Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łuparka hydrauliczna, dobór pompy hydraulicznej

22 Sie 2013 18:59 11583 15
 • Poziom 7  
  Serdecznie witam wszystkich użytkowników!
  Chciałbym zacząć od tego, że zajmuję się drewnem kominkowym i przymierzam się do konstrukcji łuparki hydraulicznej do drewna.
  Pierwszym krokiem którym się zajmuje to dobór odpowiedniego układu hydraulicznego. Dlatego chciałbym się poradzić osób z doświadczeniem związanym z hydrauliką siłową.

  Planuje użyć silnika 7,5 kW 1500 obr/min + pompa 18 cm3.
  Dla takiej pompy wymagane zapotrzebowanie mocy wynosi zgodnie z wzorem 8,6 kW czyli trochę więcej.

  I teraz pytanie czy taki silnik da sobie z tym radę? Pompa ma działać w ciśnieniu 160 Bar

  PS. Układ będzie zasilał siłownik dwustronnego działania 80/45/500, żeby go przesunąć do przodu i cofnąć używamy 4,2 l oleju, trwa to 9,3 sekundy.
  Siła łupania 5 ton.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Skoro wyliczyłeś, ze pompa przy 1500obr/min wymaga 8,6kW to silnik jest za mały. Silniki do maszyn zawsze dobiera się z zapasem, najlepiej żeby pracowały na 70%mocy znamionowej. Chyba, że praca będzie dorywcza i silnik nie zdąży się przegrzać.
 • Poziom 7  
  Dziękuję za odpowiedź, to cenna rada odnośnie tego zapasu mocy, powinien być jak najbardziej zachowany.
  A może taki cykl pracy opisany poniżej pozwoli na użycie trochę słabszego silnika?
  4 s pompowanie pod obciążeniem (rozłupywanie klocka)
  4 s powrót siłownika bez obciążenia
  1 s przerwa
  Jak nie pozwoli to dam taki jak trzeba.
  Ps.
  Tutaj obliczałem sobie ile kosztuje praca różnych pomp z odpowiednim silnikiem
  i wychodzi że zwiększenie wydajności pompy i łuparki o połowe kosztuje 2,30 zł ekstra.
  To bardzo niewiele! Ale z tego wynika coraz większy silnik. Trochę przeraża mnie silnik 11 kW to już naprawdę sporo!

  cm3 sec kW koszt/h zmiana czasu i koszt tejże
  16 10,5 7,68 4,61 zł
  18 9,3 8,64 5,18 zł 113% 0,58 zł
  20 8,4 9,6 5,76 zł 125% 1,15 zł
  22 7,6 10,56 6,34 zł 138% 1,73 zł
  24 7,0 11,52 6,91 zł 150% 2,30 zł
  26 6,5 12,48 7,49 zł 163% 2,88 zł
  28 6,0 13,44 8,06 zł 175% 3,46 zł
 • Poziom 18  
  Jaki typ pompy?
  Przy 160 bar i siłowniku o którym piszesz, siła "łupania" wyniesie ok. 8 ton.
  Prędkość wysuwu - 83mm/s
  Prędkość powrotu - 121mm/s
 • Poziom 7  
  Pompa zębata , podłączona sprzęgłem elastycznym.
 • Poziom 18  
  Zazębienie zewnętrzne czy wewnętrzne?
 • Poziom 7  
  Myślałem o pompie zębatej z zazębieniem zewętrznym, popularnie i jest duży wybów.
  A jak się to ma do doboru jak najbardziej ekonomicznego silnika??
 • Poziom 18  
  Z danych podanych przez Ciebie, przy sprawności zespołu 91% moc silnika wynosi P=6,3kW.
 • Poziom 7  
  A można prosić o objaśnienie takich wyliczeń? I jak to się ma do tego konkretnego przypadku? Masz jakies sugestie apajak??
 • Poziom 7  
  Wszystko się zgadza, ale pytanie jest takie czy przy takich obciążeniach można zastosować mniejszą moc zasilania niż wyliczona z wzoru??
 • Poziom 7  
  Pompa 18 cm3/obr + Silnik 1500 obr/min = 27 L/ min
  wzór= przepływ( l/min)* cisnienie(bar)/500
 • Poziom 18  
  1. Silnik ma 1450 obr/min.
  2. Co przy sprawności zespołu 91% ( sprawność mech. * spr.wolumetryczna) daje 23,5l/min.
  3. Wzór na obliczenie mocy silnika P=Q*p/600
  4. Silnik 7,5kW będzie ok.
 • Poziom 2  
  Witam !
  Zbudowałem łuparkę hydrauliczną do ciągnika napędzaną napędem WOM chciałem aby tłok pracował tak 6-8 s. Po wyliczeniach Pana w Hylmecie dobrał pompę miało działać a jest problem. Tłok wysuwa się ok 25 s. i teraz ciekawa sprawa siłownik pracuje w taki samym czasie zarówno na wolnych obrotach ciągnika jak i na połowie gazu jak również na 1800 obr co daje na wałku WOM 540 obr/min czyli pompa pracuje na swoich pełnych obrotach i przy pełnej wydajności.
  I to jest problem ponieważ 25 s to stanowczo za dużo. Gdybym chciał aby tak wolno to pracowało to kupił bym coś używanego a nie inwestował takich pieniędzy
  Skład zestawu wszystkie elementy fabrycznie nowe:
  - hylmet UNHZ PZ30-WOM-34 + przekładnia (multiplikator) 1:3,0 (pompa tez odsyłana na reklamację wszystko jest tak jak trzeba)
  -siłownik 50/100/700,
  - rozdzielacz 80 l do łuparki kupiony w Agricola Lubień Kujawski zdjęcie rozdzielacza. ( zastanawiam się czy tu nie ma przyczyny. rozdzielacz odsyłałem na reklamację bo nie działał zatrzask i podobno był rozregulowany został rzucony na urządzenie teraz zatrzask działa a zawór ustawiony na 175 bar.) teraz oznaczyłem śruby regulacyjne i próbowałem coś sam podkręcić lecz efektu dalej brak ciśnienie się zmienia bo np siłownik troszkę słabszy ale nie ma zmiany prędkości.
  - zbiornik na olej 25
  i reszta danych
  wąż zbiornik pompa DN 13 cala koncówki 3/4 cala
  wąż pompa - rodzielacz DN 12 4 oplotowy koncówki 3/4/ cala
  wąż rozdzielacz - przelew do zbiornika DN 13 końcówki 3/4 cala
  węże rodzielacz - siłownik w siłownik wkręcone redukcje 3/8 cala na M18x1.5 złącza M18x1.5 przekrój węzy DN 10.

  Jeszcze sprawdziłem coś takiego:
  Odkręciłem wąż łączący pompę z rozdzielaczem i wsadziłem do bańki 5 l. Na bardzo wolnych obrotach ciągnika 5 l napełniło w ok 15 s. Później odkręciłem wąż przelewowy pomiędzy rozdzielaczem a zbiornikiem przy takich samych obrotach wyszły podobne czasy. Już nie wiem gdzie szukać przyczyny
  Proszę o wszelkie podpowiedzi.
 • Poziom 22  
  Jaki rodzaj suwaka w tym rozdzielaczu
  Czy osiągane jest przy maksymalne ciśnienie w układzie (175 bar)
  Czy pompa jest prawidłowo podłączona ( przewód ssawny/tłoczny) i kierunek obrotów jest prawidłowy.
  W jaki sposób zrealizowany jest ssak w zbiorniku, wysokość ,położonie filtry
  przydał by się tez schemat hydrauliczny układu.
  Swoja droga siłownik jakies 5.4 litra w 25 sek, bez obciążenia 5 litrow w 15 sek, a) zawor maksymalny ulewa caly czas do zbiornika
  b) pompa traci wydajność przy wzroście ciśnienia ( zlom )
  c) uszkodzony siłownik z przeciekiem wew.

  Pozdrawiam
  Radek
 • Poziom 2  
  Witam.
  Dzięki za odpowiedź.
  Poniżej zamieszczam zdjęcie zbiornika i rozdzielacza. Łuparka hydrauliczna, dobór pompy hydraulicznej
  Przewody do pompy podpięte prawidłowo. Obroty są właściwe bo pompa jest razem z multiplikatorem i z wyjściem WOM do ciągnika. Nie da się tego inaczej złożyć. Zbiornik zamontowany jet troszkę wyżej od pompy, olej pobierany jest z dołu zbiornika, przelew z drugiej strony na wysokości 3/4 wysokości zbiornika. W środku jest ściana grodziowa tak aby pompa nie pobierała wzburzonego przepływem oleju.
  Teraz prę słów o rozdzielaczu. Rozdzielacz jak na zdjęciu kupiony nowy i po zmontowaniu urządzenia odesłałem go na reklamację gdyż nie działał zatrzask który powinien działać przy powrocie siłownika i odskakiwać gdy siłownik już wróci do końca. Po wrzuceniu go w Agricoli na urządzenia powiedzieli, że był rozregulowany i pewnie to ja tam coś sam sobie ustawiałem co mija się z prawdą bo ja tylko zmontowałem dźwignię i miło działać. Sprawdzili, ustawili 175 barów i odesłali. Podpiąłem znowu to samo więc zasugerowali, że pompa uszkodzona. Pompę odesłałem na gwarancję ale na próbach im wyszły wszystkie parametry poprawne ciśnienie 200 barów a nawet max 210 barów wydajność taka jak w założenia pod 54 l/min.
  Dalsza historia napisałem do Agricoli odpowiedzieli, że za małe redukcje w siłowniku i rozdzielaczu i tym dławie układ. Węże, redukcje zmienione i kolejne pieniądze w błoto bo efektu dalej brak.
  W ten siłownik wchodzi ok 5,5 litra oleju to przy takich parametrach pompy to siłownik powinien działać w ok 6 s. przy pełnej wydajności. Weźmy jakieś straty to niech działa 10 s. i już jestem zadowolony ale nie 25 s. a nawet 28 s. przy taki czasie maszyna traci ekonomiczny sens jej używania. Na forum napisał kolega, że on ma siłownik 80 i wysuwany 60 cm Łuparka hydrauliczna, dobór pompy hydraulicznej i ma pompę i rozdzielacz od T 25 i działa mu to w 12 sekund a przecież pompa w ruskim jest małej wydajności.
  teraz odniosę się do sugestii.
  A) z tym zgodził bym się całkowicie, ponieważ widać w zbiorniku że jak dam pracę na siłownik to duża część oleju po prostu wyrzucana jest do zbiornika a w ogóle jak już cofam siłownik to jest taki przepływ w zbiorniku, że aż wychlapuje się olej przez ten korek z odpowietrznikiem. Cały czas zostaję przy tym że to właśnie zawór zwrotny w rozdzielaczu jest zepsuty i przepuszcza na przelew a nie do siłownika.
  B) pompa sprawdzana wszystko tak jak trzeba. Na bardzo małych obrotach ciągnika (bez gazu) pompa podaję 5 l w ciągu 15 sekund czyli ok 20 litrów na minutę i zaznaczam bez zwiększania obrotów, a jeśli dał bym tak połowę gazu to na pewno wydajność wzrosła by znacząco i doszło by jeszcze ciśnienie
  C) siłownik również nowy. Jeśli był by popsuty tzn z przeciekiem wewnętrznym to siłownik nie miał by siły a siłę to on ma bo korzenie drzew łupie pięknie a jak już nie daje rady z sękiem to aż ciągnik przymula.

  Mam ochotę kupić jeszcze jeden taki rozdzielacz tylko u kogo innego, ale jeszcze się wstrzymam do poniedziałku, bo zadzwonię do Agricoli i będę pytał jak tą sytuację rozwiązać.
  Przecież to jest bardzo prostu układ hydrauliczny. Zbiornik-pompa-rozdzielacz-siłownik dwustronnego działania-przelew.

  Pozdrawiam Michał
 • Poziom 5  
  Witam! O ile jeszcze autor jest zainteresowany rozwiązaniem problemu.. Nie wiem po jaki kij na zasilanie wrzucać wąż hydrauliczny o średnicy DN 13 i to na ssaniu.. To jakbyś pił kisiel przez cienką słomke do drinków. Minimum wąż DN 25 do takiej pompy z taką wydajnością.