Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JM-TRONIK L3Fk-BT-or5p-s4, nieprawidłowa kolejność faz

Andrzej Ch. 04 Lip 2013 20:22 5490 6
  • #1 04 Lip 2013 20:22
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Witam !
    Po mojej interwencji w Zakładzie Energetycznym, gdzie przestał działać zewnętrzny elektroniczny zegar sterujący pracą dwutaryfowego licznika energii (stary mechaniczny licznik) około dwa tygodnie temu "fachowiec" zamontował mi takie cudo: JM-TRONIK L3Fk-BT-or5p-s4. Niestety nie ja odbierałem jego pracę, tylko moja druga połowa, która jak wiadomo nie ma obowiązku znać się na elektryce. Dzisiaj tknęło mnie i zaglądnąłem do skrzynki licznikowej. Zainteresował mnie mały szczególik który widnieje w czerwonej ramce na zdjęciu.

JM-TRONIK L3Fk-BT-or5p-s4, nieprawidłowa kolejność faz

(Zdjęcie zapożyczyłem z innego artykułu na elektrodzie - więc nie jestem jego autorem). Jak zrozumiałem "fachowiec" podpiął licznik na chybił-trafił. Mam takie pytanie. Jak ma się niewłaściwe podłączenie faz licznika do jego wskazań - w tym konkretnym modelu licznika, a co za tym idzie opłat ?
    Czy zgłaszać ten fakt w Zakładzie energetycznym ?
    Za góry dziękuję za wszelkie wyjaśnienia

• #2 04 Lip 2013 20:38
    zbich70
    Specjalista elektryk

Nie na chybił-trafił tylko tak samo jak podłączony był poprzedni licznik.

W licznikach indukcyjnych kolejność faz ma pewien niewielki wpływ na pomiar, elektronicznym to bez znaczenia.

• #3 04 Lip 2013 20:42
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

wobec tego po co ten wskaźnik ?
    Jako informacja tylko ?

• #4 04 Lip 2013 20:57
    zbich70
    Specjalista elektryk

Andrzej Ch. napisał:
    wobec tego po co ten wskaźnik ?
    Jako informacja tylko ?

W rzeczy samej. Tak samo jak wskaźnik działania polem magnetycznym.

• #5 04 Lip 2013 21:20
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Czy wskaźnik działania polem magnetycznym nie jest czasem informacją dla służb że ktoś coś kombinował przy liczniku ?

• #6 04 Lip 2013 21:32
    zbich70
    Specjalista elektryk

Andrzej Ch. napisał:
    Czy wskaźnik działania polem magnetycznym nie jest czasem informacją dla służb że ktoś coś kombinował przy liczniku ?

Jest. Że klienta trzeba mieć na oku bo niepowodzenie przy próbie hamowania magnesem licznika elektronicznego, prędzej czy później doprowadzi go do szukania innych sposobów pozyskania darmowej energii. :D

• #7 05 Lip 2013 07:17
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Dzwoniłem do Zakładu Energetycznego, żeby zgłosić problem złej kolejności faz.
    Po krótkiej rozmowie z pracownikiem "nadrzędnym" nad monterami i samymi monterami dowiedziałem się, że to tylko wskazanie i nie ma to znaczenia jeśli chodzi o ilość naliczonej energii. Zgłoszenie nie zostało przez nich przyjęte.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME