Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SyncMaster SA300 - Tryb niedostępny

dorsz32 11 Wrz 2013 13:49 4155 4
  • #1 11 Wrz 2013 13:49
    dorsz32
    Poziom 8  

Witam,

sprawa wygląda następująco. SyncMaster SA300 (ale wersja 19 calowa, bez HDMI - wyłącznie z VGA) wyświetla mi komunikat o działaniu w trybie nieoptymalnym (brak natywnej rozdzielczości). Dzieje się tak, gdy podłączam go do PS3 (za pomocą kabla, dokładnie taki - http://www.hurtownia.aptel.pl/PSP20-KABEL-VGA-DO-PS3-Wii/2109/produkt.aspx).. Monitor z komputerem działa idealnie, no ale tutaj mam ustawioną wymaganą rozdzielczość natywną 1366 x 768.

Moje pytanie jest następujące - czy kanalię idzie jakoś zmusić do podziałania w innej rozdzielczości chociaż przez chwilę? Wydaje mi się, że gdybym miał obraz z PS3 to ustawiłbym mu tryb 720p i monitor powinien zadziałać - w końcu to taka rozdzielczość. Niestety nie mam możliwości podłączenia PS3 na chwilę do innego sprzętu, żeby to sprawdzić.

Jeszcze kwestia wyjaśnienia - kabel działa, sygnał jest, tylko monitor nie bardzo chce współpracować w innej rozdzielczości. Mam dźwięk z konsoli i słyszę przesuwanie opcji w menu, więc teoretycznie mógłbym na ślepo zmienić rozdziałkę, tylko musiałbym wiedzieć, jak do tych opcji po omacku znawigować.

Czy da się coś w tej sprawie w ogóle zrobić? Może jest jakiś tryb serwisowy dla tego dziadowskiego monitora?

0 4
  • #2 11 Wrz 2013 15:32
    Polon_us
    Poziom 41  

Piszesz, że używasz monitor zarówno do komputera i chcesz użyć do konsoli. Czy próbowałeś zmienić tryb pracy monitora z PC na AV? . W przypadku przełączenia monitora z komputera na konsolę takie przestawienie trybu pracy monitora jest chyba konieczne. Masz taką opcję w menu monitora.

0
  • #3 11 Wrz 2013 17:02
    dorsz32
    Poziom 8  

No właśnie nigdzie takiej opcji nie widzę. Po podłączeniu do konsoli za pomocą tego kabla od razu pokazuje mi się latająca ramka z informacją o nieoptymalnym trybie. Gdy ta ramka lata, nie można włączyć żadnego menu. Monitor reaguje wyłącznie na power off.

Nadmienię, że gdy jestem podłączony do konsoli, ale nie mam jej włączonej, monitor jest w stand by. Wtedy też przytrzymując przycisk menu dłużej wyświetla się ramka z napisem "Good test". Niestety nic tam nie idzie zrobić, a po jakichś 3 sekundach monitor wraca do stand by. Czy można w tym Samsungu wymusić działanie w innej rozdzielczości? Gdybym dotarł choć na chwilę do menu konsoli, to bym sobie już odpowiednią ustawił...

0
  • #4 12 Wrz 2013 09:13
    Polon_us
    Poziom 41  

dorsz32 napisał:
    Czy można w tym Samsungu wymusić działanie w innej rozdzielczości?

Nie sądzę, że jest to możliwe. Ten monitor działa na zasadzie synchronizowania się z podawanym sygnałem - jak rozdzielczość sygnału wejściowego pasuje do tych zapisanych w jego układach kontrolnych. Tak jak to odbieram.

Polon_us napisał:
    Czy próbowałeś zmienić tryb pracy monitora z PC na AV? .

Muszę wycofać się z tej kwestii. Poczytałem dokładnie instrukcję tego monitora i dotyczy to tylko wersji z wejściem DVI. Mea culpa :(

dorsz32 napisał:
    Gdybym dotarł choć na chwilę do menu konsoli, to bym sobie już odpowiednią ustawił...

Cóż, może jest szansa na to. Jeżeli masz dostęp do telewizora z wejściem composite video to masz taką możliwość. Wg opisu kabelków, które kupiłeś, w zestawie ma trzy wtyczki Cinch. Ta oznaczone kolorem zielonym wyprowadza sygnał video composite, ktory można podłączyć do telewizora i wtedy zmienić ustawienia PS3. Obraz uzyskiwany przez tą wtyczkę jest czarno-biały i tak jak napisałem, używa się tylko do zmiany ustawień.
    Znalezienie telewizora z gniazdem composite video nie powinno być problemem. Jest to zwykle gniazdo typu RCA/CINCH oznaczone kolorem żółtym.
    Jeżeli uda ci się podłączyć PS3 w ten sposób, to ustaw tryb 720P, który jest najbliższy jednego z standardów monitora. Może zadziała, choć mam swoje wątpliwości.
    Mam nadzieję, że podasz rezultaty prób.

Powodzenia :)

0
  • #5 12 Wrz 2013 15:32
    dorsz32
    Poziom 8  

Tak, wiem, że tym trzecim kabelkiem można ustawić na telewizorze odpowiednie parametry i podłączyć się do monitora. Problem w tym, że aktualnie nie mam dostępu do takiego TV - inaczej w ogóle bym tematu nie zakładał. Cóż, dzięki za pomoc i szczerze chęci. Jeżeli uda mi się dostać do jakiegoś TV - z pewnością podzielę się doświadczeniami.

Chodzi mi jeszcze jeden pomysł po głowie - rozdzielczość można przestawić na ślepo, bez telewizora. Trzeba tylko wiedzieć, ile razy w menu nacisnąć któryś przycisk. Jakby znalazła się dobra dusza posiadająca PS3, która opisałaby ten proces, to by załatwiło sprawę...

0