Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar obrotow silnika indukcyjnego

09 Kwi 2005 14:22 2337 11
  • Poziom 10  
    Witam
    Ma ktos moze pomysl jak zrobic cos takiego na ICL7107 (lub innym tanim przetworniku A/D)? Chodzi mi o to, zeby zrobic miernik cyfrowy z wyswietlaczem lcd (4cyfrowym, zakres od 0 do 1500obr/min). Jednoczesnie zalezy mi na tym aby miernik taki byl w miare dokladny (zmiany predkosci w zakresie 2-3obr).Musze zrobic cos takiego do szkoly, jako ze na pracowni mamy silnik indukcyjny (prądniczka tachometryczna juz jest podlaczona) a przydalby sie taki miernik. Robil ktos kiedys cos podobnego, albo ma jakis pomysl?
    Z gory dziekuje za odpowiedz
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Nie wiem dlaczego chcesz to robić na ICL-u, ale wg mnie jest to kiepski sposób. Ja zrobiłbym to na małym procku który mierzylby czas jednego obrotu i zamieniał to programowo na obr/min. Dokładność jest bardzo dobra, program prosty a cena elementów niewielka.
  • Poziom 10  
    Masz moze jakiegos linka do tego i ewentualnie jakies ceny czesci? Jednak bardziej mi chodzi o cos z wykorzystaniem tej pradniczki, jakby ktos mial jeszce jakis pomysl niech pisze.
  • Poziom 25  
    Kolego , robienie tego analogowo przy założeniu dokładności 2-3 obr/min jest naprawdę skąplikowane. Załużmy 1000 obr/min to daje 0.06 sek na jeden obrót, teraz dajmy 1010 obr/min to teraz czas jednego obrotu jest 0.0594 sek. Elektroniką analogową wyłapać tak małą róznice (a Ty chcesz i tak dokładniej) nie jest prosto, przedewszystkim sam układ zamieniajacy obroty na np napięcie. A stosując mikroprocesor jest to prymitywnie proste.
    1.procesor npat89c2051 5 zł
    2.kwarc 12Mhz 2 zł
    3.wyswietlacz LCD 25 zł
    4.cztery paluszki 1.5V (nie znam ceny ale wszystko moze chodzic na własnym zasilaniu)
    5.kawałek laminatu 5 zł
    6.kontaktron jako czujnik obrotów+jakis mały magnes 2 zł
    7.dołuzmy jeszcze 10 zł na cos co mi umknęło
    --------------------------------------
    No i najważniejsze, program w tym mógłbym Ci pomóc.
    Ale dokładniej, to mozesz mnie poszukać na Gg=1169041
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Może zastanów się nad zastosowaniem impulsatora, takiego najprostszego, dającego np. 24 impulsy na jeden obrót plus do tego licznik. Możesz uzyskać dokładność różnicy obrotów w dziesiątych częściach obrotu na minutę. Oprócz tego możesz np. na bieżąco wyliczać poślizg silnika.
  • Poziom 10  
    bronekp napisał:
    Może zastanów się nad zastosowaniem impulsatora, takiego najprostszego, dającego np. 24 impulsy na jeden obrót plus do tego licznik. Możesz uzyskać dokładność różnicy obrotów w dziesiątych częściach obrotu na minutę. Oprócz tego możesz np. na bieżąco wyliczać poślizg silnika.

A jakie by wyszly tego koszty i jak to dokladniej zrobic (czesci, schematy)? Wlasnie nie chce bawic sie w mikroprocesory itp bo jako elektryk za bardzo z tego nie czaje za duzo. Glownie zalezy mi na tym zeby byl to prosty ale dokladny pomiar. Czasu mam do konca kwietnia wiec liczy sie takze to zeby w miare szybko dalo sie to zmontowac.. Bronek jakbys mogl to napisz cos o tym patencie z impulsatorem.
  • Poziom 36  
    Jeśli chcesz mieć wynik w obr/min (4cyfry znaczące) i chcesz zliczać impulsy, to musisz mieć impulsator, który w czasie zliczania da Ci właśnie te 1500 impulsów. To oznacza przy czasie liczania 1s konieczność uzyskania 60 impulsów na obrót silnika, przy 2 s zliczania 30 imp/obrót itp.
    Impulsator możesz zrobić np. w postaci wycięć na tarczce umieszczonej na osi silnika, czytanych przez czujnik zbliżeniowy (koszt od 80 zł) lub jakiś optyczny. Może to być też tarczka działająca na zasadzie odbicia.

Teoretycznie można by próbować z magnesem i kontaktronem, tylko po co.

Potem podajesz te impulsy na licznik bramkowany zegarem (np.1 czy 0,5Hz) i już.

Oczywiście licznik musi mieć dodatkowy bufor zatrzaskujący wynik, chyba, ze chcesz na zmianę oglądać wynik i proces zliczania.

Co do licznika, możliwości jest kilka od składania z pojedynczych kości TTL czy CMOS przez moduły zintegrowane czterocyfrowe ze sterowaniem wyświetlacza np ICM7217/27. (licznik kosztuje coś koło 12 zł netto + wyświetlacz i trochę drobnych elementów).

http://www.eres.alpha.pl/index.php?text=234

(masz tam też gotową aplikację:)

Pomiar obrotow silnika indukcyjnego

a kończąc na gotowcu ze sklepu w obudowie (to już będzie bliżej stówy).[/b]
  • Poziom 10  
    Powiem tak. Plan mialem taki, zeby przeskalowac woltomierz cyfrowy za pomoca potencjometru. Problem byl tylko taki, ze trzeba zrobic samemu woltomierz na 3,5 cyfry lub kupic gotowy. Ewentualnie jechac na wskazowkowym, jednak tutaj bym musial znalezc sposob na dokladne wskazania na skali takiego obrotomierza (pradniczka w zakresie od 600 do 1500 ma zmiany napiecia w granicach paruset mV, czyli charakterystyka jest tam prawie prosta), a w sytuacji gdy chodzi o zrobienie charakterystyki dokladnosc jest niestety wymagana. Ma ktos pomysl jak to zrobic z wykorzystaniem pradniczki?

Ps.
    Jeszcze popytam sie w szkole typow od pracowni, w ostatecznosci bede musial kombinowac ze wskazowkowym, czyli prawdopodobnie bede musial zapodac tam wzmacniacz napiecia zeby uzyskac lepsza dokladnosc.
  • Poziom 36  
    Weź mikroamperomierz na 200 uA, dobierz do tego potencjometr i dołącz do prądniczki. Na mierniku naklej "x10 obr/min" i gotowe. Co do dokładności nie licz na lepszą niż jakiś 0.5-1%.

Wersja 2 kup jakiś prosty mierniczek cyfrowy z zakresem 2000 uA i zrób to samo. Dostaniesz cyfrowe wskazanie z podobną dokładnością, tyle że wyświetlane na 4 (3+1/2) cyfrach co stworzy pozory wyższej dokładnosci. Taki miernik kosztuje ze 25 zł.
  • Poziom 12  
    Ostatnio trafiłem taki impulsator firmy BROWN w BOMISIE, dający 24 impulsy na obrót za 10 zł. Przy zastosowaniu takiego gotowego źródła impulsów i uzyciu aplikacji jw. miałbyś następujące możliwości:
    1500 obr/min to 25 obr/sek. Impulsator da ci 25 x 24 = 600 imp/sek.
    Obniżenie prędkości np. o 3 obr/min daje ci :
    3/60 = 1/20 obr/sek co przeliczone na impulsy impulsatora da ci wynik
    24.95 x 24 = 598 imp/sek. Z tego płynie wniosek, że nie da się uzyskać zadowalającej rozdzielczości dla różnicy obrotów o 1 lub 2 mniej od 1500 obr/min.
    Gdyby zastosować impulsator dajacy 256 imp/obr. to znamionowo byłoby 1500/60 x 256 = 25 x 256 = 6400 imp/sek. Dla 1499 obr/min mamy :
    1499/60 x 256 = 24.98 x 256 = 6395 imp/sek.
    Dla 1498 obr/min mamy : 1498/60 x 256 = 24.97 x 256 = 6392 imp/sek.
    Dla 1497 obr/min mamy : 1497/60 x 256 = 24.95 x 256 = 6387 imp/sek.
    Tutaj możemy myśleć już o wychwyceniu różnic w obrotach silnika. Decydująca jest tutaj dokładność i stabilność generatora bramkującego.
    Stosując impulsator o jeszcze wyższej liczbie impulsów na obrót uzyskana pewność wyniku pomiaru będzie wyższa.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Nawet z tym 24imp/obrót dajesz czas zliczania 2,5s i dostajesz co 2,5 s wynik z rozdzielczością do 1 obrotu na minutę. Jak użyjesz generatora bramkującego na 4060 z kwarcem, to możesz liczyć na dokładność rzędu pojedynczych obrotów na minutę.

A tak szczerze mówiąc, to precyzyjne wyłapywanie tej ostatniej cyfry to chyba nie ma specjalnego sensu, bo silnik i tak będzie pływał w obrębie tych promili.

ps. nie wiedziałem że bomis jeszcze istnieje. W Łodzi skasowali go już dawno...
  • Poziom 10  
    marek_Łódź napisał:
    Weź mikroamperomierz na 200 uA, dobierz do tego potencjometr i dołącz do prądniczki. Na mierniku naklej "x10 obr/min" i gotowe. Co do dokładności nie licz na lepszą niż jakiś 0.5-1%.

Wersja 2 kup jakiś prosty mierniczek cyfrowy z zakresem 2000 uA i zrób to samo. Dostaniesz cyfrowe wskazanie z podobną dokładnością, tyle że wyświetlane na 4 (3+1/2) cyfrach co stworzy pozory wyższej dokładnosci. Taki miernik kosztuje ze 25 zł.

Dzieki Marek :) wybiore chyba opcje z miernikiem na 2000uA i potencjometrem. Zasilanie wezme z zasilacza, ktory bedzie wykorzystany do drugiego miernika. Dzieki wszystkim za pomoc, jak pojawia sie jakies problemy to napisze.