Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pie - Spuszczenie wody z instalacji

neerq 07 Gru 2013 23:09 4164 26
  • #1 07 Gru 2013 23:09
    neerq
    Poziom 10  

Witam.

Mam zamiar niebawem wyjechać na 5 dni.
    Zastanawiam się co zrobić z instalacja C.O.
    W głowie urodziło mi się kilka propozycji, bynajmniej nie do końca jestem przekonany, lub też czegoś mogę nie wiedzieć.

Najlepszym pomysłem wydaje mi się spuszczenie wody, jednak mogę to zrobić z poziomu pieca, gdzie woda zejdzie z kaloryferów, ale niestety zostanie w instalacji ( w rurkach ) które idą w posadzce domu.

Kolejnym rozwiązaniem jest spuszczanie wody z pieca na paliwo ( w którym pale drzewem ) odcięcie dopływu wody na zaworach, a w okładzie zamkniętym pozostawienie wody, który to obsługiwany jest przez piec gazowy ( opcja, która zabezpiecza przez zamarznięciem wody ) Ale awaria prądu możne namieszać.

Ostatnim elementem możne być zostawienie włączonej pompy ( z tego co słyszałem, woda w ruchu nie zamarza ) ile z tego prawdy, nie mam pojęcia.

Najlepszy wydaje mi się rozwiązaniem jest spuszczenie wody, ale obawiam się, ze ta która zostanie, zamarznie i uszkodzi rury ( miedziana instalacja )

Proszę o pomoc i doradzenie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

P.S.
    I jedno tez pytanie odnośnie instalacji, zastanawiam się czy można i jak długo może pracować, pompa podłączona do akumulatora przez przetwornice ( pompa która pobiera moc 35 W ) Takie rozwiązanie na wypadek awarii prądu.

0 26
  • #2 07 Gru 2013 23:28
    swiatal
    Poziom 19  

neerq napisał:
    z tego co słyszałem, woda w ruchu nie zamarza

Zamarza w ruchu. Tyle, że później.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #3 07 Gru 2013 23:31
    WoŹnY
    Poziom 28  

Witam

Jak dla mnie normalnie nagrzany dom (nie wiem jak jest docieplony) nie powinien wychłodzić się do temp. ujemnych w ciągu 5 dni. Szczególnie gdy obecnie temperatury nie są niskie. Ja zostawiłbym kocioł gazowy na temp. przeciw zamarzeniowej i tyle. Opróżnianie wody i pozostawienie pustej instalacji, szczególnie gdy masz grzejniki stalowe może prowadzić do ich korozji. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie płynu niezamarzającego chyba.

0
  • #4 07 Gru 2013 23:32
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam, spuść wodę do poziomu kotła a jeśli zostanie coś w rurach przepchnij wodę kompresorem lub nawet zwykłą pompką samochodową.

0
  • #5 07 Gru 2013 23:43
    neerq
    Poziom 10  

a jak nawet zostanie trochę wody, to gdyby ona zamarzła, będzie zwiększać objętość w góre, czy rozpuchła rurki ?

1
  • #6 07 Gru 2013 23:44
    W0jtek92
    Poziom 36  

Nawet jak trochę zostanie to nic się z rurami nie stanie.

0
  • #7 07 Gru 2013 23:45
    neerq
    Poziom 10  

to tak chyba zrobię, bo najbezpieczniejsze, chociaż kolega sugerujący, ze na korozje narażam kaloryfery tez daje mi do myślenia..

0
  • #8 07 Gru 2013 23:47
    W0jtek92
    Poziom 36  

A jaki masz typ grzejników?

0
  • #10 07 Gru 2013 23:55
    W0jtek92
    Poziom 36  

Się kolego nie bój nic. Jeśli nie były one kupione w markecie to nie skorodują w dużym stopniu te kilka dni bez wody.

0
  • #11 07 Gru 2013 23:57
    neerq
    Poziom 10  

były kupione w markecie, najtańsze jakie można było kupić.

0
  • #12 08 Gru 2013 00:00
    W0jtek92
    Poziom 36  

Ojj... To nie ciekawie raczej bo te marketowskie są z cieniutkiej blachy i łatwo się rozciekają, płyn anty zamarzający będzie lepszym wyjściem...

0
  • #13 08 Gru 2013 00:01
    William Bonawentura
    Poziom 31  

neerq napisał:
    Ostatnim elementem możne być zostawienie włączonej pompy ( z tego co słyszałem, woda w ruchu nie zamarza ) ile z tego prawdy, nie mam pojęcia.

Za moich czasów w III klasie podstawówki uczyli, że woda w warunkach normalnych zamarza w temperaturze o stopni. Włączenie pompy nic tu nie zmieni. To co słyszałeś dotyczy pozostawienia otwartego kurka z wodą bieżącą. Ta ma temperaturę co najmniej 5 stopni i minimalny przepływ sprawi, że instalacja nie zamarznie.

0
  • #14 08 Gru 2013 00:03
    neerq
    Poziom 10  

a jaki to dokładnie miałby być płyn ?

0
  • #15 08 Gru 2013 00:08
    W0jtek92
    Poziom 36  

Na te chwilę? Tanio i sprawnie? Samochód kolega posiada? Bądź zna się na płynach samochodowych?

0
  • #16 08 Gru 2013 00:09
    neerq
    Poziom 10  

taki co dolewam do spryskiwaczy ?

0
  • #18 08 Gru 2013 00:12
    neerq
    Poziom 10  

a ile bym musiał takiego płynu wlać w instalacje ( w piec wchodzi ok 50 l ) i czy to nie jest szkodliwe?

0
  • #19 08 Gru 2013 00:16
    W0jtek92
    Poziom 36  

Wlej tam 10 litrów płynu do -30 °C i włącz pompę by się wymieszało na jakiś kwadrans. Szkodliwe nie jest, u siebie tak robiłem a jechałem. Po za miasto na 9 dni w mrozy -10°C.

0
  • #20 08 Gru 2013 00:22
    neerq
    Poziom 10  

a później ten płyn z woda spuścić i zalać na nowo sama wodą ?

0
  • Pomocny post
    #21 08 Gru 2013 00:27
    W0jtek92
    Poziom 36  

Dokładnie tak.

0
  • #22 08 Gru 2013 00:32
    neerq
    Poziom 10  

Dobrze, to tak właśnie zrobię, a z tym akumulatorem i przetwornicą, ktoś może coś napisać ?

0
  • #23 08 Gru 2013 00:36
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 08 Gru 2013 17:34
    SadekMB
    Poziom 15  

Kolego a jak wygląda sytuacja aby ktoś z rodziny/znajomych mógł nadzorować czy piec gazowy pracuje ?
    jeżeli myślisz o spuszczeniu to już bym zalał "glikolem" lub innym płynem dedykowanym do c.o. aby na przyszłość nie mieć problemów ale nie zapominaj że zostaje woda użytkowa i takie urządzenia jak pralka, zmywarka, spłuczki itp. rury zasilające też by należało opróżnić z wody.

Zeszłej zimy nowy dom po sprawdzeniu instalacji C.O. jak i wody użytkowej została woda spuszczona wszystkie rurki przedmuchane a podłogówka jak i rurki od wody zalane płynem do spryskiwaczy. Wszystko zakończono sukcesem ale wymaga to pracy jak i koszt (płyn do spryskiwaczy).

0
  • #25 20 Gru 2013 20:51
    neerq
    Poziom 10  

Witam

Wiec nikt z rodziny nie możne niestety się pojawić, ale pojawia mi się kolejne pytanie:

Wyjeżdżam na 5 dni, z czego wyjeżdżając napalę i podniosę temperaturę wody.
    Wiec w dniu wyjazdu temperatura będzie do końca dnia wody ok 20 stopni.
    Wracam po 5 dniach i się zastanawiam, czy woda zamarznie, czy cokolwiek kombinować.
    Sprawdzałem pogodę i nawet w nocy nie ma być minusowych temperatur, a w dzień ma być nawet 7 stopni.

Dlatego proszę mi powiedzieć, czy dolewać do instalacji płynu do spryskiwaczy zimowego ( jakieś 10-15 litrów ) czy wystarczy ze będzie chodzić sama pompa i nic nie dolewać, bo temperatura i czas będą zbyt krótkie, żeby cokolwiek się stało ?

Dzięki i pozdrawiam

0
  • #26 20 Gru 2013 22:53
    swornegacie
    Poziom 11  

Ja bym nie kombinował nie wiem jak ocieplony budynek ale żeby zrobił sie mińus to naprawdę potrzeba silnych mrozów przez te 5 dni zostaw kociolek włączony a głowice na kaloryferach ustaw na 2-3 potem mniej będzie cię kosztować ogrzanie budynku do temperatur obecnych

0
  • #27 21 Gru 2013 10:11
    neerq
    Poziom 10  

Ale jak pisałem, piece są 2.

Jeżeli układ chciałbym zostawić w układzie zamkniętym, musiałbym podnieść ciśnienie do 1 bara.

Normalnie używam jednak 2giego pieca w układzie otwartym, a ciśnienie tam to pewnie z 0,1 bara.

Najprościej by było nic nie kombinować i wyjść z założenia, ze nic nie zamarznie.
    Zostawiłbym włączona pompę, która ciągle przetacza wodę, a z tego co mi wiadomo woda w ruchu zamarza później.

Jeżeli prognoza pogody sugeruje brak ujemnych temperatur, to się zastanawiam czy faktycznie może dojść do zamarznięcia, logika wskazuje, że nie, ale nie jestem do końca przekonany, bo czasami w domu jak dotykam kaloryfera albo rurki miedzianej, to mam wrażenie, ze jest to zdecydowanie zimniejsze niż temp powietrza.

Dom jest słabo docieplony, styropianem 5cm.

0