Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pilnie poszukuje schematu do philipsa 21pt1532/58

03 Kwi 2002 20:58 4157 8
 • Użytkownik usun±ł konto  
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • Poziom 17  
  JAKIE TO CHASSIS?I CO SIĘ DZIEJE?
 • Poziom 19  
  nie rozumiesz ?
  Kończy

  Wył±czyć i i¶ć spać :smile:
 • Użytkownik usun±ł konto  
 • Poziom 17  
  KOLO czy ty czytasz czasem to co się do ciebie pisze?Odczytaj z nalepki na tylnej obudowie jekie to CHASSIS i odpisz.Jeżeli to L6.1 to wymień T7505 na BC337-25(40) oraz D6501 na(5v6).Możesz (w następnej kolejno¶ci podstawić EEPROM(może być czysty OTVC ruszy)
 • Użytkownik usun±ł konto  
 • Użytkownik usun±ł konto  
 • Poziom 16  
  To chasis L6.1A A to najprawdopodobniej rozwiąże twój problem. A jest to porada z SE:
  OTVC 25PT4423/58 chassis L6.2 firmy Philips. Brak wizji, uszkodzony okazał się tranzystor w odchylaniu BU1508AX oraz rezystory 3929 (220R), 3930 (560R). Po wymianie tych elementów telewizor działa, lecz obraz jest zwężony w poziomie. Stwierdzono uszkodzenie tranzystora polowego STP4NA40FI. Szerokość obrazu wróciła do normy, jednak na ekranie widoczny był pionowy jasny pas przechodzący przez jego środek, pojawiały się również strzępienia po prawej stronie ekranu podczas regulacji szerokości obrazu. Powodowały to dwa kondensatory. Problem pojawia się, gdy odbiornik zostanie wyłączony z pilota w stan czuwania: uszkodzeniu ulega BU1508AX. Towarzyszy temu pisk oraz dym, który wydobywa się z rezystora 3929. Kondensatory 2.2nF, 8.2nF, 22nF, 390nF i dioda BY228 były podstawiane.

  Zestaw uszkadzających się elementów jest bardzo ciekawy. Po pierwszej analizie schematu pomyślałem – niemożliwe, a jednak. Jedynym wytłumaczeniem takiego „zestawu” i okoliczności uszkodzenia jest wzbudzanie się układu stopnia końcowego odchylania poziomego wraz z drugą częścią drivera linii. Jeśli układ się wzbudza, czyli robi się z niego generator, na „jakiejś tam” częstotliwości własnej i o „jakiejś” amplitudzie (wysokiej, która jest w stanie uszkodzić tranzystor BU1508AX), to przede wszystkim trzeba poszukać dodatniego sprzężenia zwrotnego. Takie sprzężenie w stopniu końcowym linii chassis L6.2 istnieje. Ze względu na bardzo specyficznie rozwiązany stopień sterujący, w którym jest zrealizowana izolacja chassis, energia do wysterowania bazy tranzystora kluczującego na odchylaniu (BU1508AX) pobierana jest z trafopowielacza. Dokładnego opisu działania nie będę w tym miejscu zamieszczał, ukaże się na ten temat artykuł, opisujący chassis odbiornika Philips L6.1. Ten fragment układu jest prawie identyczny, jak w chassis L6.2, można będzie zatem wprost z niego korzystać dla zrozumienia zjawisk występujących w odbiorniku, który jest tematem problemu nadesłanego przez Czytelnika.
  Wracając do sposobu sterowania bazy tranzystora BU1508AX: energia pobierana jest z czwartego odczepu trafopowielacza i prąd płynie do bazy przez elementy 5421, 6424, 3431... . Takie rozwiązanie stopnia linii wymaga procedury startowej. Jeśli prąd bazy pojawia się dzięki kluczowaniu obwodu kolektora, to któryś z tych obwodów musi zacząć działać pierwszy, aby ten proces był dalej podtrzymany. Jeśli zatem zgodzimy się z tym, że taki układ raz pobudzony jest w stanie wystąpić w roli generatora, to podejdźmy do problemu „od tyłu” zadając pytanie dlaczego ten odbiornik w ogóle normalnie pracuje? Ponieważ problem występuje w stanie standby zacznę od stanu pracy. Na kolektorze tranzystora 7421 występuje przebieg prostokątny o współczynniku wypełnienia takim, jak na wyjściu generatora linii (n.37 TDA8361) i o odwróconej polaryzacji. W tym miejscu bardzo cenne jest spostrzeżenie – jak pisze Czytelnik „... jednak na ekranie widoczny był pionowy jasny pas przechodzący przez jego środek”. Oznacza to, że w telewizorze tym współczynnik wypełnienia przebiegu na kolektorze 7421 w stanie włączenia nie jest jednak taki, jak na wyjściu generatora, co utwierdza nas w przekonaniu, że uszkodzenia należy szukać w stopniu drivera, a do tego zmierzam. Pionowy jasny pas, o którym pisze Czytelnik oznacza, że kierunek prądu w cewkach zmienia się wcześniej niż pojawia się dodatni impuls wysterowujący bazę tranzystora BU1508AX. Powinno temu towarzyszyć grzanie się tego tranzystora na skutek jego wyjścia z nasycenia. Być może efekt ten był nieznaczny i udało się go Czytelnikowi usunąć przez wymianę kondensatorów, niemniej i tak – „trop” prowadzi do drivera.
  Ponieważ zacząłem od wyjaśniania, jak jest w sprawnie działającym układzie, to dokończę: w stanie ustalonym (tj. po starcie, którego opis tutaj pomijam), w fazie kiedy tranzystor 7421 jest włączony, napięcie na wyprowadzeniu 4 trafopowielacza ma polaryzację dodatnią i ładowana jest prądem indukcyjność 5421. Wyłączenie tego tranzystora spowoduje, że prąd ten popłynie do bazy BU1508AX (powyżej zaobserwowane zjawisko oznacza, że wyłączenie to następuje zbyt późno). Ponowne jego załączenie zainicjuje powrót odchylania poziomego i dzięki istnieniu kondensatorów 2421, 2428 spowoduje podanie ujemnego napięcia na bazę BU1508AX, które będzie podtrzymane ujemnym impulsem z trafopowielacza, na skutek istnieniu oporu 3431. Cykl „powrotu” określony jest indukcyjnością własną cewek (z uwzględnieniem wpływu transformatora-trafopowielacza) i wypadkowej pojemności kondensatorów powrotu 2912, 2910 i 2911 (które Czytelnik wymieniał). Po fazie powrotu prąd płynie przez diodę 6906 – BY228 (którą słusznie Czytelnik „podstawiał”, bo jej uszkodzenie może być przyczyną tak zaskakujących zjawisk) po czym następuje faza przejęcia prądu cewek przez obwód kolektora tranzystora BU1508AX. Z powyższych rozważań wynika, że układ powinien normalnie pracować, beż żadnych zjawisk „wzbudzania się układu”.
  Jak jest w stanie standby? W tym stanie tranzystor 7421 musi być w nasyceniu. Jeśli wyłączymy obwód kolektora, ale tranzystor nie zostanie wprowadzony w nasycenie, to pobudzony stopień końcowy odchylania poziomego, z powodu opisanego dodatniego sprzężenia zwrotnego będzie dalej pracował, bez kontroli, na „jakiejś” częstotliwości wynikającej z indukcyjności i pojemności istniejących w układzie. Taka praca powoduje napięciowe lub termiczne uszkodzenie tranzystora BU1508AX (mimo że nie zdąży się nawet nagrzać obudowa tranzystora, bardzo duża moc wydzielana na złączu). Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy jest grzanie i dym z rezystorów 3929, 3930. Te opory nie grzeją się po uszkodzeniu tranzystora, grzeją się one gdy tranzystor jest jeszcze dobry i występują owe oscylacje w układzie. W trakcie normalnej pracy układu, moc wydzielana na tych oporach jest bardzo mała, a po wyłączeniu lub uszkodzeniu BU... – zerowa.
  Skoro doszliśmy do tego, że powodem uszkodzenia jest brak nasycenia tranzystora 7421 w stanie standby, poniżej wymienię co może być przyczyną takiego stanu rzeczy:
  · uszkodzenie, małe wzmocnienie tranzystora 7421 BC368 – mało prawdopodobne,
  · uszkodzenie transoptora 7420 – mało prawdopodobne.
  · zbyt niska wartość napięcia zasilającego transoptor od strony diody, uszkodzony rezystor 3136 lub dioda Zenera 6108 – dość prawdopodobne,
  · uszkodzenie tranzystora 7103 – mało prawdopodobne,
  · uszkodzenie rezystora 3100 100k – najbardziej prawdopodobne. Przerwa tego rezystora spowodowałaby totalne „nie działanie” odbiornika, gdyby nie istnienie rezystora 3128 390k. W chassis L6.1 go nie ma. W chassis L6.2 został on wprowadzony w celu korekcji pracy drivera linii w zależności od jasności ekranu, czyli obciążenia po stronie wtórnej trafopowielacza. Sygnał z generatora jest przekazywany przez kondensator 2120 i w stanie, kiedy nie ma on zasilania nie wpływa na punkt pracy tranzystora 7103 BC847. Zatem istnienie oporu 3128 może podtrzymać ten tranzystor w stanie aktywnym, ale nie jest w stanie go nasycić, a to będzie prowadziło do wyżej opisanych zjawisk.
  · upływność kondensatora 2129 – mało prawdopodobne,
  · mała wartość oporu 3642 lub upływność kondensatora 2616 – bardzo mało prawdopodobne.

  oraz cd.
  W „SE” 10/2000 zamieszczono odpowiedź na pytanie Czytelnika dotyczące uszkadzania się tranzystora linii po wyłączeniu odbiornika z chassis L6.1 do trybu standby.
  Zamieszczona odpowiedź wyczerpuje temat pod względem teoretycznym. W podsumowaniu przyczyna tego uszkodzenia została wprawdzie wskazana, lecz określona jest jako mało prawdopodobna, a dotyczy współczynnika wzmocnienia tranzystora T7421(BC368).
  Dokładnie na temat opisanego uszkodzenia ukazała się informacja od firmy Philips, w której zalecono wymianę tranzystora poz.T7421 na tranzystor BC368-25 (25=grupa wzmocnienia) oraz wymianę diody Zenera D6108 z 6.8V na 7.5V. Powyższa informacja dotyczy wszystkich odbiorników z chassis L.6.1, L6.2 i L6.3.
  Dobrej zabwy
  Wojtek
 • Poziom 17  
  DO GAAD. CZY TY WIESZ O CZYM PISZESZ? JAK NIE,TO NIE PISZ BZDUR !!!!!ODBIORNIK TEN NIE WYMAGA ANALIZY PRACY STOPNIA KOŃCOWEGO ODCHYLANIA POZIOMEGO,LECZ NAPRAWY! W DALSZYM CIˇGU STAWIAM (PO WNIKLIWEJ ANALIZIE} NA USZKODZENIE W UKŁ. ZASILANIA 5V.JEŻELI W/W PORADY NIE POMOGŁY CZEKAM NA POST.