Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kom-ster lider - Lider sterownik kotła kom-ster , brak zasilania podajnika

26 Sty 2014 19:23 4497 4
  • Poziom 8  
    Witam,
    Niestety ostatnio miałem nieprzyjemność zapoznania się bliżej z konstrukcją ww sterownika. Gdyby był to lipiec lub czerwiec moja reakcja byłaby zdecydowanie inna, niestety, awaria zdarzyła się w styczniu! w piątek! Gorszej konfiguracji nie ma. Szybko ustaliłem, ze problem z podajnikiem węgla nie leży po stronie ślimaka i silnika, spięte na krótko działają poprawnie.
    Na początku zacząłem poszukiwania serwisu „od ręki” - próżny trud, najkrótsze terminy 7-10 dni! Na taki okres bez sterownika nie mogę sobie pozwolić.
    … Ale do rzeczy... Jak wynika z powyższego odkurzyłem stary multimetr, upewniłem się, że sterownik nie jest na gwarancji i rozpoczynamy operację pacjenta.
    Po odkręceniu obudowy (cztery śruby od dołu) oczom ukazała się płyta główna.
    Przy pomocy multimetru szybko ustaliłem, że za niepracujący podajnik groszku winny jest przekaźnik. Standardowo zainstalowany jest Zettler az743-2ce-12de (2x8A).
    Bez problemu dało się stary przekaźnik wlutować. Dla ułatwienia wymiany w przyszłości zainwestowałem w gniazdo które wlutowałem na płytę główną. Przekaźnik kupiłem pokaźniejszy (styki 2x większe), ok 3zł droższy od wcześniej zainstalowanego. Wlutowane gniazdo powoduję, że w każdej chwili można wymienić przekaźnik już bez używania odsysacza i lutownicy. Mam nadzieję, że informacja komuś się przyda. Nadmieniam, że każdy ingeruje w sterownik na własna odpowiedzialność.

miejsca lutowania gniazda

przylutowane gniazdo do płyty zamiast przekaźnika

nowy przekaźnik

przekaźnik w gnieździe na płycie

stary przekaźnik, wypalone styki

czas naprawy ok. 20-30 minut.
  • Relpol
  • Poziom 13  
    Witam ma podobny problem, nie chodzi podajnik na tym samy sterowniku.
    Po wpięciu podajnika w inne gniazdo podajnik rusza.
    Jaki zastosowałeś typ przekaźnika i gniazdo??
  • Relpol
  • Poziom 8  
    przekaźnik dokładnie taki sam jak był oryginalnie, gniazdo w sklepie elektronicznym dali dopasowane pod przekaźnik, żadna filozofia, przepraszam, że tak ogólnie ale z pamięci nie jestem w stanie odtworzyć historii, wystarczy z przekaźnikiem w reku podjechać do sklepu i wszystko skompletują
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
    Kolego!należy ci się duże piwo.Wiedziałem że w moim przypadku też wysiadł przekażnik ale rozwiązanie z podstawką rewelacja.A tak przy okazji w firmie Kom-ster poradzono mi kupno nowego sterownika /400zł/oraz naprawa starego /odpłatnie/ Na pytanie o schematy dowiedziałem sie że nie ma i niema go w internecie .A przecież podane przez mnie objawy jednoznacznie wskazywały awarie przekażnika mocy ,a fakt że jest to częsta przyczyna awarii tych sterowników powinny spowodowac inne zachowanie producenta,zwłaszcza w środku sezonu grzewczego.