Witam!
Stawiam swoje pierwsze kroki w elektronice, budując projekty prezentowane jako ''krok po kroku'' z gotowym projektem płytek i programów. Jestem już po kilku projektach, najlepszy i najtrudniejszy z nich to termometr cyfrowy z wyświetlaczem segmentowym i attiny2313.
Teraz buduję zegar nixie autorstwa kolegi Mirley'a. Do zasilania została wykorzystana przetwornica 9v/150v a w niej dławik 100uH (0.5A). Niestety w sklepach elektronicznych w moim mieście nie ma takowego dławika, a zanim zrobię zamówienie na allegro, chciałbym zapytać, czy dławik takowy znaleźć w zasilaczu atx?
Czytałem na forach, że w starych zasilaczach takie dławiki są.
Mam przed sobą 3 zasilacze, 2atx, 1 AT, czy na podstawie marki, modelu lub mocy i napięć da się określić jakie dławiki tam siedzą, czy się będą nadawać? Jeżeli zastosuję dławik zbyt duży, czym to grozi?
Pozdrawiam i liczę na wyrozumiałość dla początkującego.
P.S.
Dysponuję miernikiem, ale z tego co wiem, do takich pomiarów jest potrzebny drogi sprzęt.
Stawiam swoje pierwsze kroki w elektronice, budując projekty prezentowane jako ''krok po kroku'' z gotowym projektem płytek i programów. Jestem już po kilku projektach, najlepszy i najtrudniejszy z nich to termometr cyfrowy z wyświetlaczem segmentowym i attiny2313.
Teraz buduję zegar nixie autorstwa kolegi Mirley'a. Do zasilania została wykorzystana przetwornica 9v/150v a w niej dławik 100uH (0.5A). Niestety w sklepach elektronicznych w moim mieście nie ma takowego dławika, a zanim zrobię zamówienie na allegro, chciałbym zapytać, czy dławik takowy znaleźć w zasilaczu atx?
Czytałem na forach, że w starych zasilaczach takie dławiki są.
Mam przed sobą 3 zasilacze, 2atx, 1 AT, czy na podstawie marki, modelu lub mocy i napięć da się określić jakie dławiki tam siedzą, czy się będą nadawać? Jeżeli zastosuję dławik zbyt duży, czym to grozi?
Pozdrawiam i liczę na wyrozumiałość dla początkującego.
P.S.
Dysponuję miernikiem, ale z tego co wiem, do takich pomiarów jest potrzebny drogi sprzęt.