Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Aria m2407s - Brak niskich tonów przy nagrywaniu

Muzykincho 15 Jan 2014 22:08 1968 8
 • #1
  Muzykincho
  Level 8  
  Witam wszystkich na forum :) jestem nowy więc jak coś źle zrobię to przepraszam.
  Mam problem z magnetofonem szpulowym Aria m2407m wyciągnąłem go z piwnicy stał parę lat nie używany. Wyczyściłem go nasmarowałem powymieniałem paski głowicy nie ruszałem jest ustawiona jeszcze fabrycznie. Taśmy odtwarza normalnie czysto sa wszystkie tony nie strzela nic ani nie gubi prędkości ale jak chcę coś nagrać z źródła to występuje problem w postaci braku przenoszenia na taśmę niskich częstotliwości (brak basu) jest tak na podsłuchu jak i na nagraniu kabel jest dobry i nie jest to też dźwięk taki zniekształcony (kiedy przez głośnik przepływa + z lewego i prawego kanału) po prostu wszystko słychać ale bez basów mimo ze sa na maksa ustawione. W elektronicznym podpowiedzieli mi żeby sprawdzić jak chodzą na tej płycie głównej przełączniki od nagrywania i je jakoś wyczyści zrobiłem tak ale to nic nie pomogło nie mam już pomysłów. Dodatkowo na 2 kanale lewy głośnik basy ma normalne prawy juz nie a na 1 kanale wszystko bez basów a tam gdzie sa basy w nagraniu jest cisza. Nagrania bez basowe sa czyste wiec odpada głowica :(
 • #2
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Muzykincho wrote:
  kanale lewy głośnik basy ma normalne prawy juz nie a na 1 kanale wszystko bez basów a tam gdzie sa basy w nagraniu jest cisza.
  Nic z tego nie wiadomo.
 • #3
  Fikszyn
  Level 19  
  Prawdopodobnie masz za niskie napięcie podkładu na głowicy (zmiana histerezy na głowicy)Pisze to z lotu bo ostatni taki sprzęt naprawiałem 15lat temu .musisz znaleźć generator prądu podkładu i miernikiem ustawić na max. napięcie .pomiar dokonaj na głowicy kasującej i sprawdź czy jest na nagrywającej.Napięcie można było w tych antykach ustawiać za pomocą potencjometru,trymera często ceramiczny lub samej cewki.Poszukaj w instrukcjach jakie napiec i częstotliwość jest odpowiednia dla twojego sprzętu. Napięcie prądu podkładu- histereza (bias) często ok.100V(40 kHz lub większej). jest potrzebne tylko podczas nagrywania i od niego też zależy jakość
  nagrywanych dźwięków. Czytaj >> http://www.eioba.pl/a/1jjo/technika-audio
 • #4
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Fikszyn Co powiesz na to?
  Muzykincho wrote:
  problem w postaci braku przenoszenia na taśmę niskich częstotliwości (brak basu) jest tak na podsłuchu jak i na nagraniu
 • #5
  Fikszyn
  Level 19  
  No fakt nie doczytałem do końca ,no ale można tak bias ustawić by przenosił dolne lub górne częstotliwości.A tu raczej coś w przedwzmacniaczu lub samym połączeniu niech sprawdzi przewody montażowe w ekranie.
 • #6
  Muzykincho
  Level 8  
  Najlepsze jest to ze nie jest to nic z przewodami sprzęt nigdy nie był rozbierany teraz jest 1 przypadek zdjęcia tylnej obudowy przez wyżej wymieniony powód. Ale przewody sprawdziłem jest wszystko okej niektórzy mówią ze mogą to być też jakieś kondensatory ale nie wiem które :( i do tej pory zastanawia mnie czemu gra prawy głośnik gra normalnie na tym 2 kanale a te kanały to chodzi mi o te przełączniki co masz drugie na dole od lewej pierwsze masz z jakiego źródła i te obok nich po potencjometrach. Odtwarzanie taśm jest normalne na wszystkich możliwych kanałach ścieżkach itd bez straty głosu są wszystkie tony. A co to ten bias? bo nie za bardzo w elektronice siedzę zeby takie fachowe pojęcia znać.


  Moderated By Grzegorz Markowski:

  3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.

 • #7
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Oddaj to komuś kto się zna. Tam jest taki śmieszny przełącznik ścieżek - Suwak. Trzeba przeczyścić może no i listwa zapis/odczyt też.
 • #8
  Muzykincho
  Level 8  
  Dziękuje :) moze się sam pokuszę i to zrobię. A czym to przeczyścić ?
 • #9
  dixon95
  Level 8  
  specyfik w sprayu o nazwie kontakt, w elektronicznym kupisz.