Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik Elster Komfort -dziwne zachowanie

rimk 25 Apr 2011 19:40 5316 10
 • #1
  rimk
  Level 10  
  Witam.

  Mam problem ze sterownikiem Elster Komfort.
  Są dwa objawy (występują coraz częściej, ale nie zawsze):
  1. gdy załączy się dmuchawa temperatura na wyświetlaczu wzrasta o ok 10 st./C i zaczyna skakać (z częstotliwością ok 2Hz) o +- 10 st./C
  2. Cyfry na wyświetlaczu zaczynają migotać (ściemniają/rozjaśniają się) z dosyć duża częstotliwością. Jeśli dmuchawa jest włączona, to słychać że z taką samą częstotliwością się włącza/wyłącza, co brzmi jak jej agonia...


  Co to może być? Przepraszam za brak danych dot. napięcia itp., ale jestem laikiem i nie chciałbym tego sam rozbierać...
 • #2
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Sprawdź (wymień) kondensatory elektrolityczne w zasilaczu sterownika.
  Miałem podobne usterki takich regulatorów (były wyschnięte kondensatory).
  Pozdrawiam.
 • #3
  rimk
  Level 10  
  Wymieniłem kondensator, ale brak poprawy. Jakieś inne pomysły?

  Możliwe że to wina wentylatora? Nie chciałbym kupować w ciemno nowego sterownika, jeśli to może być coś innego.
 • #4
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Takie objawy najczęściej są wywołane tętnieniami i nie stabilnością zasilania, dlatego też postawiłem na kondensatory, które to lubią się starzeć i wysychać powodując takie problemy.
  Przyczyną może też być pęknięty (zimny) lut. Najprościej poprawić wszystkie luty (nie ma tu ich dużo), ale trzeba bardzo uważać, i użyć odpowiedniej lutownicy, bo bardzo łatwo można uszkodzić µp.
  Mogą też to wywoływać zakłócenia z sieci np: coś nie łączy, iskrzy. Spróbuj zasilić ten sterownik z innego pewnego gniazda (nawet przy użyciu przedłużacza, jeśli to konieczne, oby był sprawny i z przewodem ochronnym, i tylko na czas próby).
  Może też być uszkodzony czujnik temperatury (w pewnym momencie/temperaturze dostaje zwarcia, przerwy, nie łączy, załamuje mu się charakterystyka).
  Co do dmuchawy, to możesz ją włączyć bezpośrednio pod zasilanie 230VAC z pominięciem sterownika, i sprawdzić jak pracuje.
  Pozdrawiam.
 • #5
  rimk
  Level 10  
  Dziękuję za odpowiedź.

  Czujnik temperatury raczej wykluczam, bo gdy dmuchawa nie działa, to wszystko jest ok.
  Gniazdo już sprawdzałem.

  Nie mam dobrej lutownicy, więc lutów raczej nie uda mi się poprawić. Chyba pozostaje kupno nowego sterownika - na szczęście ten model jest relatywnie tani.
  Chciałbym jeszcze zapytać, czy widzisz jaką możliwość, żeby to dziwne zachowanie sterownika powodowała dmuchawa? Wydaje mi się że nie (bo migotanie występuje niezależnie od dmuchawy), sama dmuchawa działa dobrze, ale może masz jakiś pomysł?
  Nie chcę wyrzucać kasy w błoto...

  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #6
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Czy dmuchawa może powodować takie zachowanie?
  Jest to mało prawdopodobne, ale możliwe. Może gdzieś nie łączy np: uzwojenie, i w czasie pracy dmuchawy może iskrzyć i wprowadzać zakłócenia. Jak już pisałem, włącz dmuchawę bezpośrednio z pominięciem sterownika, i sprawdź jak pracuje.
  Sterownik też możesz sprawdzić, jak się zachowuje z odłączoną dmuchawą. W miejsce dmuchawy możesz podłączyć żarówkę 60-100W, żeby obciążyć mu wyjście.
  Natomiast ja nadal bym stawiał, że to jest coś z zasilaniem - tętnienia, nie właściwe napięcie. Może też to być uszkodzony któryś kondensator elektrolityczny (nie tylko ten za prostownikiem, ale również ten za stabilizatorem, albo nawet któryś dalej). Proponuje wymienić wszystkie kondensatory (niski koszt, a dosyć duże prawdopodobieństwo że to któryś kondensator). Sprawdź też stabilizator, tam jest chyba 7805.
  Co do zimnych lutów, to też są bardzo prawdopodobne. Jeżeli µp jest w podstawce, to delikatnie go wyciąg (wcześniej dotykając gdzieś płytkę do masy aby wyrównać potencjały, i tak samo podczas montażu), i zawiń w folię aluminiową, i wtedy możesz poprawić luty bez większego ryzyka wywołania uszkodzeń. Oczywiście wcześniej sterownik bezwzględnie odłącz.
  Pozdrawiam.
 • #7
  rimk
  Level 10  
  Skończyło się na kupnie nowego sterownika, wszystko teraz śmiga. Dzięki za pomoc!
 • #8
  Mr_J
  Level 11  
  Witajcie, nie widzę sensu w zakładaniu nowego tematu, zwłaszcza że tych dotyczących sterownika Komfort jest całkiem sporo.

  Otóż, może jakaś dobra dusza mogłaby powiedzieć jaki bezpiecznik pasuje do ww sterownika? Niestety swój przepalony bezpiecznik wyjąłem z urządzenia w stanie "sypkim", dlatego nie jest możliwe odczytanie z niego żadnych wartości poza napięciem 250V. Z góry dziękuję.

  EDIT:

  Częściowo poradziłem sobie z zagwostką, w instrukcji przy opisie bezpiecznika jest podana wartość 1,25A WTAT, a z kolei na fragmencie obudowy tego zniszczonego widnieje słaby napis 3,15A, ale nie wiadomo czy WTA czy WTAT... Różnica znaczna, i powstaje tym razem uniwersalne pytanie do was, drodzy eksperci - której informacji mam wierzyć?
 • #9
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Zwykle w takich sterownikach są bezpieczniki 1,6A lub 2A.
  Dobór bezpiecznika zależy przede wszystkim od obciążeń dołączonych do sterownika. Zakładając że dmuchawa ma moc 100W i pompa 60W, to powinien wystarczyć bezpiecznik 1A. Jak będzie za mały, to się spali bez powodu.
  Najlepiej załóż taki jak podali w instrukcji 1,25A
  Reasumując - jeżeli zastosujesz bezpiecznik o zbyt dużym prądzie, to możesz doprowadzić do poważnych uszkodzeń i niebezpieczeństw w przypadku wystąpienia stanów awaryjnych (przeciążenie, zwarcie). Jeśli zastosujesz bezpiecznik o zbyt małym prądzie, to zostanie spalony bez powodu.
  Pozdrawiam.
 • #11
  telebit
  Level 11  
  Za pokazywanie wyższej temperatury odpowiedzialny był mały kondensator C16 100uFprzy TS wymieniłem go jako ostatni elektrolit.