Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczne zaplanie halogenów LED 230 / Włącznik dzwonkowy do otwierania bramy

16 Jul 2013 10:59 4761 9
 • Level 10  
  I. Przed bramą garażową w poddaszu zamontowałem 2 halogeny LED 230V. Chciałbym, aby te halogeny świeciły się przez 90s od momentu otwarcia/zamknięcia bramy.

  Obecnie w silniku bramy garażowej znajduje się żarówka 24V AC, która właśnie świeci się te 90s. Dodatkowo w silniku są różne złącza, które można by było wykorzystać. Proszę o podpowiedź jaki przekaźnik kupić i jak podłączyć (pod które złącze), aby uzyskać zamierzony efekt.

  Opis złączy w silniku
  1. 24V~ 25W E14 Bulb - świeci się przez 90s po otwarciu/zamknięciu bramy. Obecnie zamontowana żarówka.
  2. 24V~ 25W for blinking light - napięcie tylko w trakcie otwierania/zamykania bramy. Pewnie przy wykorzystaniu tego złącza potrzebowałbym przekaźnik czasowy).
  3. 24V~ Vsafe 180mA max output; power supply for checking photocell transmitters - napięcie tylko w trakcie otwierania/zamykania bramy.

  Schematy z instrukcji bramy:
  Automatyczne zaplanie halogenów LED 230 / Włącznik dzwonkowy do otwierania bramy Automatyczne zaplanie halogenów LED 230 / Włącznik dzwonkowy do otwierania bramy Automatyczne zaplanie halogenów LED 230 / Włącznik dzwonkowy do otwierania bramy

  Które złącze najlepiej wykorzystać? Czy najlepsze będzie złącze opisane jako pierwsze? Dolutować równolegle przewód do tej żarówki co świeci 90s i do przekaźnika 24V IN / 230V AC OUT. Pytanie tylko jaki jest pobór prądu takiego przekaźnika, czy to nie spali mi elektroniki.

  Zastanawiam się jeszcze nad złączem opisanym w drugiej kolejności + jakiś przekaźnik czasowy.

  II. Pod piny 3 i 4 (patrz załączone rysunki) podpiąłem przewód alarmowy 6x0.5 YTDV (wykorzystałem 2 żyły) i poprowadziłem do włącznika dzwonkowego (takiego jak do świateł na klatkach). Po jego wciśnięciu brama ładnie mi się otwiera i zamyka. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne, czy ktoś bardziej doświadczony widzi jakieś przeciwwskazania?

  III. Od silnika do miejsca gdzie chciałbym wstawić przekaźnik poprowadziłem przewód alarmowy 6 żyłowy YTDV 6x0.5. Przekaźnik chciałbym podłączyć 4 żyłami z tego przewodu (2 na prąd i 2 na masę). 2 żyły już wykorzystałem na włącznik dzwonkowy. Czy taki przewód będzie wystarczający?
 • Level 22  
  Według mnie najlepiej będzie wpiąć przekaźnik z cewką na 24 v pod żarówkę. Przekaźnik ten będzie załączał halogeny LED na czas świecenia żarówki.
 • Level 12  
  Nice posiada w ofercie centrale do sterowania oświetleniem. Centralka ma symbol TT1L steruje urządzeniem 230V/450W ma wbudowany radioodbiornik z pamięcią 30 pilotów i 2 zegary z możliwością zaprogramowania czasu pracy od 1 sek. do 9 godz.
  Poniżej link do mojej strony:
  http://przyjaznydom.net/sklep/centrale-oswietleniowe/tt1l/
 • Level 22  
  A po co to przecież przekaźnik jest dużo tańszy , Kolega nie pisał nic o potrzebie załączania halogenów pilotem.
 • Level 12  
  Nie każdy wie, że jest takie rozwiązanie. Sam je stosuję u mnie w domu.
  Jest to jakaś alternatywa.
 • Level 10  
  AD. I. Zamierzam zakupić przekaźnik firmy RELPOL RM84 (na allegro po ok 4zł). Skrócona specyfikacja przekaźniki:
  Automatyczne zaplanie halogenów LED 230 / Włącznik dzwonkowy do otwierania bramy

  Chce go podłączyć równolegle z żarówka 24VAC 25W do złącza 24V~ 25W E14 Bulb. Czy to nie będzie zbyt wielkie obciążenie: 25W żarówka + 0,75 VA (wg. mnie max. 0,75W) przekaźnik.

  Czy mogę spokojnie zastosować obecną żarówkę oraz przełącznik?
  Czy zastosować jeszcze jakieś zabezpieczenie elektroniki przy silniku przed cewką? Czy cewka nie wprowadzi zakłóceń, chociażby do pobliskiego odbiornika do pilota?

  AD III. Znamionowy pobór mocy dla przekaźnika to 0,75 VA. Przy napięciu 24V AC daje nam to prąd o natężeniu 31.25 mA. Myślę, że zastosowany przewód alarmowy spokojnie wystarczy, nawet jedna para.

  AD II. Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania włącznika dzwonkowego?
 • Level 39  
  rama88 wrote:
  Czy to nie będzie zbyt wielkie obciążenie: 25W żarówka + 0,75 VA (wg. mnie max. 0,75W) przekaźnik.
  .
  Kolego, włókno żarówki na "zimno" może mieć nawet 10x mniejszą oporność niż w czasie świecenia. Zatem wyjście sterujące ta żarówką zniesie to nikłe dodatkowe obciążenie jakim jest cewka przekaźnika.
 • Level 22  
  Dokładnie tak, jak kolega wyżej pisał. Podłączaj śmiało, nic się nie stanie.
 • Level 12  
  Z tego co widzę masz centralkę Venere firmy BFT. Możesz spokojnie podpiąć ten przekaźnik. Ja też używam tego wyjścia z podpiętym przekaźnikiem i wszystko jest OK.
 • Level 10  
  Planuje jeszcze w kuchni zamontować sobie jakiś wskaźnik otwarcia bramy. W tym celu planuję wykorzystać 2 zielone diody wylutowane z switcha (wskaźnik połączeń LAN), rezystor 1K Ohm 0,5W oraz jakiś kontaktron. Zasilanie chce wziąć z silnika bramy garażowej, z portu opisanego jako 24V~ 180mA max output. Napięcie na tym porcie jest utrzymywane cały czas.

  Proszę o podpowiedź, czy te diody i rezystor wystarczą. Poglądowy schemacik:
  Automatyczne zaplanie halogenów LED 230 / Włącznik dzwonkowy do otwierania bramy