Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DELL - Sekretne kody w laptopach DELL'a

locarno 02 Sie 2013 21:02 23715 42
  • #1 02 Sie 2013 21:02
    locarno
    Poziom 15  

Witam, posiadam laptopa Dell Precision M4500. Szukałem sposobu na ręczne sterowanie prędkością wentylatora. Szukając informacji w internecie jak sobie poradzić z tym problem natknąłem się na taki trik:

Cytat z innego forum:

Cytat:

Nick is spot on about the SSD's...nothing will increase performance like an SSD. And yes, I DO HAVE TO GO INTO DELL'S HIDDEN ENGINEERING MODE (FN+SHIFT 15324, FN+SHIFT R...WELCOME ;) TO RUN BOTH FANS AT FULL TILT. Plus i use a customized HeatShift pad because I run a special Intel 940XM thats considerably more powerful but also generates considerably more heat.

Ta kombinacja klawiszy pozwala nam wprowadzić nam laptopa w tryb "Engineering Mode" lub inaczej nazywany "debug mode"

Shift+Fn+15324 (po wykonaniu tej kombinacji dioda powinna zacząć migać)
    Po wejściu w ten tryb możemy wykonać następujące rzeczy:

Fn+R bądź Fn+T powinna nas wprowadzić w menu Thermal Control Panel
    Fn+Z Resetuje sterowanie wentylatorem (to działa także bez wprowadzania komputera w specjalny tryb)

Niestety na M4500 nie mogę dostać się do tego menu. Kombinacja Shift+Fn+15324 działa poprawnie. Jednak Fn+T lub Fn+R nie działa. Żadne menu się nie pokazuje. Być może Dell zmienił kombinację.

Obrazki przedstawiające ten panel:

Czy jest jakaś szansa aby ten tirck zadziałał na moim DELL'u ? Może ktoś zna inne kombinację ?

0 29
  • Pomocny post
    #2 02 Sie 2013 21:56
    kobylak2206
    Poziom 17  

Hehe... Dobre... Mam DELL XPS M1730 od prawie 2 lat i o tym nie wiedziałem... U mnie działa...
    Będę śledził temat bo te wentylatory potrafią denerwować :(

0
  • Pomocny post
    #3 02 Sie 2013 22:08
    tygrysss
    Poziom 21  

Witam. Mam dell inspiron 6400. Jak wroce za dwa'tyg. Do domu poniewaz teraz jestem na wakacjach poza polska to sprobuje sprawdzic czy u mnie dziala. Mam jednak kilka pytan - kiedy wpisywac ten kod? Wtedy gdy laptop jest wylaczony, gdy odpala sie bios czy jeszcze inaczej? Wystarczy klikac kolejno te kombinacje czy przytrzymac na chwile cala kombinacje? Ja u siebie chcialbym, aby wentylatory dzialaly caly czas bo temp. W iddle to okolo 60 stopni. Oczywiscie zmienialem paste i czyscilem chlodzenie.

Ps. Przepraszam za brak polskich znakow, ale jestem za granica na tablecie.

0
  • #4 02 Sie 2013 22:15
    locarno
    Poziom 15  

Niestety u mnie nie działa.
    Jeżeli chcemy wyjść z trybu "debug" należy wykonać kombinację "Shift + Fn + Delete" i znów jesteśmy w normalnym trybie.

tygrysss napisał:
    Witam. Mam dell inspiron 6400. Jak wroce za dwa'tyg. Do domu poniewaz teraz jestem na wakacjach poza polska to sprobuje sprawdzic czy u mnie dziala. Mam jednak kilka pytan - kiedy wpisywac ten kod? Wtedy gdy laptop jest wylaczony, gdy odpala sie bios czy jeszcze inaczej? Wystarczy klikac kolejno te kombinacje czy przytrzymac na chwile cala kombinacje? Ja u siebie chcialbym, aby wentylatory dzialaly caly czas bo temp. W iddle to okolo 60 stopni. Oczywiscie zmienialem paste i czyscilem chlodzenie.

Ps. Przepraszam za brak polskich znakow, ale jestem za granica na tablecie.

Kombinację wpisujemy najlepiej, gdy jesteśmy w systemie. Właściwie, to możemy to zrobić w dowolnym momencie, tylko nie podczas ładowania biosu.

2
  • #5 02 Sie 2013 22:30
    ztom_36
    Poziom 12  

działa na dellu D600

0
  • #6 02 Sie 2013 22:32
    locarno
    Poziom 15  

Ok ok. Ale czy ktoś wie coś więcej na temat tych kodów ? Jest ich więcej ? Czy coś

0
  • #7 02 Sie 2013 22:48
    ztom_36
    Poziom 12  

co do twojego kompa to sprawdź w Biosie bo może masz wyłączone klawisze niebieskie z Fn

Dodano po 3 [minuty]:

oczywiście działa tylko z lewym klawiszem shift

0
  • #8 02 Sie 2013 23:48
    tygrysss
    Poziom 21  

No rozumiem, ale to otwiera sie jakies nowe okienko 'podktowane' z biosa, czy sterowaniw jest tylko na 'czuja',za pomoca kombinacji klawiszy?

0
  • #9 03 Sie 2013 18:55
    ztom_36
    Poziom 12  

Okienko podobne do bios-owego pojawia się dopiero po naciśnięciu klawiszy Fn i T lub trochę inne okienko Fn i R . Najpierw należy jednak wprowadzić kod przy naciśniętych klawiszach shift i Fn (15324) zaczyna migać jedna z diód (u mnie ta przy wyłączniku.)

0
  • #10 03 Sie 2013 23:02
    locarno
    Poziom 15  

Próbował ktoś może tego tricku na Windows'ie 8 ?

1
  • #11 03 Sie 2013 23:14
    kobylak2206
    Poziom 17  

Zadziała na windowsie, linuksie, uniksie czy tez bsd... To opcja biosu dostępna w każdym momencie...

1
  • #12 04 Sie 2013 17:48
    irek6311
    Poziom 33  

Kody ciekawe ale mam coś bardziej zaawansowanego ,
    ostrzegam przed modyfikacjami funkcji które nie znacie ,
    aplikacja wyświetla ustawienia większości Laptopów Dell gorzej ze zmianami ustawień bo te są pod dany model ,
    kreator jest prosty więc średnio zaawansowany użytkownik to ogarnie (ci co biosu i systemu nie ogarniają tylko poglądowo bo możecie zdrowo namieszać) ,
    na razie bez opisu ale postaram się to rozpisać ,
    można ukryte funkcje Bios i Windows 7 modyfikować/personalizować .

0
  • #13 05 Sie 2013 20:42
    locarno
    Poziom 15  

W nazwie pliku napisane jest, że jest to do E6520 i E6530 (seria Latitude) Zaraz przetestuje na swoim precisionie i dam znać co z tego wyszło. Może tam udą się sterować prędkością wentylatora.

A tak przy okazji to skąd masz tą aplikacje ?

0
  • #14 05 Sie 2013 20:58
    irek6311
    Poziom 33  

Mam w pracy tylko Laptopy Dell więc softu masa locarno ,
    do twojego szukałem tej aplikacji ale nie ma niestety ,
    nawet poglądowo ta od latitude jest przydatna bo pokazuje ukryte ustawienia Biosu i kod serwisowy ,
    3 nowe ale na Vostro tylko i Windows 7 64bit,
    dodam jeszcze kilka Windows7/8 64bit [(I) jako pierwszy a (II) to aktualizacja].

1
  • #16 17 Lut 2014 00:12
    tygrysss
    Poziom 21  

buktor - ale co dokładnie działa? Kody czy programy? Opisz coś więcej proszę.

0
  • #17 21 Lut 2014 21:39
    locarno
    Poziom 15  

Wydaje mi się, że do każdego laptopa z DELL'a są takie kody. Tylko je pozmieniali w nowszych modelach.

0
  • #18 25 Lut 2014 02:36
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

locarno napisał:
    SHIFT+FN+15324

Działa.

locarno napisał:
    FN+T

Działa.

locarno napisał:
    FN+R

Działa.

tygrysss napisał:
    SHIFT + FN + Delete

Działa.

locarno napisał:
    FN+Z

Nie działa.

Dell Latitude E6400

0
  • Pomocny post
    #19 17 Mar 2014 01:05
    phanick
    Poziom 28  
  • #20 24 Mar 2014 10:33
    locarno
    Poziom 15  

Niestety ten program nie nadaje się do nowych laptopów. Mam na myśli Precision'a M4500.
    Ktoś wie dlaczego program nie jest aktualizowany ?

Dodam, że sam laptop potrafi sterować obrotami. Np poprzez tryby zasilania. Chłodzenie, Cisza itd. Mogę sobie wybrać.

0
  • Pomocny post
    #21 24 Mar 2014 11:36
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

locarno napisał:

Brzmi pretensjonalnie.
    Z tych samych powodów co większość programów. Nie trzeba być szczególnie uzdolnionym aby do tego dojść.

0
  • Pomocny post
    #22 24 Mar 2014 11:38
    nfsmaniakpl
    Poziom 15  

Na dellu c400 działa :D

0
  • #23 26 Mar 2014 19:40
    locarno
    Poziom 15  

Atreyu Makiavel napisał:
    locarno napisał:

Brzmi pretensjonalnie.
    Z tych samych powodów co większość programów. Nie trzeba być szczególnie uzdolnionym aby do tego dojść.

Może i tak, ale ja nie mam takiej wiedzy. Program jest z 2006/2008 o ile się nie myle. A mój laptop jest z 2010. Więc technologia się lekko zmieniła.

0
  • #24 11 Kwi 2014 14:53
    locarno
    Poziom 15  

Skoro w moim DELLu M4500 da się wejść w ten ukryty tryb, to znaczy, że jakieś ukryte menu musi być. Tylko zmienili kombinację przycisków.

0
  • Pomocny post
    #25 19 Sie 2014 11:17
    irek6311
    Poziom 33  

Dorzucę do Dell Vostro 1540 z Windows 7 64bit, aplikacja pokazuje ukryte funkcje Bios i daje możliwość modyfikacji tych ustawień, po modyfikacji eksport do nazwa.exe, po uruchomieniu tej zapisanej konfiguracji nazwa.exe ustawienia od razu będą wprowadzone.

0
  • Pomocny post
    #26 22 Gru 2014 12:19
    irek6311
    Poziom 33  

Dell Latitude/Vostro/Inspiron aplikacja do modyfikacji ukrytych funkcji Bios i kontroli funkcji Windows (Windows 8.1 64bit), w aplikacji jak coś zmienicie to trzeba na koniec zapisać konfigurację jako nazwa.exe i uruchomić to konfiguracja zadziała, dodaje aplikacje do kontroli ładowania (Windows 8.1 64bit) akumulatora dopiero od 50%, nie sprawdzałem czy działa na wszystkich Latitude/Vostro/Inspiron.

0
  • Pomocny post
    #27 22 Gru 2014 12:23
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Raczej do starszych czy do nowszych modeli? Tylko dla Win8.1?

0
  • Pomocny post
    #29 22 Gru 2014 12:36
    Atreyu Makiavel
    Poziom 34  

Dlaczego usunąłeś z poprzedniego posta notkę o Win 8?

0
  • #30 22 Gru 2014 12:46
    irek6311
    Poziom 33  

Z Laptopa piszę i coś przy edycji namieszałem ale to poprawiłem Atreyu Makiavel :wink:
    EDIT:
    Inna wersja do Modyfikacji ukrytych funkcji BIOS i konfiguracji Windows 8 64bit (Latitude/Vostro/Inspiron), po modyfikacji w aplikacji eksport do pliku nazwa.exe i po uruchomienie jego > aktywuje wprowadzone zmiany.
    Ostrzegam przed włączaniem funkcji których nie znacie bo możecie zdrowo namieszać w ustawieniach tak Bios jak i Windows, co do sekretnych kodów to ta aplikacja ma wszystkie ustawienia normalnie ukryte w Bios.

0
  Szukaj w 5mln produktów