Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CANON NP 6112 ciemne kopie

11 Mar 2005 11:43 2100 9
  • Poziom 11  
    ksero kopiuje bardzo ciemne kopie, tekst jest widoczny ale całośc pokryta jest bardzo ciemnym tłem.

Domyślam że odpowiedzialny będzie za to bęben i teraz jak można go poratować . Rozebrałem go i ta czarna rolka dociskowa ma bardzo zużytą
    powierzchnię, przeczyszczenie suchą szmatko pogłębiło problem :(

Jest to ksero ze szkoły i próbuję je naprawic gratis więc wszelkie uwagi mile widziane
    ew ile może kosztowac moduł bębna używany
  • Moderator
    Ta czarna rolka to jest elektroda ładująca bęben. Używanego nie szukaj, można za to tanio kupić Katunowską rurę bębna. Napisz czy i jak reaguje na rozjaśnienie z pulpitu, jaki jest toner (oryginał?) .R
  • Poziom 11  
    toner orginalny

rozjasnienie z pulpitu nieznacznie poprawia, tło jest wtedy ciemnoszare :(
    przy ustawieniu automatycznym całość jest czarna z widocznym lekko tekstem, przy ustawieniu ręcznym tekst jest czarny a tło mocno ciemne
  • Moderator
    Jeszcze jedna możliwość. Przy otwartej do góry maszynie, pod pulpitem, po lewej stronie jest duże szare pokrętło. Sprawdź w skrajnych położeniach. R
  • Poziom 29  
    Ustaw to pokrętło na 1 i zobacz. Dobrze by było abyś wyczyścił optykę pod szybą (kilka luster) - będzie poprawa...

ps. A wysypałeś zużyty toner z bębna?

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Twoja kopiarka ma licznik jeżeli masz ją od nowości a na liczniku jest ponad 50 000 kopii to pewnie bęben trzeba wymienić na nowy. Najpierw wyczyść optykę (powodzenia przy rozbieraniu obudowy-słabe zatrzaski).Jak to nie pomoże to po zdjęciu panela sterującego widać płytkę z elektroniką na niej są 3 PR-ki można spróbować pokręcic prawą -rozjaśnia lampę ale uwaga jak przesadzisz to kopiarka wywietli kod 220 . Po wymianie bębna dobrze jest wyregulować automatykę ale do tego portzebna jest serwisówka
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Ostatnio bęben wymieniałem po 80.000 kopii. Zrób to co wcześniej napisałem a jak to mało da to w kody wchodzisz dłuższym przytrzymaniem przycisku (Automat), ale to na samym końcu zrobisz jak reszta zawiedzie. A może już śmiga ok?
  • Poziom 13  
    witam! moja rada jest następująca: najpierw sprawdź jak dawno (ile kopii) był wymieniony bebęn i czy jest oryginalny ( oryg. jest fioletowawy i matowy). Teoretycznie Canon przewiduje żywotność bębna na ok. 50 tyś. jeśli jet przekroczona znacznie ta ilość - masz odpowiedź na problemy. Poza tym to co ja bym zrobił: przede wszystkim czyszczenie po kolei wszystkich luster (łacznie z tym nad wywoływaczką), wysypanie zużytego toneru z bębna ( jeśli jest niewielki przebieg a duzo toneru to znak że jest nieoryg.), a potem regulacja - pod panelem z klawiszami na płytce umieszczono dwa potencjometry - odpowiadaja za jasność kopii i nasycenie tonerem. jeśli to nie pomoże to jest jeszcze jedno co można zrobic: otóż na bębnie jest naklejka z napisem prim i ofst i numerki wpisane ręcznie. Spróbój zmienić te numerki wiesz jak to zrobić? należy trzymać przycisk o ile dobrze pamiętam od automatu albo kasety (jak nie widze kopiarki przed sobą to nie pamiętam) do czasu aż na wyświetlaczu pojawi sie np: 71 wcisnąć start, potem 72 wcisnać start i pojawia się cyfra (jeśli kopiarka jest dobrze ustawiona to cyfra odpowiada tej wpisanej przy prim.)tu można zmienić cyfrę na np większą i wcisnąć start, potem 73 i zmienić ofst. potem kopiarka trochę "pomieli" i powinna przestać. jeśli zobaczysz że jest lepiej to możesz powtórzyć operację. aż do skutku.
    pozdrawiam Marcin W.
  • Poziom 13  
    1. To ile kopii wykonał ten bęben? Ile ma kopiarka?
    Nie wiem skąd informacja o zalecanej przez Canon ilości kopii bębna powyżej 30 tys. (nie spotkałem się z taką informacją ani Canona, ani dealerów - patrz np. www.merkator.pl i dalej mat. ekspl. i bębny), z dokumentacji Canon wynika mi trwałość 30 tys i przy normalnej eksploatacji jest to rzeczywiście próg (szczególnie przy drugim i kolejnym bębnie) (oczywiście są rekordy, ale wtedy serwis "głaszcze" tą maszynę) - jeśli bęben ma znacznie ponad 30 tys, to poza regulacja na płytce, pozostaje wymiana, a bębny i listwy sa szeroko dostepne w przystępnych cenach))
    2. Jeżeli przetarcie na sucho elektrody nie daje efektu, warto przemyć ją ciepłą woda z mydłem (po prostu zmyć zanieczyszczenia) i wysuszyć - bez względu na wymianę bębna
    3. Oczywiscie pierwszy krok to konserwacja, w tym czyszczenie optyki/ luster
  • Poziom 29  
    Zrób co napisaliśmy. Podaj ile ma nastukane kopiarka i może był wymieniany bęben, to jest (bynajmniej powinno być) napisane przy jakim stanie licznika wymieniono bęben.