logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak znaleźć dławik 100uH 0.5A w starych zasilaczach ATX?

maciek1221 15 Cze 2013 14:20 3339 11
REKLAMA
  • #1 12419302
    maciek1221
    Poziom 18  
    Posty: 518
    Pomógł: 3
    Ocena: 24
    Witam!
    Stawiam swoje pierwsze kroki w elektronice, budując projekty prezentowane jako ''krok po kroku'' z gotowym projektem płytek i programów. Jestem już po kilku projektach, najlepszy i najtrudniejszy z nich to termometr cyfrowy z wyświetlaczem segmentowym i attiny2313.
    Teraz buduję zegar nixie autorstwa kolegi Mirley'a. Do zasilania została wykorzystana przetwornica 9v/150v a w niej dławik 100uH (0.5A). Niestety w sklepach elektronicznych w moim mieście nie ma takowego dławika, a zanim zrobię zamówienie na allegro, chciałbym zapytać, czy dławik takowy znaleźć w zasilaczu atx?
    Czytałem na forach, że w starych zasilaczach takie dławiki są.
    Mam przed sobą 3 zasilacze, 2atx, 1 AT, czy na podstawie marki, modelu lub mocy i napięć da się określić jakie dławiki tam siedzą, czy się będą nadawać? Jeżeli zastosuję dławik zbyt duży, czym to grozi?

    Pozdrawiam i liczę na wyrozumiałość dla początkującego.

    P.S.
    Dysponuję miernikiem, ale z tego co wiem, do takich pomiarów jest potrzebny drogi sprzęt.
  • REKLAMA
  • #2 12419576
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    Witam,
    maciek1221 napisał:
    Witam!
    Stawiam swoje pierwsze kroki w elektronice, budując projekty prezentowane jako ''krok po kroku'' z gotowym projektem płytek i programów. Jestem już po kilku projektach, najlepszy i najtrudniejszy z nich to termometr cyfrowy z wyświetlaczem segmentowym i attiny2313.
    Teraz buduję zegar nixie autorstwa kolegi Mirley'a. Do zasilania została wykorzystana przetwornica 9[v]V/150[v]V a w niej dławik 100uH (0.5A). Niestety w sklepach elektronicznych w moim mieście nie ma takowego dławika, a zanim zrobię zamówienie na allegro, chciałbym zapytać, czy dławik takowy znaleźć w zasilaczu [atx]ATX?
    Czytałem na forach, że w starych zasilaczach takie dławiki są.
    Mam przed sobą 3 zasilacze, 2 [atx]ATX, 1 AT, czy na podstawie marki, modelu lub mocy i napięć da się określić jakie dławiki tam siedzą, czy się będą nadawać? Jeżeli zastosuję dławik zbyt duży, czym to grozi?

    Pozdrawiam i liczę na wyrozumiałość dla początkującego.

    P.S.
    Dysponuję miernikiem, ale z tego co wiem, do takich pomiarów jest potrzebny drogi sprzęt.
    takie dławiki w/w zasilaczach bywają, ale trudno - z powodu liczności ich modeli - podać w jakim konkretnie modelu zasilacza da się taki dławik znaleźć.
    Do zmierzenia indukcyjności potrzebny jest miernik co taką wielkość fizyczną mierzy.
    Ale ja mam dla Ciebie prostsze wyjście, a mianowicie taki dławik - niejeden - pęta mi się po szufladach i wyślę go Tobie w prezencie jak na PW podasz mi swój adres do wysyłki.

    Pozdrawiam
  • #3 12419727
    maciek1221
    Poziom 18  
    Posty: 518
    Pomógł: 3
    Ocena: 24
    Quarz, dzięki za propozycję. W poniedziałek dostanę odpowiedzi ze sklepów internetowych, które wystawiają takie dławiki. Jeżeli nie będą mieli kilku elementów, których mi brakuje (głównie rezonatora 32768Hz) to wtedy się zgłoszę do Ciebie :)

    P.S.
    W sklepie poprosiłem o MPSA42, dostałem zamiennik - a 42 B331, czy to jest rzeczywiście jego zamiennik? Nie mogę znaleźć powiązania w internecie, chyba, że mój zamiennik nazywa się BF420A a A42 b331 ma napisane na obudowie?
    Pzdr
  • REKLAMA
  • #4 12421045
    Quarz
    Poziom 43  
    Posty: 14357
    Pomógł: 1646
    Ocena: 629
    maciek1221 napisał:
    Quarz, dzięki za propozycję. W poniedziałek dostanę odpowiedzi ze sklepów internetowych, które wystawiają takie dławiki. Jeżeli nie będą mieli kilku elementów, których mi brakuje (głównie rezonatora 32768Hz) to wtedy się zgłoszę do Ciebie :)
    Proszę... :lol: ... rezonator zegarkowy - rurka - też mam i napisz tu co jeszcze Tobie brakuje... :shock:

    maciek1221 napisał:
    P.S.
    W sklepie poprosiłem o MPSA42, dostałem zamiennik - a 42 B331, czy to jest rzeczywiście jego zamiennik? Nie mogę znaleźć powiązania w internecie, chyba, że mój zamiennik nazywa się BF420A a A42 b331 ma napisane na obudowie?
    Pzdr
    Tranzystor typu HMPSA42 to wysokonapięciowy bipolarny tranzystor N-P-N w obudowie typu TO-92, a to coś dostał oznaczone jako 42 B331, to nijak nie ma się do w/w tranzystora.
    Pokaż tu jego fotkę, ale taką by owe napisy były dobrze widoczne.
    BTW, w/w tranzystor pewnie też znajdę w moich zbiorach, ale o tej porze nie będę go szukał...

    Pozdrawiam
  • #5 12421226
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22647
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6076
    Tranzystor MPSA42 produkowany jest przez wielu producentów, niektórzy oznaczają A42.
  • #6 12421565
    maciek1221
    Poziom 18  
    Posty: 518
    Pomógł: 3
    Ocena: 24
    Ok, czyli zastosuję ten zamiennik.

    Skoro mój temat został przeniesiony do piaskownicy to chciałbym przy okazji zapytać o tworzenie płytek PCB metodą termotransferu. O ile przy poprzednich projektach estetyka nie była kluczowa, bo całość jest zamknięta w obudowie, o tyle ten zegar będzie w obudowie przezroczystej. Mój problem jest taki, że przed nanoszeniem tonera na płytkę (żelazkiem) jest wszystko ok, a po skończeniu grzania ścieżki znacznie grubną, czasami muszę je rozdzielać nożykiem, przez co rysuję płytkę.. Jaka jest przyczyna?

    Robię to tak, że na deskę kładę laminat, do tego przykładam papier kredowy i prasuję żelazkiem. Zaznaczam punkty orientacyjne, stąd wiem, że papier się nie rusza. Czy może powinienem stawiać żelazko do góry nogami i na nie kłaść laminat z papierem? Wtedy otrzymam takie ścieżki jak na papierze? Czy wtedy żelazko nie uszkodzi się poprzez bezpośredni kontakt z laminatem?
  • REKLAMA
  • #7 12762319
    Mateusz0944
    Poziom 12  
    Posty: 64
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    Witam.

    Twój problem może być spowodowany za dużą siłą nacisku i/lub za wysoką temperaturą i toner po prostu rozpływa się po miedzi.

    Ja zawsze robię tak:
    1. Oczyszczam płytkę i odtłuszczam (bardzo dobrze nadaje się do tego ta ostrzejsza strona gąbki do mycia naczyń + płyn)
    2. Papier kredowy ze wzorem ścieżek docinam na wielkość płytki.
    3. Żelazko ustawiam na 3 kropki (czyli na max) i trzymam je spodem do góry między nogami (niestety nie mam uchwytu a dobrze mieć 2 ręce wolne)
    4. Teraz powoli wsuwam z boku na żelazko płytkę z przyłożonym papierem (przed tym krokiem przygotuj sobie pojemnik do pkt. 6).
    5. Rozprasowuje papier na płytce dość mocno naciskając (ale bez przesady). Używam do tego celu starych chusteczek materiałowych zrolowanych, potem złożonych na pół i związanych nitką.
    6. Płytkę z żelazka zsuwam prosto do pojemnika z wodą (można dodać mydła albo płynu do mycia naczyń)

    Teraz kilka wskazówek praktycznych:

    Papier im cieńszy tym lepszy i im szybciej zsuniesz go do wody tym lepiej. Powód jest prosty. Po skończonym rozprasowywaniu gruby papier zaczyna się marszczyć i toner oddziera się od miedzi.

    Gdy papier już odmoknie ostrożnie go oderwij. Na ścieżkach najprawdopodobniej zostaną resztki papieru ale tym się nie przejmuj w wytrawianiu to nie przeszkadza. Usuń tylko resztki spomiędzy ścieżek.

    Ścieżki które otrzymuje wykorzystując powyższy sposób są niemal idealne.

    Dodano po 2 [godziny] 41 [minuty]:

    Witam.

    Twój problem może być spowodowany za dużą siłą nacisku i/lub za wysoką temperaturą i toner po prostu rozpływa się po miedzi.

    Ja zawsze robię tak:
    1. Oczyszczam płytkę i odtłuszczam (bardzo dobrze nadaje się do tego ta ostrzejsza strona gąbki do mycia naczyń + płyn)
    2. Papier kredowy ze wzorem ścieżek docinam na wielkość płytki.
    3. Żelazko ustawiam na 3 kropki (czyli na max) i trzymam je spodem do góry między nogami (niestety nie mam uchwytu a dobrze mieć 2 ręce wolne)
    4. Teraz powoli wsuwam z boku na żelazko płytkę z przyłożonym papierem.
    5. Rozprasowuje papier na płytce dość mocno naciskając (ale bez przesady). Używam do tego celu starych chusteczek materiałowych zrolowanych, potem złożonych na pół i związanych nitką.
    6. Płytkę z żelazka zsuwam prosto do pojemnika z wodą (można dodać mydła albo płynu do mycia naczyń)

    Teraz kilka wskazówek praktycznych:

    Papier im cieńszy tym lepszy i im szybciej zsuniesz go do wody tym lepiej. Powód jest prosty. Po skończonym rozprasowywaniu gruby papier zaczyna się marszczyć i toner oddziera się od miedzi.

    Gdy papier już odmoknie ostrożnie go oderwij. Na ścieżkach najprawdopodobniej zostaną resztki papieru ale tym się nie przejmuj w wytrawianiu to nie przeszkadza. Usuń tylko resztki spomiędzy ścieżek.

    Ścieżki które otrzymuje wykorzystując powyższy sposób są niemal idealne.
  • REKLAMA
  • #8 12763086
    maciek1221
    Poziom 18  
    Posty: 518
    Pomógł: 3
    Ocena: 24
    Mateusz, dzięki!
    Na szczęście już jakiś czas temu doszedłem do moich błędów - temperaturę zmniejszyłem do 2 kropek, nacisk też zelżał, ścieżki przestały się tak spłaszczać. Niestety nie mogę zaprogramować mojej atmegi w zegarze, zmieniałem płytki, kontrolery, ale wciąż jest błąd 'couldn't identify chip #000000 lub ffffff... Programator, w nim błąd bym widział gołym okiem, bo jest to sample programmer z 4 czy 5 rezystorami i tyle, na kablu lpt 15cm..
    Pozdrawiam
  • #9 12768747
    Mateusz0944
    Poziom 12  
    Posty: 64
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    Mam nadzieje, że o zasilaniu uC nie zapomniałeś z osobnego zasilacza przez np. LM7805 i połączeniu mas.
  • #10 12769849
    maciek1221
    Poziom 18  
    Posty: 518
    Pomógł: 3
    Ocena: 24
    Zasilam cały układ jednym zasilaczem, do zasilanej płytki podpinam kabel lpt, na płytce są rezystory od programatora.
  • #11 12770244
    Mateusz0944
    Poziom 12  
    Posty: 64
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    Jeśli wszystkie połączenia są poprawne, zasilanie podpięte i nie namieszałeś w fusebitach (np. blokada SPI) to niestety nie jestem w stanie pomóc :(
  • #12 12770722
    maciek1221
    Poziom 18  
    Posty: 518
    Pomógł: 3
    Ocena: 24
    No właśnie nie jestem w stanie znaleźć usterki.. Niby wszystko dobrze, a jednak nie daje się programować.
    Płytkę wykonałem od nowa, spróbowałem zmienić oporność rezystorów na mniejszą, zasilanie sprawdzone ( przy innym układzie, z attiny), programator też sprawdzony, a mikroklocka z podstawką zmieniałem już. Może któryś element uległ uszkodzeniu, ale który?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje dławika 100uH 0.5A do zasilania zegara nixie, który buduje. Zauważa, że w lokalnych sklepach elektronicznych nie ma takiego elementu, a zastanawia się nad możliwością znalezienia go w starych zasilaczach ATX. Otrzymuje odpowiedzi, że dławiki te mogą występować w różnych modelach zasilaczy, ale ich identyfikacja jest trudna. Jeden z uczestników dyskusji oferuje pomoc w postaci wysłania dławika. Użytkownik porusza również temat zamienników tranzystora MPSA42 oraz problemy z tworzeniem płytek PCB metodą termotransferu, gdzie wskazuje na zbyt dużą grubość ścieżek. W dalszej części rozmowy omawiane są problemy z programowaniem mikrokontrolera ATmega, co prowadzi do dyskusji na temat zasilania i poprawności połączeń.
REKLAMA