Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taśma LED 12V żarzy się po wyłączeniu zasilania

18 Cze 2013 09:54 7959 5
  • Poziom 10  
    Witam.

Wiem, że żarzenie się lamp ledowych po odłączeniu napięcia był już wałkowany. Były to jednak żarówki na 220V. Ja mam problem z taśmą LED na 12V zasilaną transformatorem do diod. Transformator do podłączenia do sieci ma 3 przewody (brązowy, niebieski i przewód do uziemienia). Zasilanie do transformatora dołączone jest z włącznika od światła (takiego zwykłego - lampa pod sufitem) - kabel uziomu z transformatora połączony jest z kablem zero. Czy to prawidłowe połączenie? Czy może w ogóle nie łączyć uziomu? Nie wiem dokładnie bo nie sprawdzałem ale na włączniku przerywana jest faza. Przełącznik obsługuje 2 rodzaje diod. 1- Żarówki diodowe na 220V - przy wyłączeniu napięcia gasną i się nie żarzą, 2- Taśma LED na 12V - po wyłączeniu żarzą się cały czas. Wyłącznik nie ma podświetlenia. Jeszcze nie sprawdzałem jakie napięcie jest przy wyłączonym zasilaniu. Nie wiem jak rozwiązać ten problem.
  • Poziom 9  
    Witam,

mam problem dotyczący taśm LED, które po wyłączeniu zasilania przez wyłącznik ciągle się żarzą.

Spróbuję opisać sposób w jaki ta instalacja jest ze sobą podłączona: mianowicie z gniazdka ~230 V AC napięcie podawane jest na transformator elektroniczny gdzie dalej napięcie 12 V DC przez prosty wyłącznik dwu pozycyjny zasila taśmy LED. Przerwa na wyłączniku zrobiona jest na przewodzie "+".

Czytałem inne tematy jednak żadne z nich nie tyczą się stricte taśm na 12 V DC więc nie jestem pewny czy opisane w tamtych tematach metody się sprawdzą.

Czy ktoś może doradzić w jaki sposób pozbyć się tego mrużenia? "Jakiś" kondensator, rezystor?
  • Poziom 24  
    indzynier napisał:
    gdzie dalej napięcie 12 V DC przez prosty wyłącznik dwu pozycyjny zasila taśmy LED
    Jaki to jest wyłącznik? Podtynkowy, natynkowy czy jeszcze jakiś inny?
  • Poziom 9  
    gogi20 , dziękuję za podjęcie tematu :)

Na pytanie nie odpowiem precyzyjnie, tzn nie podam Ci teraz modelu wyłącznika (jest zmaskowany pod tynkiem) ale jest to taki prosty mały "wyłączniczek" mniej więcej taki jak na fotce tylko, że posiada on dwie pozycje a użyta jest tylko jedna z nich, po prostu taki miałem, takiego użyłem. Zastanawia mnie czy problem pojawiłby się gdyby ten wyłącznik znajdował się po stronie napięcia przemiennego i wtedy ewentualne prądy traciłyby się na zasilaczu ale niestety nie ma już takiej możliwości żeby to przerobić, pokój dopiero co wyremontowany i większa część tej instalacji jest już zakryta. Jedynie mogę próbować zmienić to po stronie napięcia stałego.

Taśma LED 12V żarzy się po wyłączeniu zasilania
  • Poziom 24  
    Chodziło mi o to żeby przerywać wyłącznikiem obydwa bieguny + i - ale jak się domyślam nie będzie już takiej możliwości?
    indzynier napisał:
    napięcie podawane jest na transformator elektroniczny gdzie dalej napięcie 12 V DC
    To chyba nie jest transformator elektroniczny tylko zasilacz.
  • Poziom 10  
    Problem połowicznie rozwiązany. Odciąłem ze 3 diody z paska, które powodowały błyskanie. Nie wiem dla czego. Teraz nie błyska więc w sumie nie znalazłem powodu błyskania lecz go obszedłem.
    Temat do zamknięcia.