Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

modul radiowy 433 arduino

17 Mar 2014 22:03 3315 7
  • Poziom 2  
    Witam drogich kolegów, mam zapytanie, a raczej problem który spędza mi sen z powiek. Otóż ze jestem zapalonym wędkarzem wpadłem na pomysł by zbudować bezprzewodową centralkę. Po wielu godzinach spędzonych na czytaniu postanowiłem zakupić moduł radiowy 433 MHz arduino modul radiowy 433 arduino modul radiowy 433 arduino

Moduł ten miał być podłączony do sygnalizatora brań modul radiowy 433 arduino

Mianowicie wszystko miało wyglądać tak
    modul radiowy 433 arduino modul radiowy 433 arduino

Po podłączeniu wszystkiego okazało się ze układ jednak nie działa :cry:
    Więc po kolejnych poszukiwaniach przyczyn doszedłem do wniosku że trzeba to jeszcze zaprogramować a mianowicie nadajnik i odbiornik. I moje pytanie brzmi czy ten programator jest w stanie to zrobić modul radiowy 433 arduino
    Tutaj jeszcze opis:

Zasilany jest bezpośrednio z portu USB, jednocześnie można "przez niego" zasilić programowany układ prądem maksymalnym taki jaki ma port USB czyli ok.500mA, zawiera on bezpiecznik polimerowy 500mA, który zabezpieczy port USB przed uszkodzeniem.
    W programatorze znajdują się 2 diody LED które informują: jedna o podłączeniu programatora do komputera, a druga o procesie programowania.
    Programator współpracuje z programami:
    - BASCOM
    - AVRDUDE (oraz wszystkie nakładki graficzne)
    - WIN AVR
    - oraz inne.
    Prędkość programowania wynosi max 5kB/s przy procesorach z taktowaniem większym niż 1,5Mhz. Dla wolniejszych procesorów należy przełożyć zworkę i wtedy można je także programować.
    Współpracuje z Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Linux, Windows 7 x64.
    Programator ten jest w stanie zaprogramować większość procesorów AVR firmy ATMEL:
    AT90CAN128, AT90PWM2, AT90PWM3,
    AT90S1200, AT90S2313, AT90S2333, AT90S2343, AT90S4414, AT90S4433, AT90S4434, AT90S8515, AT90S8535,
    ATmega103, ATmega128, ATmega1280, ATmega1281, ATmega16, ATmega161, ATmega162, ATmega163, ATmega164,
    ATmega32, ATmega324, ATmega329, ATmega3290, ATmega48, ATmega64, ATmega640, ATmega644, ATmega649, ATmega6490
    ATmega8, ATmega8515, ATmega8535, ATmega88,
    ATtiny12, ATtiny13, ATtiny15, ATtiny2313, ATtiny25, ATtiny26, ATtiny45, ATtiny85.
    oraz inne w zależności od zainstalowanej wersji avrdude.
    Chciałbym jeszcze zapytać czy całość będzie działać. Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Witaj.

Tego układu nie trzeba programować. Nie wiem dokładnie jak to podłączyłeś, jaki stan występuje na wejściu nadajnika kiedy dioda się nie świeci? Co to znaczy, że nie działa? Dioda świeci ciągle, nie świeci, świeci w złych momentach?

Podaj więcej szczegółów.
  • Poziom 2  
    Witam kolegę.

Otóż gdy do nadajnika podepnę + i - z baterii 9v oraz pin data ok 3v. Dioda na odbiorniku w ogóle nie reaguje, próbowałem tez podłączyć miernik napięcia na wyjściu odbiornika lecz ten nie wskazuje żadnych wartości. Dzięki za zainteresowanie i pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    witaj.
    Wg. mnie diodę źle podłączasz, ten odbiornik ma chyba dwa wyjścia sygnałowe - analogowe i dwustanowe, jakoś tak chyba... Próbuj może podłączyć diodę między wyjście a masę lub plus, ale z rezystorem około 470Ohm

Dodano po 1 [minuty]:

Wg. internetu te dwa wyjścia są w ogóle zwarte, więc podłączyłeś diodę do dwóch zwartych pinów...
  • Poziom 2  
    Witam.

Niestety takie podłączenie wiele nie zmieniło . Teraz dioda delikatnie zaczyna świecić bez podłączenia nadajnika, niezależnie czy podłącze ją ''data'' i + czy ''data'' i -.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witaj, właśnie bawiłem się tym modułem i niestety niemożliwe jest wysłanie sygnału DC poprzez ten nadajnik i odbiornik. Nadajnik wychwytuje zmianę sygnału a nie jego poziom, tak więc jeśli na wejściu nadajnika pojawi się np 5V to odbiornik na około 1s zapali diodę podłączoną do swojego wyjścia. Przy kolejnej zmianie stanu z 0 na 5V sytuacja się powtórzy (tak działają nadajniki analogowe). Tak więc aby układ działał poprawnie do nadajnika trzeba by podłączyć jakiś prosty generatorek załączany sygnałem z sygnalizatora, np coś takiego
    modul radiowy 433 arduino

Na wejście generatora podajesz sygnał z sygnalizatora a wyjście podłączasz do wejścia nadajnika. "0" na wejściu - odbiornik nic nie odbiera. "1" na wejściu - odbiornik odbiera dane i dioda świeci cały czas. Dodatkowo możesz dobrać odpowiednio częstotliwość generatora np na 1kHz i wtedy do odbiornika podłaczyć np membranę piezo co pozwoli uzyskać również informację dźwiękową.
  • Poziom 2  
    Wielkie dzięki kolego. Na tygodniu jak znajdę chwile wezmę się za budowę. Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Przepraszam, chciałem się zapytać czy można by było podłączyć do multiwibratora astabilnego ? Z góry dziękuje.