Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamienność zaworów spłukujących w kompaktach WC

24 Lut 2014 01:44 14688 3
 • Poziom 9  
  Na ile są znormalizowane zawory spłukujące w kompaktach WC? W sklepie twierdzą, że nie ma problemów, dolna część jest rzekomo zawsze taka sama, wysokość umieszczenia przycisku też można regulować. Niestety, posiadana przeze mnie spłuczka ma nietypowy, mały otwór w pokrywie. Czy są produkowane zawory o różnych średnicach części sterującej?
  Nie będę zmieniać całego kompaktu z powodu brakującego przycisku. Czy kompletna spłuczka do kompaktu jest zamienna pomiędzy różnymi modelami? Chodzi w sumie o ujście do muszli - jego uszczelnienie i sposób mocowania zbiornika do samej muszli.
 • Poziom 10  
  Witam

  Mechanizmy spłukujące w kompaktach są zazwyczaj standaryzowane.
  Są to mechanizmy wymienne - w sklepach z armaturą, hydrauliką dostępne od ręki.
  Polecam mechanizmy spłukujące dobrych firm. Sam wymieniłem na ten model (dane techniczne, zakres stosowania):
  Link
  Bardzo prosta instajacja, rewelacyjnie opisana instrukcja montażu. Bardzo wysoka jakość wykonania. Duże możliwości regulacji ilości wody spłukiwanej głównego przycisku, jak i przycisku ekonomicznego. Klucz do odkręcania / przykręcania mechanizmu w komplecie. Wystarczy mieć śrubokręt i nóż (do skrócenia długości w razie potrzeby).

  Unikaj zakupu w znanych marketach budowlanych - przepłacisz 30%.
  Nie polecam tanich zamienników, próbowałem.
  Mimo swojej wyższej ceny, warto kupić produkt markowy, także innych firm specjalizujących się w tej dziedzinie.
 • Poziom 9  
  Jak pisałem, w tym przypadku problemem jest średnica otworu w pokrywie. Jak stwierdziłem, przeglądając Allegro, niektóre zawory (jest to zdecydowana mniejszość) można zamontować do pokrywy z tak małym otworem na przycisk (standard jest bodaj 36 mm).
 • Poziom 10  
  Geberit IMPULS BASIC 230, bo o nim pisałem, jest zaworem spustowym uniwersalnym.
  Na stronie jest zupełnie inna instrukcja, niż dołączona do opakowania.
  Już wyjaśniam.

  Zawartość opakowania wygląda tak, jak na zdjęciu:
  zamienność zaworów spłukujących w kompaktach WC

  Widać tam przycisk dwudzielny, a po jego prawej stronie pierścień.
  Polega to na tym, że w przypadku dużego otworu na przycisk, stosuje się przycisk wkręcony bezpośrenio w mechanizm zamontowany we wnętrzu spłuczki. Jeśli otwór na przycisk jest mały - na ten otwór nakłada się ten pierścień, który poszerza otwór pod przycisk.

  W instrukcji są dwa przypadki - A oraz B.
  Przypadek A stosuje się wtedy, gdy nie ma potrzeby użycia pierścienia. I odpowiednio przypadek B dla pierścienia. Różnica pomiędzy A i B, jest taka, że podaje inne ustawienia i miejsca obcięcia części mechanizmu. Mechanizm z pierścieniem podniesie przycisk ok 2cm ponad pokrywe spłuczki, więc miejsce obcięcia będzie troche wyżej.

  W instrukcji są podane dane typu (przykład, nie mam w tej chwili instrukcji przed sobą - ale to mój trzeci zamontowany ten model zaworu, ostatni nawet przedwczoraj, stąd dokładnie pamiętam):
  Jesli odległość między dolną i górną krawędzią zbiornika wynosi X, to w przypadku A ustaw pozycje 6, a obetnij wystającą część na linii 3. Jeśli przypadek B, to ustaw pozycje 4, ale nie obcinaj nic.

  Także mechanizm jest naprawdę uniwersalny. Sam nie spodziewałem się, że jest tak prosty w montażu. Dlatego właśnie polecam. W razie czego poszukam opakowania, bo gdzieś leży w piwnicy i zrobię zdjęcie.

  Jeszcze jedna informacja z internetu - do takich spłuczek ten zawór się nadaje:
  Cytat:
  "Zawór spustowy Geberit ImpulsBasic230 Jest to wodoszczelny zawór z przyciskiem dwudzielnym. Jego konstrukcja umożliwia płynne wyregulowanie ilości spłukiwanej wody. Pasuje on do standardowych spłuczek ceramicznych. Przeznaczony jest do pokryw z otworami o średnicy od 20 do 42 mm. Zawór posiada regulowaną wysokość. Nadaje się do spłuczek o wysokości od 300 do 450 mm."


  Pozdrawiam