Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stycznik do zasilania falownika sterującego silnikiem 1.1 kW.

beznadziejny_elektronik 07 Wrz 2013 19:52 2895 5
  • #1 07 Wrz 2013 19:52
    beznadziejny_elektronik
    Poziom 10  

Witam! Mam następujący problem. Posiadam silnik 1,1kW (trójkąt 230V). Sterowany jest za pomocą falownika NORD AC500E. Falownik zasilany jedna fazą 230V. Kupiony mam do włączania i wyłączania falownika stycznik DILM7-10. Zastanawiam się czy ten stycznik będzie okay dla tego falownika.

FALOWNIK: znamionowy prąd wejściowy: 230V 1~ 12A/ 3~ 7,7A (zalecany bezpiecznik sieciowy 16A)
    STYCZNIK: http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaett...01-de-LEIST_SCHUETZ_3KW_400V_AC_BETAETIGT.pdf

Stycznik ten jest dla silników 2,2kW (230V 3~) a tutaj jest 1,1kW więc niby powinno być okay.

Pytanie brzmi, czy stycznik mi się nie spali bo pisze tam niby że ma 7A, gdzieś że ma 22A, a falownik bierze 12A przy jednej fazie lub 7,7A przy trzech fazach. Nie za bardzo to ogarniam a muszę to ogarnąć.

Z góry dziękuję za pomoc!
    Pozdrawiam!

0 5
  • #2 07 Wrz 2013 20:13
    voytalo
    Poziom 25  

Nie spali się. Poczytaj sobie o kategoriach użytkowania styczników - może coś Ci trochę to rozjaśni.

0
  • #3 07 Wrz 2013 20:21
    greg095
    Poziom 15  

Witam
    Wystarczy przeczytać
    AC1-Bezindukcyjne lub lekko indukcyjne, piece oporowe (nie dotyczy silników)
    AC3- Silniki klatkowe: rozruch, wyłączenie podczas biegu
    AC4- Silniki klatkowe: rozruch, hamowanie, cofanie
    W Twoim przypadku
    AC-3
    220 V 230 V P kW 2.2
    380 V 400 V P kW 3
    660 V 690 V P kW 3.5
    lub (zależy co napędza silnik i jak będzie pracował)
    AC-4
    220 V 230 V P kW 1
    380 V 400 V P kW 2.2
    660 V 690 V P kW 2.9

0
  • #4 07 Wrz 2013 22:09
    beznadziejny_elektronik
    Poziom 10  

Aaaaaa. Okay. No dobra, to z mocą się wyrobię, ale w takim razie nie muszę patrzeć na prądy? To nie prąd decyduje czy coś się spali czy nie? Wystarczy tylko patrzeć na moc? To w takim razie po co podają dla stycznika prądy? Nie ma tu znaczenia, że między silnikiem a stycznikiem jest falownik? Bardzo mnie to wszystko nurtuje. Nie będzie to miało znaczenia czy będę zasilał falownik z jednej czy z trzech faz?

Bardzo dziękuje za tak szybkie odpowiedzi i proszę o następne! Pozdrawiam!

0
  • #5 07 Wrz 2013 23:53
    czesiu
    Poziom 33  

A czemu chcesz tam założyć stycznik, zbyt częste podawanie napięcia na falownik raczej mu nie służy, a do sterowania pracą silnika przeznaczone są wejścia sterujące w falowniku.

0
  • #6 09 Wrz 2013 19:06
    beznadziejny_elektronik
    Poziom 10  

Witam! W szafie sterowniczej mam właśnie dwa falowniki. Sterowanie praca silników odbywa się za pomocą przycisków na panelach przednich falowników (przeważnie) lub wejść analogowych falowników (poprzez dodatkową kartę i komputer - rzadko). Falowniki mają być włączane za pomocą osobnych styczników sterowanych za pomocą przycisków (NO i NC) + grzybek bezpieczeństwa (praca na podtrzymaniu). Chodzi o to, żeby mieć możliwość włączenia np. tylko jednego falownika z pozycji szafy.

P.S. Jeżeli ktoś zna bardziej odpowiedni sposób to będę wdzięczny za przedstawienie mi tej metody.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie tematem oraz pomoc! :-)

0