiero po powieszeniu anteny na uchwycie się poprawiło się wiec śmiem twierdzić że na małych odległościach jakość kabla niema aż takiego znaczenia ważne aby nie był porwany. A żeby ten grubszy kabel przewlec powiększyłem otwory odpowietrzników okna .
    A o to jak mam podłączoną w domu na wsi antenę 10 km od nadajnika w Rykach i wszystko śmiga na 100% od początku bez problemu. Więc nie zawsze trzeba kupować porządne anteny do dvbt. Jak wzmocnić antene siatkową pokojową do dvb t.

Proszę abyś zadbał o regulamin pkt 3.1.13 tego Forum.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Popraw.
    [SP5ANJ]

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME