Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór kosiarki czy MTD53SPKV czy NAC 850 EX

15 Mar 2014 08:31 8316 6
  • Poziom 1  
    Czy warto dopłacić 500 zł aby mieć pompę oleju i silnik Kawasaki ?
    Teren do koszenia 2100 m2, delikatne zbocze (koszę prostopadle do nachylenia zbocza, aby zbyt mocno nie przechylać kosiarki). Obecna kosiarka to coś z chin z silnikiem 3,75 KM (sprawdziła się, jedyny minus to czas koszenia całości z zbieraniem trawy do kosza). Który silnik będzie bardziej trwały B&S 850 czy Kawasaki?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    Kupiłem tą MTD parę dni temu. Silniki Kawasaki to totalna egzotyka w naszym kraju, niemniej opinię, szczególnie za oceanem mają znakomitą. Dlatego się zdecydowałem. Miałem dotychczas NACa z B&S 375 bez napędu. Przeżyła 8 lat i dalej ma się dobrze.
    Wykonanie tej MTD jest bardzo dobre. Przewaga nad większością kosiarek to zmienna prędkość jazdy. Kosiarka posiada cztery biegi, co było dla mnie kolejnym argumentem "za".
    Zwrócić trzeba uwagę, że składanie uchwytu nie jest szybkie. Śruby trzeba wykręcić całkowicie i wyjąć.
    Odnośnie silnika jeszcze: w sieci najczęściej spotyka się dane odnośnie mocy na poziomie 4,5 kW/6KM. Możliwe, że są różne wersje, ale w tej kosiarce ma moc 3,0kW. Moment obrotowy 10Nm.
    Z ciekawych rozwiązań, to silnik ten wyposażony jest w pompę oleju i możliwe jest wyposażenie go w zewnętrzny filtr oleju. Samo smarowanie jest mieszane - ciśnieniowo-rozbryzgowe.
    Każdy FJ180V niezależnie od wersji ma żeliwną tuleję cylindra. IMO to duży plus.
    Smarowanie i żeliwna tuleja raczej rokuje dużo większą trwałość. Ponadto ma podobno górne łożyskowanie wału na łożysku igiełkowym.
    Podsumowując - jak masz możliwość, to dołóż do MTD. Kosiarka służy ca.10 lat a jeśli dbasz to i dwa razy tyle. IMO warto.
  • Poziom 12  
    Jeśli kogoś temat interesuje nadal, a pewnie tak, bo MTD z wątku jest nadal w sprzedaży: minęło dwa lata jak użytkuję ten sprzęt. Działał (tak :) ) super, do czasu. Niestety, zemściła się owa totalna egzotyka silnika. Przy próbie kolejnego koszenia silnik nie pracował, jak zawsze. Nie wchodził na obroty, ciężko zapalał, kopcił i spalał dużo za dużo paliwa. Przegląd for zagranicznych wskazywał na znane problemy z gaźnikiem tego silnika. Konstrukcja jest skomplikowana, dużo kanałów małej średnicy, pozaślepianych mosiężnymi kołkami, a więc bez możliwości czyszczenia. Nowy gaźnik dostępny jest tylko na zamówienie, kosztuje... 850 zł (tyle kosztuje NOWY silnik B&S serii Quantum. Z gaźnikiem!).
    Ostatecznie silnik Kawasaki poszedł na półkę w garażu a na kosiarkę B&S Quantum.

Podsumowując - faktycznie, silnik naprawdę jest bardzo dobry, pięknie pracuje, jest trwały i wydajny, dopóki się nie zepsuje :). W tej chwili nie powtórzyłbym zakupu.

Podwozie pracuje póki co bez zastrzeżeń. Skosiło już kilka hektarów. Nadal dużym plusem jest regulowana prędkość jazdy.
  • Poziom 9  
    Kosiarkę to sobie najlepiej złożyć samemu. W 2014r. szukałem dobrej kosiarki ale nie chciałem z chińskim silnikiem tylko z markowym i w sumie u mnie w mieście takie markowe to po ok. 1500zł (Makity z silnikami Briggsa). Na portalu aukcyjnym kupiłem nowy silnik Tecumseh Prisma 37 za ok. 450zł (jest jakaś firma, co sprzedaje w Internecie nówki Tecumseha) i klin, a lawetę kupiłem używaną w serwisie kosiarek za 150zł ale w dobrym stanie. Nóż i uchwyt wziąłem z mojej starej kosiarki. Całość kosiarki wyszła mi 629zł. Sprzęt markowy i działa do dzisiaj bardzo dobrze. A w razie czego do Tecumseha w sprzedaży jest dużo części nowych i używanych.
  • Poziom 2  
    Witam
    Pytanie do kolegi czy ten silnik kawasaki jeszcze posiada?

Czy może jest na sprzedanie?

Bartek

Dodano po 31 [sekundy]:

Witam

Bartek
  • Poziom 12  
    twardzik napisał:

Dodano po 31 [sekundy]:

Witam

Bartek

Witam.
    Silnik okazał się sprawny. Przy czyszczeniu gaźnika umknęła mi jedna uszczelka metalowa i silnik się zalewał. Użytkuję go nadal dosyć intensywnie i bangla jak złoto (odpukać). Stan silnika oceniam na w zasadzie nie różniący się od nowego, poza delikatnym zapoceniem przy regulatorze obrotów. No dobra - ostatnio pękł korek od zbiornika :)
    Odpowiadając zatem na pytanie - nie, nie jest na sprzedaż.
  • Poziom 2  
    Witam

Tak wlaśnie myślałem że to jakaś pierdołka bedzie. Bo konstrukcja jest naprawdę super jak na kosiarki. Obecnie wszystko B&S to szmelce bez łożysk na wale nawet wysokie modele. Mam B&S 675 ale z 2009 roku i nic zalałem olejem 5w40 od nowosci i smiga jak złoto. Ale teraz nie ma co kupić dobrego z tej firmy. A już bym coś zmienił bo moja to sie bratu przyda.

Bartek