Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa piły do cięcia kamienia

12 Mar 2014 16:17 10902 11
  • Level 16  
    Mam na działce stosunkowo dużo ogromnych kamieni. Wpadłem na pomysł, że można by je połupać, a następnie pociąć w plastry o odpowiedniej grubości. Przeglądam serwis alledrogo i znalazłem kilka urządzeń. Niestety są one oddalone ode mnie o ponad 100 km. Nie chce mi się i nie opłaca po nie jechać. Tym bardziej, że mam budżet 2000 zł plus pewnie 1000 zł albo i więcej na przeróbki.
    Pomyślałem, że gdyby wykorzystać solidną "krajżagę", dorobić prosty stół, kupić odpowiednią tarczę to można by tym ciąć kamień. Myślę, że problemem było by odpowiednio sztywne ustawienie tego kamienia. Tarczę chłodziłbym wodą w układzie zamkniętym. Czekam na opinie na temat takiego przedsięwzięcia. W załączniku umieszczam zdjęcie "krajżagi", którą chciałbym przerobić.
  • User removed account  
  • Level 38  
    Przede wszystkim tarcza diamentowa ma swoje max obroty więc musiał byś dostosować obroty do tarczy. Nie bawił bym się w opadanie ramienia z tarczą tylko stół podstawowy z tarczą i do tego stół roboczy przesuwny. Jaka prowadnica jakie łożysko by ładnie się suwało i tyle. Problem z chłodzeniem tarczy woda obieg zamknięty, filtr pompka. Jedyna uwaga to ochrona części elektrycznej przed wodą.
  • User removed account  
  • User removed account  
  • Level 38  
    To co on chce tym ciąć 500kg głazy? Jaka tarcze użyje 400mm, 450mm bo chyba nie 1000mm.

Opadająca to tylko natnie to w co się wgryzie i tyle musiał będzie przesuwać kamień i precyzyjnie ustawiać linie cięcia. Może coś jak ukośnica przykłada i przesuwa po materiale ale nie wydaje mi się by takie rozwiązanie było proste do zrobienia ( precyzja ). Jedyne co moim zdaniem jest rozsądne to stół posuwowy. Profile C dopasować pod łożyska jakieś usztywnienie by posuw był tylko w jednej linii i tyle w stole wycięty otwór na tarczę zrobione ograniczniki i tyle. I tak będzie piła się powoli wgryzała to nie piła do drewna i płyta OSB.
    Tu mamy warunki garażowe do majsterkowania więc musi być proste i zapewniać precyzję zaś ramię opadające no kwestia samego zamocowania go na " zawiasie " kwestia zamontowania napędu i samej tarczy musi być sztywne siłowniki jako ograniczniki siły opadania jestem ciekaw jak by się spisały od samochodu od tylnej klapy ale dużo kombinowania.
    Moja opcja to jedna z wielu do przemyślenia zaś nie wydaje mi się by aż pana Pudziana trza było zapraszać do pomocy.
  • Level 38  
    szelton wrote:
    TEMAT: Budowa piły do cięcia kamienia, czyli bazaltu, granitu, kwarcytów itp.
    Przejrzyj tabele
    Zwykła kostka betonowa to nie kostka masła.
    Do ręcznego napędu takiego stołu potrzeba "PUDZIANA"
    http://www.youtube.com/watch?v=OwtWV5po9OU
    Przy samo opadającej tarczy pracuje za nas Newton

Ale granitowe kostki brukowe i płyty chodnikowe tnie się piłą Dewalta jak masło. :-)
    Miałem taką przez kilka lat i na dobrej (oryginalnej) tarczy granit tnie się jak masło i nie potrzeba Pudzianowskiego do przesuwania stołu, nawet jak położysz 10cm gruba 60cm x 60 cm granitową płytę chodnikową. :-)

http://www.its.co.uk/pd/D24000-Dewalt-Slide-T...EWD24000.htm?gclid=CMHGpYGfjr0CFazHtAodWSQAcA

Do cięcia nieregularnych kamieni, zamiast ścisków robi się (zalewa) podstawę kamienia gipsem lub cementem, aby stabilnie stał na stole podczas cięcia i po przecięciu.
    Wszelkie klamry i ściski, to proszenie się o problemy przy cięciu nieregularnych kamieni polnych.
  • Level 16  
    Patrzyłem na alledrogo i znalazłem takie urządzenie jak: STEINADLER 900. Myślę, że było by one dobre do moich potrzeb. Niestety kosztuje ponad 4000 zł plus trzeba wymienić tarczę.
    Chciałbym pociąć z 100 m2 płytek, aby to się opłaciło. Macie doświadczenie z takimi urządzeniami?
  • Level 38  
    Musial bys sprawdzic ta maszyne w pracy, czy nie ma luzow itp. itd.
    To ze tarcza zuzyta, moze byc celowe, aby nie sprawdzic przed zakupem jak maszyna pracuje. Nawet male luzy potrafia zniszczyc tarcze dosc szybko, a i jakosc ciecia bedzie fatalna, bo trzeba pozniej wiecej szlifowac, aby uzyskac gladka powierzchnie. Poza tym przy takich maszynach tarcza pracuje nadsiebiernie, czyli obroty jakby wciagaja material pod pile (tarcze), wiec jesli tarcza ma luzy lub drgania to latwo o wypadek.
    Pompka wodna tez musi byc dobra, aby dostarczala odpowiednia ilosc wody na tarcze, bo latwo "spalic" diamenty. Regulacja wysokosci osi tarczy tez musi byc sprawna, abys nie cial zbyt glebokich przejsc na raz.
    Takiej srednicy tarcza nie jest tania, a przy duzych srednicach nie wymienia sie tarczy tylko wstawia nowe kostki diamentowe. W rejonach kamieniarskich (popytaj kamieniarzy) znajdziesz kogos kto sie zajmuje napawaniem zebow (kostek diamentowych).

Wez pod uwage to ze z kamieni polnych jest sporo odpadow, jesli bedziesz robil kwadratowe plytki i warto pomyslec o robieniu mozaiki z roznego ksztaltu odpadow.
  • Level 16  
    Powiem Ci, że o tym myślałem. Chciałem ciąć te kamienie na płytki kwadratowe, czy prostokątne, a odpadki później docinać i robić taką niewielką mozaikę.