Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaznik 230v, jaki kondensator do niego?

12 Wrz 2013 21:00 5055 14
  • Poziom 11  
    Witam!
    Projektuje "termoswitch", tzn sterowanie włączeniem/wyłączeniem grzejnika ściennego 1,5kW. Steruje tym atmega8 wraz z wyświetlaczem. Zakupiłem przekaźnik na 230v 10A, cewka 5V, czyli tj powinno być, jednak dla takiej dużej mocy jaką steruje przydałoby się jakieś zabezpieczenie przeciw skokom napięcia. Jaki kondensator powinienem użyć przed przekaźnikiem by wyrównać amplitudę podczas włączania grzejnika?
    Pozdrawiam!
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 24  
    Z pewnością chodzi o układ gaszący. Jest to najczęściej kondensator i rezystor połączone szeregowo i podłączone do styków przekaźnika.Ich zadanie to przedłużenie żywotności styku, gdyż wygaszają, oczywiście niecałkowicie iskrzenie
    w trakcie przełączania. Daj 220nF/630V i w szereg 220Ω/1W.
    salut
    andre
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 11  
    A jeśli chodzi o sam kondensator filtrujący napięcie? tzn wiadomo, że w urządzeniach dużej mocy j.np. żelazko jest kondensator od razu na wejściu napięcia żeby podczas włączania przez termobimetal zneutralizować skoki napięcia. Chodzi mi o coś takiego tylko do mojego urządzenia, czy sam kondensator wystarczy?
  • Poziom 24  
    Nooo w żelazku to nie widziałem, ale istotnie taki kondensator spełnia zadanie tłumienia zakłóceń wędrujących z sieci do urządzenia jak i na odwrót.
    Ale, ale, jeśli ważne jest dla Ciebie wytłumienie zakłóceń, to znakomitym rozwiązaniem byłby przekaźnik elektroniczny załączany w zerze tzw SSR.
    salut
    andre
  • Poziom 11  
    Ok, wracając do Twojej pierwszej odpowiedzi, czy rezystor przy obciążeniu 2kW nie będzie się grzał? tym bardziej ze podłączony szeregowo.
  • Poziom 24  
    Ach, gdybym umiał narysować. Naturalnie, że będzie się grzał, ale w związku, że jest w szereg z kondensatorem, w momentach powstawania iskrzenia na stykach. Przypomnę, rezystor łączysz z kondensatorem szeregowo, wolny koniec rezystora podłączasz do styku przekaźnika, a wolny koniec kondensatora do styku przekaźnika. Mowa o stykach, które cyklicznie będą się stykać, a nie dowolnie wybranych na przekaźniku. Sądzę, że przy odrobinie wysiłku znajdziesz coś pod hasłem "uklad gaszący iskrzenie" :D
    A.
  • Poziom 11  
    Oko juz powoli ogarniam;) posiadam 330nF/400V i 33Ohm/1W uklad gaszacy, nadaje sie?
  • Poziom 24  
    Na początek tak. Ale lepszy byłby na 600 a nawet 1000V (polipropylenowy), bo tam w momencie iskrzenia będą tęgie przepięcia. Rezystor OK.
    Uwaga! Rozwarcie styku przekaźnika nie oznacza wcale, że możesz bezkarnie manipulować przy grzałce. Porażenie elektryczne!!!
    Zapytaj "unkiela Gugiela" dlaczego (zadanie).
    A.
  • Poziom 11  
    Wszystko zamontowałem równolegle do styków i jednak nie jest dobrze. Po kilkunastu załączeniach przekaźnika znów występują jakieś przepięcia na procesorze gdyż pojawiają się "krzaki" na ekranie.. jak na to zaradzić ?

Dodano po 41 [minuty]:

https://docs.google.com/file/d/0BypxwY1AXgQ9M...NTMyLWE4Y2YtZDI3OWNmNzkyNzkw/edit?hl=pl&pli=1

Znalazłem taki dokument z informacją jak dobierać dwójnik do przekaźnika. Masz ktoś może jakieś doświadczenie by potwierdzić jego racje ? (6A, 230V)
  • Poziom 24  
    Może rozdziel procesor i przekaźnik przy pomocy ukladu na transoptorze.
    Zasilania będą całkowicie rozdzielone.
  • Poziom 11  
    hmm.. A dałaby coś dioda szeregowo z wyjścia procesora na przekaźnik? albo czy wpływ na te krzaki może mieć daleka odległość gasika od styków?
  • Poziom 24  
    Gasik jak najbliżej styków!
    Dioda równolegle do cewki przekaźnika jest konieczna.
  • Poziom 11  
    Dioda jest zamontowana, równolegle i odwrotnie spolaryzowana. Pytanie czy zda sie dodatkowa szeregowo ?
    i jak dobrać gasik do obciążenia 8A?
  • Poziom 11  

Przekaźnik jest tak podłączony, ale wciąż jest problem, nie wiem jak jeszcze bardziej mogę zabezpieczyć procesor przed przepięciami. Proszę o pomoc. pozdrawiam:)

Dodano po 4 [minuty]:

Chyba że problemem jest "ciasnota" w obudowie?
  • Poziom 11  
    Wszystko jasne! problemem był źle zamontowany włącznik, gdyż między jego stykami znajdował się stabilizator do procka, co powodowało przepięcia. Dzięki zamykam temat :)