Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b

23 Cze 2013 22:40 3627 24
  • Poziom 8  
    Witam, mam dość spory problem z laptopem IBM Lenovo T60 Thinkpad, mianowicie z błędem STOP: irql_not_less_or_equal 0x0000007b (....).
    Zainstalowany mam Windows XP 2002 sp3, laptop nie był formatowany od dnia kupna ani razu (ok. 2lat) do tej pory wszystko działało.

Laptop wyłączał się przy większym zużyciu procesora albo kiedy się nagrzewał.Po przejsciu na stan wstrzymania i próbie wznowienia wyskakiwał bluescreen irql_not_less_or_equal 0x0000007b (...). Teraz kiedy włączam laptopa i wyskakuje ładowanie systemu, natychmiast wyskakuję powyższy błąd STOP.
    Sprawdzałem kości RAM, odpinając każdą po kolei i sprawdzając je osobno, a także próbowałem podpinać kości z mojego HP. Próbowałem także boot'ować system z pendrive'a i z płyty z dyskiem twardym i bez niego. Gdy wkładam płytę instalacyjną z systemem win xp 2002 sp3 to po przygotowaniu plików wyskakuję, że nie może odnaleźć żadnych podłączonych dysków twardych. Podejrzewam ,że padł mi cały dysk albo poszczególne sektory na dysku. Nie mam już pomysłów jak mogę sprawdzić co tak naprawdę się zepsuło. Próbowałem podłączyć dysk z IBM'a to swojego HP ale niestety dyski nieco się różnią i nie dało rady, nie posiadam żadnej taśmy żeby podłączyć bezpośrednio pod drugiego laptopa. Próbowałem także systemu Win XP 2002 sp3 Live z pendrive'a i też nie dało rady go odpalić, próbowałem bez dysku i z dyskiem. Grzebałem nie co w BIOS'ie. Proszę o szybką pomoc. :)
  • TermoPasty.pl
  • Spec od komputerów
    Czy dysk jest widoczny w BIOS'ie?
  • TermoPasty.pl
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 8  
    miecho18, nie bardzo ogarniam tego BIOS'a. Jakbyś mógł mnie naprowadzić na te opcje wyświetlania dysku twardego w BIOS.

wyrbobekj, dzięki jutro spróbuje i dam znać.
  • Spec od komputerów
    Zrób zdjęcia wszystkich zakładek BIOS i wrzuć na forum.
  • Poziom 28  
    Dla mnie najprościej będzie podłaczyć ten dysk do zwykłego peceta i sprawdzić czy działa, odczytać smart w hdtune albo mhdd. Jak dojdziemy co z dyskiem to można się zabrać za resztę laptopa, bo niestety w najgorszym wypadku padła ci płyta główna. Najbardziej optymistyczna wersja to po prostu padnięty system, nie dziwię mu się :]

Instalka XP nie widzi ci dysku bo nie masz sterowników SATA/AHCI, wyczaruj sobie właściwą płytkę. Albo napisz na priv.
  • Poziom 8  
    Pytanie: Aktualizacja BIOS'u coś pomoże w moim przypadku czy raczej nie?
    Zdjęcia BIOS'a i błąd STOP.
    IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b
    IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b
  • Poziom 28  
    Sata contoller mode na czas testów możesz zmienić z AHCI na IDE, ale nie zapomnij przed instalacją systemu XP zmienić z powrotem bo ci będzie strasznie wolno działał. W biosie lepiej nie mieszaj, na starcie masz HDD diagnostic program - spróbuj to odpalić.
  • Poziom 8  
    Brodi, próbowałem już HDD diagnostic, odpaliłem trwało to ponad 30 minut, ładowały się gwiazdki i nadal było 0%. po załadowaniu wszystkich wyskoczyło: Test cemplet
  • Poziom 8  
    Udało mi się coś zmienić, włożyłem płytę boot'ującą nie do końca mam pojęcie jaką, dostałem ją od wujka. Podczas instalacji z tej płyty boot'ującej musiałem pominąć parę plików i na kopiowaniu się skończyło. Odpaliłem komputer na tej płycie boot i gdy się już komputer odpalił zmieniłem na zwykły system win xp sp3, boot też był sp3. Niby zainstalowało system ale wyskoczył mi błąd podczas instalacji, że brakuje jakiegoś pliku (pewnie go pominąłem), coś tam z internetem było. Chciałem teraz zainstalować system od nowa z płyty win xp sp3 bez wcześniejszego boot'a i nadal wyskakuje podczas instalacji, że nie ma żadnych podłączonych dysków. Teraz mam przeskanować dysk jakimś programem czy jak?
  • Spec od komputerów
    Wykonaj to, o co prosiłem w poście #11.
  • Poziom 8  
    Okej, pobiorę wypalę i dam znać.

Dodano po 25 [minuty]:

Wypaliłem płytę wkładam do laptopa i nie pojawia się żadna ikona na pulpicie. W BIOS'ie ustawione mam boot'owanie z CD.
  • Spec od komputerów
    Powinno wyskoczyć coś takiego:

IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b
    Jeśli nic się nie pojawia, to musiałeś źle wypalić płytkę.
  • Poziom 8  
    Też tak pomyślałem, że może źle płytę wypaliłem. Zaraz pójdę do sklepu po CD.
  • Poziom 8  
    miecho18, odpaliłem i tym razem działa, sprawdza mi teraz wszystko.
    Mam pulpit i co teraz zrobić?
    IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b IBM Lenovo T60(Thinkpad) - irql_not_less_or_equal 0x0000007b
  • Spec od komputerów
    Z dyskiem jest wszystko w porządku. Przyczyna leży gdzie indziej.
  • Poziom 8  
    Jakieś propozycje? Jeszce później brat podrzuci mi inny dysk i zobaczę czy będzie działał.

Dodano po 14 [minuty]:

Kurde podczas skanowania komputera na tym PARTED MAGIC, laptop mi się wyłączył i nie wiem dlaczego. Wczoraj jak instalowałem system podczas instalacji laptop też się wyłączył. Możliwe ,że to przez układ chłodniczy? Nagrzewać się bardzo nie nagrzał, praktycznie jest mniej ciepły niż ten z którego korzystam obecnie. Pomożecie?

Dodano po 3 [minuty]:

No i znowu się wyłączył teraz już podczas ładowania płyty.

Dodano po 3 [minuty]:

Może zrobię aktualizacje BIOS'a ?
  • Poziom 8  
    Laptopa wyczyściłem od razu na samym początku jak zaczął się wyłączać, co prawda wiatrak był w kiepskim stanie od dnia kupna ale nie sprawiał problemów, do tego mam jeszcze podstawkę chłodzącą z 3 wiatraczkami.
  • Poziom 8  
    Może znacie jakieś dobre programy, obrazy płyt sprawdzające procesor, ram, kartę graficzną i ogólnie sprzęt laptopa ?

Dodano po 37 [minuty]:

Postanowiłem jeszcze raz zainstalować system z tej płyty botującej ale tym razem bez podmiany płyt. No i po skopiowaniu plików systemowych wywaliło mi błąd STOP" 0x000000B4 (0x8A0B12B0, 0x89696000, 0x89654000, 0x00050000)

Dodano po 2 [minuty]:

A gdy podmieniam płytę na normalny system to wywala.
    c000021a [Błąd systemu]
    0x0000402 (0x0.... 0x0...)
    System został zamknięty.
  • Spec od komputerów
    Najpierw zajmij się doprowadzeniem układ chłodzenia do porządku.
    wyrobekj napisał:
    Warto zaopatrzyć się także w pastę termiczną i termopada o wysokim współczynniku przenoszenia ciepła (nie nazywam tego poprawnie), żeby je wymienić jak się zdejmie układ chłodzenia z procesora i karty graficznej.
  • Poziom 8  
    Dzięki wszystkim za pomoc. Z system sobie poradziłem, ustawiłem w BIOS'ie compatibility i instalacja systemu przebiegła normalnie z płyty z win xp sp3. Co do wyłączającego komputera, to sprawdziłem temperaturę procesora i przekracza ona max. temp. Zaopatrzę się w nowy układ chłodzący, mam nadzieje że to rozwiąże problemy jeśli to może jeszcze się tutaj spotkamy. Jeszcze raz dzięki. :)